انواع میلگرد آجدار و بررسی کاربردهای آنها در مقاومت سازه

 

مجموعه میلگرد آجدار

 

انواع میلگرد آجدار بسیار است که هر کدام ویژگی ها و کاربرد های مخصوص خود را دارد. میلگرد یا آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن (بتن) در مقابل نيروهای وارده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجايي که توانايي بتن در تحمل نیروهای کششی بسیار کم است برای جلوگیری از شکسته شدن آن، میلگردها را به کار می گیرند.

فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم است ، میلگرد نامیده می‌شود. البته در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر نیمرخ‌های ‌شکل‌ ناودانی‌ یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود. آرماتورهای عرضی که برای مقاومت در برابر برش و پیچش به دور آرماتورهای طولی و اصلی در شناژها بسته می‌شوند خاموت نام دارند. از آرماتوربندی به منظور قوی ساختن ساختمان، پل، سد و … استفاده می‌شود، آرماتوربند با بستن میلگردها به هم توسط سیم آنها را به هم متصل می‌کند.

این محصول فولادی به دو صورت میلگرد ساده و میلگرد آجدار تولید می‌شود و بسته به نیاز خود می‌توان آن‌ها را در دو حالت شاخه‌ای و کلاف خریداری نمود. در اینجا برای آگاهی بیشتر شما از دانش فنی مربوط به میلگرد آجدار، مطالب مختصری را بیان می کنیم:

میلگرد آجدار یکی از مهم‌ترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساختمان سازی است. از میلگرد آجدار در تقویت بتن سازه ها استفاده می شود. قیمت میلگرد آجدار نقش بسزائی در هزینه های تمام شده ی پروژه های ساختمانی دارد. تفاوت هر یک از انواع میلگرد آجدار به میزان آجها و شکل ظاهری آن‌ها برمی‌گردد. میلگرد آجدار براساس شکل ظاهری به 3 دسته مرکب، دوکی و یکنواخت تقسیم می‌شود.

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز قدیمی:

• میلگرد A1
• میلگرد A2
• میلگرد A3
• میلگرد A4

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز جدید:

• میلگرد س ۲۴۰(میلگرد ساده)
• میلگرد آج ۳۴۰(میلگرد آجدار مارپیچ)
• میلگرد آج ۴۰۰(میلگرد آجدار جناقی)
• میلگرد آج ۵۰۰(میلگرد آجدار مرکب)

در بازار، معمولا میلگردها را با نام و استاندارد قدیم می شناسند اما در حال حاضر تمام میلگردهای بازار تابع استاندارد جدید هستند. به عنوان مثال وقتی نام “میلگرد A2 را می شنوید بدانید که منظور همان میلگرد آج ۳۴۰ می باشد و منظور از میلگرد A3 ، همان میلگرد آج ۴۰۰ می باشد که فقط نام ها ثابت مانده ولی آنالیز و استاندارد آنها کاملا متفاوت است.

ویژگی‌ها و انواع میلگرد آجدار

 

انواع میلگرد آجدار

همان‌طور که اشاره شد میلگرد آجدار با سه گرید: A3 ، A2 و A4 تولید می‌شود که هریک مشخصات و ویژگی‌های خاص خود را دارد.
میلگردهای آجدار گروه A2 جزء میلگردهای نیمه‌سخت به حساب می‌آید. کم بودن کربن در ساختار این میلگرد قابلیت خم پذیری آن را افزایش می‌دهد. معمولا از این میلگرد در ساخت خاموت استفاده می‌شود. تنش سیلان در میلگرد آجدار A2 برابر با 3000 کیلوگرم و تنش گسیختگی آن 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. چنانچه آج میلگرد به شکل فنر باشد میلگرد از نوع A2 می‌باشد.

میلگرد آجدار گروه A3 نیز مانند A2 جزء میلگردهای نیمه سخت است. آجهای این میلگرد به‌صورت جناغی یا هفت و هشتی است و نسبت به گروه A2 مقاومت بالاتری دارد. تنش سیلان در این میلگرد آجدار 4000 و تنش گسیختگی آن 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. علاوه بر متمایز بودن شکل آجها‌، تفاوت میلگرد A2 و A3 در عملکرد و کابرد آن‌ها نیز مشهود است. به‌ این صورت که میلگرد A2 به عنوان میلگرد عرضی و A3 به عنوان میلگرد طولی قابل استفاده است. همچنین میلگرد آجدار A2 انعطاف‌پذیرتر از A3 می‌باشد و جوشکاری روی هر دو گروه مجاز نمی‌باشد.

