استنلس استیل چیست؟

 

استنلس استیل یک نوع فولاد ضد زنگ با مقاومت بالا است . یکی از عناصر کلیدی آن کروم است که مقدار آن از 10 تا 30 درصد می تواند متغیر باشد و همین امر باعث به وجود آمدن شکل های مختلفی از استنلس استیل می شود . ترکیب کربن با کروم باعث ایجاد مقاومت استنلس استیل در برابر گرما می شود . برای افزایش  مقاومت در برابر خوردگی در محیط های خاص و هم چنین جهت افزایش مقاومت در برابر اکسیداسیون درترکیب آن ها ازعناصری مانند نیکل ، مولیبدن ، تیتانیوم ، آلومینیوم ، مس ، گوگرد ، فسفر ، سلنیوم استفاده می شود که هر کدام ویژگی های خاصی را به استنلس استیل می بخشند.

ویژگی های استنلس استیل:

 

از ویژگی های استنلس استیل میتوان به ، شکل پذیری عالی ، مقاوم در برابر پوسته شدن ، مقاوم در برابر اکسایش و خزش در دمای بالا ، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دمای پایین اشاره کرد.استنلس استیل انواع مختلفی دارد که در ادامه با انها روبرو خواهیم شد.

استنلس استیل 304:با دوام بودن و ضد زنگ بودن در شرایط مرطوب جزو ویژگی های خوب این استنلس میباشد در این استنلس نیز مقداری نیکل و کروم وجود دارد و مقدار کربن در این استنلس بسیار ناچیز می باشد. این سری از استنلس استیل ها یکی از پر مصرف ترین نوع استیل میباشند.

استنلس استیل 316: این سری از استنلس ها نیز نسبت به سری 304 افزایش مقاومت در برابر خوردگی بیشتری دارد که از میتوان از آن در محیط های اسیدی  ونمکی استفاده کرد آزمایشگاه ها و صنایع پزشکی نیز از این استنلس استیل ها استفاده میکنند.

 

استنلس استیل309: این نوع استنلس ها به فولاد های نسوز معروف هستندکه در صنایع پتروشیمی ، صنعت سیمان ،صنعت بازیافت،صنایع هوافضا و … نیز از این استنلس ها استفاده میشود.

استنلس استیل 310:از این نوع استنلس ها نیز برای کارهایی با دما و حرارت بالا استفاده می شودو قابلیت جوش پذیری بالایی  دارد.

استنلس استیل 430:در محیط با شرایط خورندگی کم و میزان دمای متوسط دارای مقاومت است این استنلس فاقد نیکل میباشد به همین علت نسبت به استنلس های دیگر ارزان تر میباشد از این نوع استنلس برای ساخت تجهیزات آشپزخانه صنعتی، قطعات ماشین لباسشویی ،ترمیم خودرو و … استفاده میشود.

برای استفاده از استنلس استیل ها2 دلیل عمده وجود دارد:

1:طول عمر=به دلیل دوام بالا عمر طولانی مدت دارد.

2:بهداشت=فضایی برای تجمع و رشد میکروب و باکتری ها ندارد

فهرست