انواع سپری – انواع سپری و کاربرد آن ها – فولادآرکا

امروزه از آهن الات در صنایع بسیار زیادی استفاده می شود چرا که آن را به محصولات مختلفی تبدیل می کنند و اغلب آنها در زمینه ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پر استفاده ترین محصولات موجود سپری آهنی نام دارد که آن را با نام پروفیل T نیز می شناسند. عمده ترین کاربرد این محصول در ساخت درب و پنجره است و از دیگر کاربرد های آن می توانیم استفاده در اتصالات پل به ستون، سازه های فلزی، خرپا، اسکلت گلخانه و … را نام ببریم که در ادامه این مقاله مفصل به آنها می پردازیم.

 انواع سپریسپری چیست؟

سپری آهنی مثل تیرآهن های معمولی از بال و جان ساخته می شود که نسبت به تیرآهن های معمولی بلند و باریک تر است. این محصول را با نام پروفیل T نیز می شناسند، دلیل این نامگذاری، ظاهر سپری است که به شکلT انگلیسی می باشد.

این محصول به دو شکل فابریک و پرسی تولید می شود و پروسه ساخت فابریک با روش نورد گرم انجام می شود. تعریف خلاصه این فرایند به این شکل می باشد که شمش آهن با مقطع 330 سانت در کوره حرارت میبیند و بعد از رد کردن قفسه های میانی نورد کار تمام می شود.

اما در یکسری موقعیت های خاص به علت نبود سپری های فابریک و پرسی تیرآهن را به صورت طولی از وسط برش می دهند تا طبق روال بازار، سپری مد نظر ساخته شود. برای اینکار معمولا از تیرآهن هاش استفاده می کنند تا اتصالات قوی ای به همراه داشته باشد.

 انواع سپری
قیمت سپری – خرید سپری | فروشگاه فولادآرکا

سپری های موجود در بازار معمولا در ضخامت 2 میلی متر ساخته می شوتد اما ضخامت 0.9 و 2.5 میلی متر نیز یافت می شود. اندازه لبه سپری معمولا با اندازه دیواره آن یکی است. اگر لبه سپری را 100 میلی متر در نظر بگیریم آن محصول سپری نمره ده لقب میگیرد. سپری ها بر اساس استاندارد اشتال به دو گروه لبه گرد و لبه تیز تقسیم می شوند.

مدل لبه گرد معمولا ضخامتی بین 30 تا 140 میلی متر دارد و مدل دوم بین 20 تا 40 میلیمتر است، طول این سپری ها نیز از 6 تا 12 متر می باشد که سایز های خاص تر معمولا به شکل سفارشی نیز تولید می شوند. همچنین این محصول در کشور خودمان نیز تولید خوبی دارد که تمام کارخانجات اندازه های مختلفی از آن را در پروسه تولید ساپورت می کنند.

 انواع سپریسپری | لیست قیمت خرید و فروش روزانه سپری

سپری بیش از همه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد اما به این صنعت محدود نیست؛ از این محصول مصارف زیادی می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • در نماکاری خشک یا همان خشکه چینی از این پروفیل استفاده می شود.
 • از سپری در اتصال پل به ستون استفاده می شود.
 • در سقف های کاذب نیز زیاد استفاده می شود.
 • در ستون و خرپا استفاده می شود.
 • در تولید درب و پنجره
 • صنایع سدسازی
 • اسکلت گلخانه و …

 انواع سپری
سپری آهنی | قیمت سپری آهنی امروز در بازار آهن آلات | فولادآرکا

همانطور که می‌دانید بخش بزرگی از سپری در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد و از همین روی این محصول در اندازه های متنوعی تولید می شود تا در موارد متفاوت قابل استفاده باشد و بتوان بالا ترین ظرفیت باربری را در آنها استفاده کرد.

این پروفیل در چندین کشور دارای استاندارد های متفاوتی است، که در این بین معروف ترین پروفیل موجود، با استاندارد های اروپایی تولید می شود که حتی در ایران نیز کارخانجات داخلی از این استاندارد پیروی می کنند، اما این استاندارد در چندین حالت مطرح شده است که در ادامه به آن می پردازیم.

سپری آهنی | قیمت سپری انواع کارخانه‌ها در تمام سایزها

 • مدل نیم رخ سپری:

این مدل از سپری در اندازه های مختلفی ساخته می شود، اما به طور کلی نیم رخ سپری و دیگر انواع آن در برابر فشار خمشی ضعیف هستند و بیشتر در ساخت خرپا، سقف شیروانی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مدل نیم رخ نوع I:

این مدل را میتوان اصلی ترین و مهم ترین نوع سپری در ساختمان ها دانست که خودش به سه تیپ INP،IPE ،IPB تقسیم می شود.

 • مدل نیم رخ نبشی L:

این مدل به شکل تک یا دوبل در سایز های 6،12 و 15 ساخته و استفاده می شود.

 • مدل نیم رخ Z:

این تیپ را بیشتر برای زیر سازی در سقف های شیب دار خریداری می کنند و مخصوصا کاربرد بسیاری در کشتی سازی دارد.

 • مدل نیم رخ ناودانی:

این مدل معمولا تا ارتفاع 40 سانت نورد می شود و برای ساخت خرپا، بادبند، تیر مشبک و ستون های مرکب استفاده می شود. یکی از بزرگترین نقاط ضعف این تیپ این است که از مقاومت خمشی زیادی برخوردار نیست و پیشنهاد می شود به شکل دوبل برای یک تیر خمشی استفاده شود.

انواع سپری

تفاوت نبشی و سپری چیست؟

هر دو محصول از جنس فولاد هستند و در اکثر موارد برای اتصالات درب و پنجره به کار گرفته می شوند؛ اما این دو محصول اندکی با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه چند از مهم ترین تفاوت ها را بررسی می کنیم.

 1. مدل نبشی قدرت خم پذیری بالاتری نسبت به سپری دارد.
 2. مدل سپری به دلیل ضعف در خم پذیری باعث مشکلاتی هنگام اتصالات می شود.
 3. از نظر ظاهری سپری بیشتر به شکل T است اما مدل های نبشی را به شکل V و L تعریف می کنند.
 4. برعکس نبشی مدل سپری برای مواردی که نیاز به پایه قوی است بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که در این مواقع ضعف در خم پذیری یک مزیت محسوب می شود.
 5. زمانی که نیاز به یک اتصال قوی تر مخصوصا برای اتصال دونبشی به همدیگر است سپری می تواند نقش پایه بسیار قوی ای را اجرا کند.
  قیمت سپری آهنی | خرید انواع سپری ، پروفیل تی و قیمت روز

برای اطلاع از قیمت روز آهن فقط کافیست با پشتیبانی سایت فولادآرکا تماس برقرار کنید تا در صورت نیاز متخصصین این زمینه شما را راهنمایی کنند.

فهرست