میلگرد آجدار A4 از دسته محصولات سخت بوده و شکل آجهای آن به‌صورت مرکب است و همین شکل ظاهری آجها موجب تمایز این میلگرد از سایر رده‌ها شده است. سازه‌های ساخته شده با این میلگرد سبک‌تر و مستحکم‌تر از گروه‌های دیگر است، از این رو قیمت میلگرد A4 از گروه‌های A2 و A3 بالاتر است

در میلگرد های A3 آجها به صورت ضربدری هستند اما در A2 به صورت منفرد هستند.
مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم، میلگرد A3 دارای آج جناقی( ۷و۸) می باشد ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ موازی می باشد.
مطابق استاندارد آج این نوع میلگردها با هم متفاوت است ولی بدلیل سوء استفاده برخی تولید کنندگان از همین مطالب، میلگردهایی در بازار عرضه می شود که مثلا از آج استاندارد A3 استفاده شده ولی مقاومت فیزیکی و شیمیایی آن با میلگرد A2 سازگار می باشد.

توجه داشته باشید، هنگام تهیه میلگرد از کارخانجات معتبر تولید میلگرد استفاده کنید چرا که ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2با آج جناقی بکنند.

حال به بررسی خواص مکانیکی میلگردها در قالب تست کرنش و کشش و خمش می پردازیم:

تنش تسلیم حداکثر نیرویی است که به میلگرد وارد‌ و میلگرد دچار تغییر شکل دائمی نمی‌شود. اگر مقدار نیرو افزایش یابد، میلگرد بحالت اولیه بر نمی‌گردد و برای همیشه تغییر شکل می‌دهد. خاصیت برگشت پذیری را ‌خاصیت الاستیکه‌ و خاصیت برگشت ناپذیری را ‌خاصیت پلاستیک‌ می‌نامند. در طراحی‌ها، ملاک انتخاب میلگرد، مقدار تنش تسلیم است. به همین خاطر است که بخاطر همین خاصیت بسیار مهم، مقدار تنش تسلیم در نامگذاری میلگردها سهیم است. در میلگرد آج ۳۴۰‌،‌ حداقل تنش تسلیم این میلگرد، ۳۴۰ مگاپاسکال (MPA) است. ‌

مقاومت کششی، بیشترین نیروی کششی است که جسم قبل از شکست تحمل می‌کند. واحد آن، ‌پوند بر اینچ مربع‌ است. خاصیت مقاومت کششی میلگردها را می‌توان با عملیاتی همچون آلیاژکاری، سردکاری،‌ یا عملیات حرارتی افزایش داد. عبارات متشابهی که برای مقاومت کششی بکار گرفته می‌شود شامل استحکام کششی – تاو کششی– Tensie Strength.‌ در آزمون کشش و ازدیاد طول نسبی، میزان انعطاف پذیر بودن و یا شکننده بودن میلگرد مشخص می‌شود.

انواع کاربرد میلگرد ( آرماتور )‌ در بتن

 

میلگرد آجدار باکیفیت

 

میلگردها به شکل‌های مختلف در اعضای بتنی مسلح مورد استفاده قرار می‌گیرند که معمولاً در نقشه‌های سازه‌ای‌، بطور دقیق ترسیم می شوند. کاربردهای مختلف آنها را اینگونه ذکر می کنیم:

میلگرد راستا‌ برای افزایش مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

خاموت برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک کاربرد دارد‌.

سنجاقی برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میل گردهای طولی و خاموت مورد استفاده دارد.

خرک برای قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی معین در داخل قالب (‌در بتن ریزی‌های کف و فونداسیون)است.

رکابی برای در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال‌ها (‌به شکل حرف u) یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش‌بندی)

ادکا برای تحمل لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر و برای تحمل نیروهای برشی کاربرد بسزایی دارد.

با تشکر که در این قاله همراه با ما بودید.شما می توانید برای مطلع شدن از قیمت روز آهن و میلگرد آجدار با مشاوران ما تماس بگیرید.

فهرست