تاریخچه :

به طور کلی استفاده از فولاد و پروفیل های مختلف از جمله ناودانی، در ساختمان سازی از اوایل قرن بیستم آغاز شد. در حین جنگ جهانی دوم، عملاً یکی از مصالح ساختمان سازی به حساب می آمد. بعد از جنگ جهانی دوم تعداد کارخانجات تولید فولاد در جهان  نسبت به گذشته ۳ برابر افزایش پیدا کردند و به همین جهت تولید فولاد و ناودانی آهنی، شتاب بیشتری گرفت.

اما به دلیل شرایط بعد از جنگ و همچنین روش های نوین تولید فولاد، قیمت آهن آلات نسبت به قبل کاهش یافت و همین موضوع مد نظر بسیاری از طراحان قرار گرفت. از آن پس اسکلت فلزی و سازه های فلزی ساخته شده از انواع مقاطع فولادی از جمله این محصول پیشرفت بیشتری نمود. با رشد کاربرد سازه های فلزی در ساختمان، تقاضا برای محصولات فولادی افزایش پیدا کرد از این رو تولید کنندگان بیش از پیش به تولید انواع مقاطع فولادی و خصوصاً این محصولات پرداختند.

 

ناودانی چیست ؟

از جمله پروفیل‌ هایی که کاربرد فراوانی در ساخت پایه و قاب‌ های سازه ‌ها دارند ناودانی است. ناودانی صنعتی و ساختمانی یک پروفیل است که از نظر شکل هندسی شبیه U انگلیسی است. سطح مقطع آن از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است، توجه داشته باشید که زاویه‌ های داخلی مقطع پروفیل حالت گردی دارند. این پروفیل در گروه پروفیل های باز قرار می گیرد که با مقطع باز تولید می شود.

علت نام گذاری :

عبارت یو پی ان، برای ناودانی از کلمات زیر شکل گرفته است:

UPN: U-Shaped, Profile, Normal Section

به همین دلیل در متون فارسی و لاتین، عبارت یو ان پی نیز به معنی ناودانی به کار رفته است. همچنین این پروفیل را در بعضی از متون با عبارت UPE نشان می دهند؛ که همانند عبارت UPN بوده تنها E نشان دهنده ی مرجع استاندارد اروپایی European  می باشد.

روش های تولید :

به طور کلی دو روش تولید برای این محصول در صنعت وجود دارد:

 روش پرسی:

در این روش ناودانی توسط پرس تولید می گردد.

روش فابریک:

از همان ابتدا به صورت ناودانی از خط تولید خارج می گردد.

 

انواع آنها :

ناودانی ها ۲ نوع ساده و مشبک دارند :

 

۱. ساده:

رایج ترین نوع ناوانی می باشد که ارتفاع آن از ۳۰ تا ۴۰۰ میلی متر متغیر است. ناودانی صنعتی و ساختمانی هر دو از ورق گرم تولید می‌شوند، اما نوع گالوانیزه کردن آن براساس نیازهای متعددی که وجود دارد به دو شکل گرم و سرد صورت می‌پذیرد.
ابعاد پروفیل ناودانی ساده عبارتند از ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ ، و بسته به نیاز، به صورت متغییر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این نوع بیشتر در ساخت پل‌های باربر استفاده می‌کنند

.

۲. مشبک:

برای ساخت این نوع نیز مانند نوع ساده بسته به نیاز از ورق‌های گالوانیزه شده استفاده می‌شود، همچنین به شیوه نورد گرم یا سرد تولید شده و علاوه بر کاربردهای دکوراتیوی مانند نصب سنگ به صورت خشک در ساخت ساختمان های فولادی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

استانداردهای ناودانی در جهان:

  • استاندارد اروپائی DIN-1026 یا UPN و UNP
  • استاندارد مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3
  • استاندارد فرانسه NF A 45-255

به طور کلی این محصول به دو دسته بندی دیگر به نام های C و U نیز تقسیم می شود. بر همین اساس دو استاندارد UPE و UPN وجود دارد. نوع C دارای بال های موازی و نوع U دارای بال های مخروطی می باشد. ناودانی UNP تحت عنوان ناودانی اروپایی شناخته می شود. این محصول نسبت به سایر ناودانی ها ضخامت و وزن سنگین تری داشته و معمولاً در پروژه های بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
این محصول از ضخامت بیشتری برخوردار بوده و به همین دلیل وزن بیشتری دارد. از کاربردهای ناودانی UNP می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • به شکل تکی و دوبل در تیرها
  • به شکل جفت و به صورت قوطی در ستون ها
  • به شکل جفت در ساخت خرپا
  • تکی و یا جفت در باد بندها

ناودانی سنگینUNP  براساس استاندارد اروپا DIN1026  از سایز ۴۰ الی ۴۰۰ به صورت انبوه از کارخانه های کشور ترکیه به کشور وارد می گردد.

تفاوت نبشی و ناودانی:

نبشی و ناودانی دو محصول بسیار پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز به شمار می روند که از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد در صنعت تفاوت های بسیاری دارند. در ادامه ضمن معرفی کامل این دو محصول به تفاوت های آنها خواهیم پرداخت.

قیمت ناودانی آهنی بستگی به روش تولید ناودانی دارد. قیمت ناودانی پرسی تابع  قیمت ورق سیاه، ورق روغنی و ورق گالوانیزه می باشد. همچنین قیمت ناودانی فابریک تحت تأثیر قیمت روز آهن می باشد.

مزایای استفاده از ناودانی آنقدر هست که مورد توجه قرار گیرد.مقاومت ناودانی در برابر تنش های بزرگ (قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد)، سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان و مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه ها و خرپاها. اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا، کارابودن در یک درازای طولانی، کم بودن وزن اسکلت فلزی، تحمل در برابر ضربه و کم بودن پرتی ناودانی همه از مزایای استفاده از آن است.

 

پروفیل ناودانی ها در مقاطع گوناگونی تولید می شوند که به شرح زیر می باشد :

UNP 30×۱۵ , UNP 30 , UNP 40×۲۰, UNP 40 , UNP 50×۲۵ , UNP 50 , UNP 60
UNP 65  , UNP 80 , UNP 100 , UNP 120 , UNP 140 , UNP 160 , UNP 180
UNP 200 , UNP 220 , UNP 240 , UNP 260 ,  UNP 280 , UNP 300 , UNP 320
UNP 350 , UNP 380 , UNP 400

 

ناودانی آلومینیوم یا مقاوم در برابر خوردگی

این استاندارد ناودانی در واقع مطابق با استانداردهای آمریکایی به تولید می رسد. این محصول دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و حرارت است. همچنین دارای وزن سبک و جوش پذیری بالا می باشد.
ناودانی آلومینیومی به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر زنگ زدگی دارد؛ یکی از پرکاربردترین محصولات در ساخت کفی تریلی و کامیون، یا قالب های فلزی، ساختمان سازی، ساخت درب و پنجره و مصارف دکوراسیون می باشد.

نوعی از ناودانی نیز که در نمای ساختمان یا سیمان کاری مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت خام و رنگی موجود می باشد. نمونه ای دیگر در ساخت در و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد و دارای دو شیار در دو طرف مقطع است.

فهرست