ورق استیل چیست ؟

ورق استیل ورقی است که پایه اصلی تشکیل دهنده آن ، آهن است ولی آلیاژها و عناصر دیگری با توجه به نوع کاربری و خواص مکانیکی آن مثل شکل پذیری ، سختی و جوش در آن به کار رفته است. کمتر از دو درصد این ورق را کربن تشکیل می دهد. کربن باعث سختی ورق می شود در نتیجه هرچه مقدار کربن در این ورق های استیل بیشتر شود سختی آن افزایش و شکل پذیری آن کاهش می یابد. به ورق های استیل ، استنلس استیل هم می گویند.

استنلس استیل عموما به دو صورت تولید می شود. قطعات مربع و قطعات مستطیل شکل از انواع این محصول هستند که ابعاد متنوعی دارند.

انواع ورق های استیل

انواع ورق های استیل

 

مقاومت در برابر حرارت

ورق های استیل به خاطر مقاومت بالایی که در برابر دما و حرارت دارند ، معروف هستند و کاربری زیادی دارند. می شود به ورق های استیل تا مثبت 1000 درجه سانتی گراد و منفی 200 درجه سانتی گراد حرارت وارد کرد.

انواع ورق استیل

اکثر افراد وقتی می خواهند از جنس و کیفیت ورق استیل مورد نظر خود اطلاعات کسب کنند ، به «بگیر» یا «نگیر» بودن آن توجه می کنند. به ورق استیلی که به آهن ربا جذب می شود در اصطلاح بگیر و به ورق استیلی که به آهن ربا جذب نمی شود در اصطلاح نگیر می گویند. که ورق های نگیر به خاطر کیفیت بیشتر و طول عمر بالاتر ، کاربردی تر و البته گرانتر هستند. اما در نگاه تخصصی تر ، ورق های استیل بر اساس نوع آلیاژ خود دسته بندی می شوند که دقیق تر است.

1. ورق استیل 304
2. ورق استیل 430
3. ورق استیل 420
4. ورق استیل 309
5. ورق استیل 319
6. ورق استیل 316
7. ورق استیل 201
8. ورق استیل رنگی
9. ورق استیل طرحدار
البته قابل ذکر است که گاهی اوقات در انتهای این نام ها گاهی اوقات حرف s و یا L می آید که هر کدام معانی خاص خود را دارند.

ورق استیل کجا تولید می شود؟

متاسفانه هنوز ورق استیل در کشور ما تولید نمی شود و از کشور های دیگر وارد می گردد. در گذشته بیشتر ورق استیل از کشور هایی مثل آمریکا و آلمان این محصولات وارد کشور می شد اما امروزه بیشتر از چین و تایوان وارد می کنند.

ابعاد ورق های استیل

ورق های استیل همان طور که قبلا گفته شد به دو صورت مربعی و مستطیلی تولید و عرضه می شوند. ورق های مستطیلی عموما کاربرد بیشتری در صنعت دارند و در ابعاد متنوعی تولید می شوند. از ابعاد این محصولات می شود به ابعاد زیر اشاره کرد:

1. 2 در 1 متر
2. 50/2 در 25/1 متر
3. 44/2 در 22/1 متر
4. 3 در 50/1 متر
5. 6 در 50/1 متر
6. 6 در 2 متر

قابل ذکر است که ورق های استیل مثل ورق های روغنی و یا گالوانیزه در بازار به صورت رولی هم عرضه می شوند. ورق های استیل رولی معمولا با سه عرض 100 ، 125 و 150 در بازار عرضه می شوند که البته این محصولات نسبت به دیگر مدل ها به دلیل نیاز به برش کاری زیاد محبوبیت کمتری دارند.

وزن ورق های استیل

وزن این محصولات بستگی به میزان آهن مصرفی و البته آلیاژ آن ها دارد. در نیتجه وزن و چگالی این محصولات در انواع مختلف آن ها متفاوت است. البته قابل ذکر است که این محصولات با ضخمات های متنوعی در بازار عرضه می شود و ضخامت آن ها هم روی وزن شان تاثیر می گذارد. ولی به عنوان مثال یک برگ ورق استیل 2 میل 304 در ابعاد 2 در 1 متر چیزی حدود 31 کیلوگرم وزن دارد.

ورق های استیل ضد زنگ هستند

بخش عمده ای از این محصولات را آهن تشکیل می دهد و آهن در مجاورت هوا زنگ می زند در نتیجه این تصور به و وجود می آید که ورق های استیل هم باید زنگ بزنند. اما قابل ذکر است که این محصولات به دلیل داشتن کروم ضد زنگ هستند.

البته برای محقق شدن این امر لازم است که حداقل 5/10 درصد از آلیاژ این ورق ها را کروم تشکیل بدهد. کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا ، اکسید کروم تشکیل می دهد و لایه ای روی سطح ورق استیل به وجود می آید. این لایه قابل دیدن نیست اما باعث می شود ارتباط اکسیژن هوا با فلز قطع شود و ورق های استیل سالم بمانند. هر چه مقدار کروم افزایش یابد و عناصر دیگری مثل نیکل و مولیبدن در آلیاژ وجود داشته باشد این لایه تقویت می شود و خاصیت ضد زنگ بودن در ورق های استیل افزاش می یابد در نتیجه طول عمر محصول بالا می رود.

چرا بعضی ورق های آهن نگیر و بعضی بگیر هستند؟

ویژگی بگیر و نگیر بودن ورق های استیل به حضور نیکل در آلیاژ آنها بر می گردد. عدم حضور نیکل باعث می شود تا ورق های استیل جذب آهنربا شوند. به عنوان مثال در آلیاژ ورق های استیل سری 300 نیکل وجود دارد در نتیجه جذب آهنربا نمی شوند ولی ورق های سری 400 دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند در نتیجه آهنربا را جذب می کنند.

انواع ورق های استیل

فروش ورق های استیل

انواع ورق های استیل

انواع ورق های استیل

انواع ورق های استیل

انواع ورق های استیل

بازیافت ورق استیل

یکی از ویژگی های مهمی که باعث محبوبیت این ورق ها شده است قابلیت بازیافت آنها است. این محصولات به صورت کامل بازیافت می شوند. به این صورت که استیل های ضایعاتی را در دمای بسیار بالا ذوب و دوباره قالب گیری می کنند این امر به معنی آن است که شما می توانید ورق های استیل ضایعاتی خود را با قیمت قابل توجهی بفروشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت روز آهن با مشاوران ما در فولادآرکا در تماس باشید.

 

فهرست