اتصالات جوشی درزدار

 

اتصالات جوشی یا اتصالات درز دار با استفاده از لوله‌ های بدون درز ساخته می‌شوند و با توجه به تغییر شکل و تبدیل به انواع اتصالات زانویی، کلاهکی و کروی (طی فرآیندهای مختلف)، استفاده از مواد اولیه باکیفیت برای تولید این محصولات از ضروریات به شمار می رود. برای ساخت اتصالات درز دار و تبدیل آن به انواع مختلف، ابتدا لوله یا شلنگی که ماده اولیه هستند به صورت طولی برش داده می‌شود. سپس به منظور ایجاد شکل زانویی و اتصال T شکل، طی فرایندهای متعددی در قالب مشخصی شکل و فرم می‌یابد. سپس در مرحله آخر، لوله برش خورده تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و انسجام کامل یافته و شکل آن ثابت می شود.

اتصالات درز دار به دو صورت فولادی و استیل تولید و در صنایع آب و فاضلاب، گاز، بخار، هوا و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این اتصالات جوشی نیز به دو نوع درزدار و مانیسمان تقسیم‌شده که بر اساس فشار، کارکرد خطوط، نوع سیال و ضخامت لوله انتخاب می‌گردد.

اتصالات جوشی درزدار همانطور که از نامشان نیز مشخص است دارای درز جوشی هستند. در هنگام ساخت این نوع اتصالات، کربن استیل، استنلس استیل و یا هر نوع از آلیاژ فولاد ذوب شده را درون دو قالب ریخته و سپس به وسیله جوش الکتریکی دو نیمه قطعه را به هم وصل کرده تا ساخت آن کامل گردد، و یا از قسمتی از لوله درزدار برای ساخت آن ها استفاده می شود.

وجود درز جوشی در سر تا سر بدنه اتصالات جوشی درزدار امکان خوردگی و آسیب آن ها توسط سیالات شیمیایی را نسبت به اتصالات جوشی مانیسمان بالاتر می برد، خصوصاً اگر این جوشکاری یکدست و تمیز نیز نباشد این احتمال بسیار بیشتر می شود. اتصالات با توجه به اینکه وظیفه انجام چه کاری را در سیستم های لوله کشی دارند، دارای انواع متعددی هستند.

اتصالات سیاه درزدار(seam welded fittings) با استفاده ورق فلزی و فرآیند سخت کاری و جوشکاری ساخته می شود. اتصالات درز دار بر اساس فشار و دما و جنس لوله در سیستم انتخاب می شوند و نسبت به اتصالات مانیسمان هزینه کمتری دارند و عموما از سایز 1/2 اینچ تا 16 اینچ موجود می باشند. از جمله اتصالات سیاه درزدار می توان به زانو 90درجه، سه راهی مساوی، سه راهی تبدیلی، تبدیل، کپ، سر دنده و بوشن اشاره کرد.

حال اگر قصد خرید اتصالات جوشی دارید، اتصالات جوشی استیل که استفاده از آن نیز بسیار رایج است توصیه می شود. این اتصالات که از جنس استیل هستند نسبت به انواع دیگر قیمت ارزان تری دارند. اتصالات Sch 10 نیز در اتصالات جوشی استیل رایج هستند.

برای خرید این اتصالات و اطلاع از قیمت آن باید به موارد مختلفی توجه نمایید. قیمت این محصولات به عوامل مختلفی از جمله برند، کشور سازنده، کیفیت مواد اولیه، درصد خلوص فولاد و مقاومت مکانیکی اتصالات بستگی دارد. اما در مجموع به این نکته نیز باید توجه داشت که در کنار عوامل یاد شده، نوسانات بازار ارز نیز بر قیمت این محصول اثرگذار می باشد.

اگر قصد خرید یکی از انواع اتصالات را دارید حتما از مراکز معتبر استعلام قیمت اتصالات را بگیرید. در این زمینه می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان بهره مند شوید تا خریدی مطمئن و آسان از لحاظ قیمت و زمان مناسب تحویل را با ما تجربه کنید.

پیش از خرید و استعلام قیمت اتصالات و انواع آنها پیشنهاد می کنیم ابتدا درباره اتصالات و انواع این محصول و همچنین عوامل موثر بر قیمت آن مطالعه نمایید.
این اتصالات بخشی از سیستم لوله کشی صنعتی هستند که قابلیت جوش به انواع لوله‌ها را دارند و در انواع مختلفی مانند سه راهی جوشی، زانویی جوشی،سردنده جوشی،تبدیل جوشی وکپ جوشی در بازار موجود هستند. این اتصالات در حقیقت نقش رابط بین دو لوله را بازی می کند و خاصیت مهم آن تغییر مسیر جریان سیال به شاخه‌های دیگر است.

