قیمت ورق سیاه | انواع ورق سیاه فولاد مبارکه، اهواز، کاویان | فولادآرکا

امروزه بیشتر محصولات فلزی را در قالب ورق های فولادی تولید می کنند؛ که هر مدل از آن ها برای مقاصد به خصوصی ساخته می شود.
ورق های فولادی از مواد و عناصر متفاوتی ساخته شده، که در سایز ها و رنگ های مختلفی تولید می شوند؛ همانطور که گفتیم هر نوع از ورق های فولادی برای هدفی مشخص ساخته می شوند. ما قصد داریم در ابتدا نگاهی کلی به انواع ورق های موجود بیاندازیم و سپس مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت ورق های فولادی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

قيمت ورق , ورق سياه – تیرآهن

ورق سیاه یا ورق گرم یکی از پر استفاده ترین ورق های آهنی است؛ که در 2 نوع ورق های سیاه صنعتی و معمولی تولید می شود. برای اندازه گیری کیفیت در ورق های سیاه ما با شاخصی به نام ST سروکار داریم که شاخص یک ورق سیاه میان اعداد ST33  تا ST52 تعیین شده است. در واقع این استاندارد بر اساس میزان کربنی که در ساخت ورق مورد نظر استفاده شده است، اندازه گیری می شود. به طور کلی دلیل وجود داشتن این شاخص این است که در ورق های سیاه هر قدر که میزان کربن بالاتر برود قیمت و استفاده آن نیز تغییر خواهد کرد.

 

تیرآهن

 

ورق سیاه , قیمت ورق سیاه , لیست قیمت ورق سیاه

به طور کلی ورق های سیاه طرفداران زیادی دارد و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال صنایعی مثل ساختمان سازی، خودرو سازی، تانکر سازی، کشتی سازی و … از این نوع ورق استفاده می کنند.
همینطور ما ورقی به نام ورق اسید شویی را داریم که این نوع در واقع همان ورق سیاه است که در طی یک فرایند به خصوص با استفاده از ذغال های سطحی چربی روی ورق گرفته میشود و ورق سیاه را از آن حالت کدری در می آورد و ظاهرش تا حدی مثل ورق های روغنی می شود.

قیمت ورق آهن | قیمت روز انواع ورق فولادی

ورق روغنی یا ورق سرد نوعی دیگر از ورق های پر طرفدار است، که تفاوتش با ورق سیاه در فرایند ساخت آن است. ورق های روغنی با استفاده از نورد سرد ساخته می شوند؛ در صورتی که ورق سیاه با نورد گرم تولید می شود. دلیل این نامگذاری نیز به خاطر ظاهر صاف و صیقل خورده این ورق ها می باشد. فرایند  ساخت این نوع از ورق ها اینطور است که در ابتدا با ضخامت های بالا وارد چرخه میشوند و توسط نورد سرد از ضخامت آن کم می شود.

قیمت ورق آهن در بازار محصولات فولادی با بهترین نرخ

ورق های روغنی با در نظر گرفتن نوع آلیاژ و عملیات حرارتی آن ها به چند دسته تقسیم می شوند. این دسته ها عبارت هستند از ورق های معمولی، ورق های نیمه کششی و ورق های فوق کششی که هر کدام برای یک موقعیت مشخص است. استاندارد ضخامت این نوع از ورق چیزی بین 3 دهم میلی متر تا 3 میلی متر است و از عرض برای این ورق دو سایز 100 سانتی متر و 125 سانتی متر به عنوان سایز استاندارد تعیین شده است.

 

ورق آهنی

 

قیمت انواع ورق | قیمت ورق سیاه، ورق آجدار و آلیاژی، ورق رنگی و …

در ادامه به طور خلاصه پراستفاده ترین ورق های فولادی در سطح جهان را با هم بررسی می کنیم.

  • ورق گالوانیزه:

ورق های گالوانیزه از خانواده ورق های روغنی است اما بزرگترین تفاوتش در خاصیت ضد آب بودنش می باشد. در فرایند تولید این ورق سطح آن توسط فلز «روی» پوشش داده می شود و در نتیجه این نوع ورق در مقابل زنگ زدگی های احتمالی در مناطق مرطوب مقاوم می شود.

 

  • ورق رنگی :

ورق رنگی در واقع همان ورق گالوانیزه است با این تفاوت که در یکسری کوره های خاص رنگ می شود. این مدل اما از مدل گالوانیزه گران تر است؛ چرا که اول از همه از نظر زیبایی درجه بسیار بالاتری دارد و همچنین رنگی که روی سطح ورق کشیده می شود باعث تقویت قدرت مقاومت در برابر زنگ زدگی این مدل می شود.

 

  • ورق فولادی تین پلیت :

یکی از ورق های کمتر شناخته شده ورق فولادی تین پلیت می باشد؛ که بیشتر از آن برای ساخت قوطی های کنسرو، روغن نباتی و … استفاده می شود، که به طور کلی می توان بیشترین استفاده آن را در مواد غذایی دانست. از این مدل حلب هایی با عمل معکوس گالوانیزه به دست میاید و روی آهن آن پوششی از قلع کشیده می شود.

 

  • ورق کرکره:

    ورق کرکره تا حد زیادی همان ورق گالوانیزه یا ورق رنگی است و هیچ تفاوتی در جنس آن وجود ندارد، تنها تفاوت این مدل در شکل ظاهری آن است؛ که به شکل کرکره تولید می شود و کمی هم گران تر است. از این مدل معمولاً در سقف شیروانی استفاده می شود.

 

 

ورق کرکره

 

قیمت ورق ورق فولادی | قیمت انواع ورق سیاه

خوشبختانه در ایران کارخانه جات زیادی در زمینه آهن الات فعال هستند که با وجود تحریم های شدید علیه ایران همچنان قوی و فعال هستند. این کارخانه جات از کیفیت خوبی نیز در محصولات خود برخوردار هستند؛ که شاید اگر این تحریم ها نبود در زمینه صادرات نیز می توانستند بسیار موفق باشند. چند تا از قوی ترین تولید کنندگان آهن الات از جمله ورق در ایران عبارت هستند از:

قیمت ورق | قیمت ورق سیاه، ورق آجدار و آلیاژی، ورق رنگی و …

در کشور ایران ما همیشه با قیمت های در حال تغییر دست و پنجه نرم می کنیم، که این موضوع در هر صنف و محصولی به همین شکل است. عوامل زیادی وجود دارد که باعث این جریان است.
برای مثال می توانیم عواملی مثل تحریم ها، قیمت ارز، مدیریت ضعیف، هزینه بار و … را مثال بزنیم. ما امروزه در هر 24 ساعت شاهد تغییر قیمت های عجیبی هستیم، به همین علت به شما پیشنهاد می دهیم برای اطلاع از دقیق ترین قیمت های موجود در بازار با بخش پشتیبانی فولادآرکا تماس برقرار کنید تا تیم پشتیبان افتخار راهنمایی شما را داشته باشند.

 

ورق رنگی فولاد

فهرست