تیرآهن هاش بال پهن چیست؟

در این بخش قصد داریم در رابطه با تیرآهن بال پهن (هاش) توضیحاتی ارائه دهیم :

تا قبل از سال ۱۸۵۶ فقط تیرآهن های معمولی رواج داشت که به شکل شاخه های بلند ساخته می شد و در آن زمان که تازه جایگزین چوب شده بود محبوبیت بالایی بین مردم و سازندگان پیدا کرده بود.

اما به مرور زمان این سازه ها با مشکلات زیادی مواجه شد چرا که طول این تیرآهن ها در آن زمان بسیار بلند بود و در نتیجه سازه ها مدام با مشکل مواجه می شد. اما بعد از سال ۱۸۵۶ رفته رفته محصولات جدیدی از تیرآهن به بازار عرضه شد که برای اولین بار در ساختمان فدرال ترنتون از آن ها استفاده شد و این شروع نسل جدیدی از تیر های بروز شده بود.

تیرآهن هاش

تیرآهن بال پهن چیست | مقالات آموزشی با موضوع آهن آلات

تیرآهن های بال پهن H یا IPB را اولین بار شرکتی به نام بثهلم تولید کرد و این محصول ارزشمند را به نام خود ثبت کرد و حتی لوگوی شرکت خودش را با الگو از طرح مدل هاش سفارش داد. شرکت بتلهم در ابتدا مثل تمام شرکت های دیگر صرفا به تولید تیر های مدل I می پرداخت اما بعد از تولید این محصول اسم شرکت را حسابی سر زبان ها انداخت و توانست به درآمد و شهرت زیادی دست پیدا کند؛ از آن زمان تاکنون تیرآهن بال پهن (هاش) جدا از آسمان خراش های عظیم در ساخت پل ها و موارد اینچنینی مورد استفاده قرار گرفت.

این شرکت در آن زمان موفق شده بود مدل های هاش را تا عمق ۴۵ سانتی متر تولید کند و در کل آمریکا به فروش بالا برساند، این تیرآهن ها حتی در جنگ جهانی اول نیز مورد استفاده قرار گرفت.

تیرآهن هاش (بال پهن) | گروه صنعتی فولادآرکا | بورس فروش آهن آلات

کمبود تیرآهن بال پهن (هاش) مخصوصا در اوایل قرن بیستم به یک چالش بزرگ تبدیل شده بود و ساختمان ساز های بزرگ همیشه از کمبود چنین کالایی در عذاب بودند. تیرآهن هاش از همان زمان یک انقلاب صنعتی را به همراه آورد که موفق شد خودش را در کنار اصلی ترین اجزای ساختمان جای دهد و به یک کالای ارزشمند و گران قیمت تبدیل شود. قبل از این مدل تیرآهن های I در بازار یافت میشد خیلی از موارد استفاده از این مدل ها کارساز نبود.

امروزه ساخت این محصول با نورد گرمایشی صورت میگیرد و روند کار به این شکل است که یک دستگاه بخصوص با فشار غلتکها به آهن باعث شکل گیری حدودی تیراهن می شود. اما در ادامه با طی کردن یکسری فرایند خاص این محصول آماده استفاده شده و به شکل بسته بندی روانه بازار می شود.

تیرآهن بال پهن (هاش) تیر آهن H – فولاد ۲۴

اما به راستی تفاوت اصلی مدل های Hو I در چیست؟ در ابتدا این را در نظر بگیرید که هر دوی آنها یک محصول و از یک خانواده هستند اما در موقعیت های مختلفی از آنها استفاده می شود. از نظر تفاوت باید به این موضوع اشاره کنیم که تنها تفاوت این دو در بالهایشان می باشد.

در مدل I بالها عرض کمتری دارند و این بدان معناست که فاصله لبه بال تا انتهای آن کوتاه تر از مدل اچ است.
تفاوت بعدی این دو در این است که از مدل اچ می توان در طول های ۱۰۰ متر به راحتی استفاده کرد در صورتی که مدل مقابلش حداکثر برای طول ۳۰ متر کاربرد دارد.

در نهایت هر دوی این مدل ها برای تحمل بار برشی و خمشی بسیار کارامد است؛ فقط به این نکته باید توجه داشت که تیر های اچ برای طول بلند بسیار کارامد تر از مدل دیگر می باشد.

قیمت تیرآهن بال پهن , هاش

به طور کلی تیرآهن بال پهن (هاش) با نام مختصر IPB شناخته میشود که خود این نوع در مدل های مختلفی ساخته و تولید می شود که در ادامه می توانید انواع آن را مشاهده کنید.

  • تیر بال پهن فوق سنگین که به آنها HEB یا IPBV گفته می شود.
  •  تیر هاش سبک با ضخامت پایین که به آن HEA یا IPBL می گویند.

تیرآهن بال پهن (هاش)

تیرآهن هاش چیست ؟

تیر آهن بال پهن یا IPB که با نام هاش نیز شهرت دارد به طور کلی به دو گروه بال پهن سبک و بال پهن سنگین تبدیل می شود. همانطور که میدانید تیرآهن بال پهن (هاش) بخاطر مقاومت بالایی که دارد که بهترین انتخاب برای استفاده در ستون می باشد. مدل هاش معمولا از طول ۸ تا ۱۶ متر ساخته می شود.

در مدل های هاش برای مشخص کردن سنگینی یا سبکی تیر از دو حرف V و L استفاده می کنند. حرف L در واقع به معنی سبک بودن تیر است و حرف دیگر در نقطه مقابل علامت سنگینی محصول میباشد.

از همین رو برای توضیح سریع و مختصر از کلمه IPBV برای تیر آهن بال پهن (هاش) سنگین و از IPBL برای مدل های سبک استفاده می شود. همچنین این تقسیم بندی به نحو دیگری نیز صورت می گیرد که به تیر های سبک با ضخامت پایین HEA و به مدل سنگین تر با ضخامت بالا HEB می گویند.

تیرآهن بال پهن (هاش)

هاش | لیست قیمت انواع هاش امروز اصفهان

در کشور خودمان کارخانجات زیادی در تولید این محصول فعالیت می کنند و هم زمان کارآفرینی می کنند. با اینکه ایران در تحریم شدید است و متاسفانه خیلی از این کارخانجات تعطیل شدند یا بنا به دلایلی با افزایش قیمت بسیار بالایی رو به رو شدند اما همچنان خیلی از این کارخانجات فعال و قوی هستند؛ در ادامه چند از بزرگترین کارخانجات تولید آهن الات در ایران را نام برده ایم.

  • فولاد کویر کاشان
  • ابهر پارس آرمان
  • ذوب آهن اصفهان
  • کوثر اهواز
  • فولاد قزوین
  •  شاهین بناب
  • آریان فولاد

تیرآهن بال پهن

قیمت تیرآهن بال پهن , هاش

در آخر امیدواریم از این مقاله کوتاه لذت برده باشید و برایتان کارامد بوده باشد. متاسفانه به دلیل تغییر قیمت روزانه دلار و عوامل تاثیرگذار دیگر قیمت تیرآهن و در کل تمام آهن الات هر روز دستخوش تغییر می شوند، شما می توانید برای اطلاع از دقیق ترین قیمت روز با بخش پشتیبانی فولادآرکا تماس برقرار کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره قیمت روز آهن و تیرآهن با مجموعه فولادآرکا در ارتباط باشید

فهرست