در واقع در هر نوع لوله کشی، به این رابطها برای هدایت لوله ها در جهت مختلف و همچنین ایجاد انشعاب در مسیر لوله، تقسیم لوله و تغییر قطر بر اساس نوع کاربرد نیاز است. از جمله کاربرد های دیگری که می توان از اتصالات در آن استفاده کرد هنگام تعمیرات و خرابی لوله هاست. به این صورت که هنگام ایجاد هرگونه مشکل در لوله، به جای تعویض کل لوله و ملحقات آن کافی است که فقط همان قسمت آسیب دیده را با کمک یکی از اتصالات تعویض و تعمیر کنیم. این اتصالات از جنس فولاد است و هنگام استفاده از آن از عملیات جوشکاری برقی استفاده می شود.

تفاوت اتصالات مانیسمان با اتصالات درز دار چیست؟

 

انواع اتصالات درز دار

 

اتصالات فلزی برای مصارف گوناگونی از جمله تغییر جهت جریان، انشعاب گرفتن از لوله فلزی، تغییر سایز و … مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات با توجه به آلیاژ و روش تولید آنها تقسیم بندی می‌شوند. در حقیقت روش تولید اتصالات کربن استیل به دو دسته اتصالات مانیسمان و اتصالات درز دار است.

روش تولید اتصالات فلزی و درزدار چگونه است؟

اتصالات درز دار

 

اتصالات جوشی یا اتصالات درز دار با استفاده از لوله‌ های درزدار ساخته می‌شوند و با توجه به تغییر شکل و تبدیل به انواع اتصالات زانویی، کلاهکی و کروی (طی فرآیندهای مختلف)، استفاده از مواد اولیه باکیفیت برای تولید این محصولات از ضروریات به شمار می رود. برای ساخت اتصالات و تبدیل آن به انواع مختلف، ابتدا لوله یا شلنگی که ماده اولیه هستند به صورت طولی برش داده می‌شود. سپس به منظور ایجاد شکل زانویی و اتصال T شکل، طی فرایندهای متعددی در قالب مشخصی شکل و فرم می‌یابد.

سپس در مرحله آخر، لوله برش خورده تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و انسجام کامل یافته و شکل آن ثابت می شود. اتصالات درز دار ایرا اتصال به دلیل تحمل دما و فشار بالا مناسب برای استفاده در سیستم های نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین مناسب برای استفاده در سیستم های بخار با دما و فشار بالا می باشد از این رو لیست قیمت اتصالات درز دار ایران اتصال نسبت به لیست قیمت اتصالات درز دار بسیار بالاتر می باشد.

مقایسه تحمل دما و فشار اتصالات فلزی با درزدار

اتصالات درز دار

 

اگر دما و فشار سیال جاری در سیستم پایپینگ بالا باشد لازم است از اتصالات مانیسمان بنکن استفاده کرد. استفاده از اتصالات درز دار از فشار و دما بالا کار اشتباهی است زیرا به علت وجود درز جوش در بدنه اتصالات تحمل فشار و دما بالا را نداشته و درز جوش نقطه ضعف اتصالات محسوب می‌شود که نسبت به جاهای دیگر اتصالات حد تحمل کمتری دارد.

باید برای انتخاب لوله و اتصالات مناسب ضخامت ها هم همخوانی داشته باشند. برای لوله مانیسمان سایز 1 اینچ و با ضخامت رده 40 لازم است از زانو مانیسمان بنکن سایز 1 اینچ و با ضخامت رده 40 استفاده شود تا در فرآیند جوشکاری و عبور سیال مشکل ایجاد نشود. ضخامت اتصالات درز دار به هیچ عنوان مشخص نیست و از هیچ استاندارد خاصی پیروی نمی‌کند، ممکن است که لوله درزدار کار شده ضخامت 3.45 میلی متر داشته باشد ولی سه راهی درزدار دارای ضخامت 3 میلی متر باشد که هم در فرآیند جوشکاری و هم در فرآیند عبور سیال ممکن است به مشکل خورد که در اصطلاح گویند جوشکاری لبه انداخته است.

امیدواریم این مقاله کوتاه اتصالات درز دار برای شما کارآمد بوده باشد، شما می توانید به راحتی با بخش پشتیبانی سایت فولادآرکا ارتباط برقرار کنید
و برای مطلع شدن از قیمت روز آهن و همچنین اتصالات درز دار با مشاوران ما تماس بگیرید.

فهرست