میلگرد استیل نسوز(فولاد مقاوم در برابر حرارت)

مقاوم در برابر خوردگی، مقاوم در برابر حرارت بالا و مقاومت کششی عالی

فولاد نسوز یکی از انواع استنلس استیل است و در چند گرید خاص به اشکالی همچون میلگرد نسوز، توری و ورق نسوز در کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع از فولادها که خواصی همچون ضد‌زنگ بودن و استحکام سایشی در کنار مقاومت به حرارت مطرح است، برای کاربردهایی که ویژگی نسوز بودن مهم باشد، کروم حداقل چهار درصد و هر چقدر به سمت کاربرد با الویت ضد زنگ بودن پیش می‌رویم، حداقل درصد کروم ۱۱ است.

لازم به ذکر است، میزان کربن در این گروه حداکثر ۰/۲۰ درصد تعریف شده که برای کاربردهای ضد‌زنگ بودن این درصد کاهش یافته و برعکس برای مواردی که به اشکال مختلف در بلبرینگ و ابزار برش استفاده می‌شود، مقدار آن افزایش می‌یابد.

انواع میلگرد

انواع میلگرد

زمانی که بنا یا ساختاری بتنی ساخته می شود، سازندگان از مقاومت بالای آن در برابر فشار، ضربه یا هر تهدید دیگری که سطح آن را به صورت عمودی و رو به داخل تهدید کند اطمینان دارند، اما در مورد نیروهای کششی و چرخشی نمی توان اطمینان داشت. شاید بتوان یکی از اصلی ترین عیوب بتن ها را همین عدم مقاومت بالای آن ها در مواجهه با نیروهای عمود به سمت خارج (کششی) سطح دانست.

در زمان وقوع زلزله که ساختمان ها از هر سو با چالش هایی روبرو شده و مورد تهاجم نیروهای نامتوازن قرار می گیرند، تنش و کرنش زیاد روی بتن باعث ترک، شکستگی و تخریب آن می شود. در نتیجه به عاملی نیاز دارند تا آن ها را در جای خود ثابت نگه داشته و مانع از حرکت های مخربشان شود.

با توجه به بیان مطالبی که در مورد معایب استفاده از بتنها به تنهایی در پروژه های ساختمانی مطرح شد به دنبال راهکاری مفید، استفاده از میلگردها بیان می شود و مورد توجه قرار می گیرد.

انواع میلگردهای نسوز

انواع میلگردهای نسوز

میلگردها به عنوان عوامل خارجی، با قرارگیری شبکه ای در دل قطعات بتنی سبب می شوند تا مواد بتنی به تکیه گاهی استوار چسبیده و بدین ترتیب دامنه زیادی برای حرکت و نهایتاً از هم گسیختگی نداشته باشند.
در مواردی که سازه ها در معرض حرارت زیادی قرار داشته و یا بخشی از سامانه ای گرما زاست (به عنوان مثال در کوره ها)، اهمیت استفاده از نمونه های مرغوب و مقاوم این نوع کالا افزایش می یابد. بدیهی است که با افزایش دمای محیط قرار گیری این ادوات، چنانچه میلگردهای مذکور مقاومت لازم را نداشته باشند، به مرور زمان عکس العملی منفی در برابر این افزایش دما از خود نشان داده و نهایتاً به تخریب سازه منتج می شوند.

در نتیجه اینکه استفاده از میلگردهایی از قبیل میلگرد نسوز 4841 می تواند به استحکام و مقاومت آن ها در بلند مدت کمک کند.

میلگردهای استیل به صورت رایج در بازار، به 4 دسته تقسیم می شوند :

  • میلگرد استیل بگیر :

زمانی که درصد کربن آهن میلگرد در تولید میلگرد استیل، بالاتر می رود، درصد خاصیت مغناطیسی میلگرد نیز بالاتر می رود. به همین دلیل این متریال از میلگردها را، استیل بگیر نامگذاری کردند. این نوع از استیل نیز در برابر رطوبت ناپایدار بوده و زنگ میزند .

  • میلگرد استیل نگیر :

متریال استیل 201 ، 314 و 316 از دسته از استیلی است که آهن ربا آن را جذب نمی کند. این میلگرد نسوز را میلگرد استنلس استیل می نامند که از خاصیت ضد مغناطیسی برخوردار است.

  • میلگرد استیل نسوز

گونه ای دیگر از خانواده استیل، میلگرد استیل نسوز می باشد. این نوع میلگرد در درجه حرارت بالایی تولید می گردد. این میلگردها از استاندارد متریال 309 ،310 ، 321 پیروی می کند .

  • میلگرد آلیاژی استیل :

میلگرد آلیاژی استیل را با افزودن عناصر دیگر به میلگرد بوجود می آورند. بهترین گزینه برای ماشین کاری با تلرانس بالا همین استیل می باشد که در عملیات ماشین کاری، سطحی بسیار شفاف با تلرانس بالایی را تحویل می دهد . سطح این میلگرد ها در
ماشین کاری بسیار صاف و براق می شوند.
میلگرد دابلکس، میلگرد آلیاژی مونل و میلگرد اینکونل از دسته میلگردهای آلیاژی هستند.

در اینجا با مواردی در مورد یکی از انواع میلگرد استیل نسوز آشنا می شویم:

میلگرد استیل نسوز 310

استیل نسوز 310 از دسته فولاد های نسوز یا استنلس استیل است که در استاندارد DIN آلمان، با نام فولاد 1.4841 شناخته می شود دارای مشخصه X15CrNiSi25-20 در میان فولادها می باشد. همچنین این فولاد با نام فولاد نگیر 310 در میان فروشندگان فولاد نام برده می شود. نگیر به این معناست که گرید 310 دارای قابلیت مغناطیسی نبوده و جذب آهنربا نمی شود میلگرد استیل نسوز 310 به علت دارا بودن کروم و نیکل بالا، دارای مقاومت نسبت به خوردگی، بسیار بالا حتی در دماهای بالا می باشد. خواص مکانیکی استیل 310 به شرح زیر می باشد:
مقاومت کششی: 520 مگاپاسکال
مدول الاستیسیته یا مدول یانگ: 200 گیگاپاسکال
سختی ویکرز: 225 HV

میلگرد نسوز 310

میلگرد نسوز 310

جدول آنالیز استنلس استیل 310

استیل 1.4841 در ترکیب شیمیایی خود شامل عناصر کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر، گوگرد، کروم و نیکل می باشد که در این میان کروم با میزان متوسط %25 و نیکل با میزان %22-19 درصد دارای بیشترین مقادیر و گوگرد با %0.015 دارای کمترین مقدار می باشد. درصد بالای کروم و نیکل به کار رفته در استیل ۳۱۰ علاوه بر افزایش مقاومت در برابر حرارت در این فولاد، باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی در محیط های مرطوب نیز شده است.

میلگردهای استیل در صنعت یکی از پر کاربردترین مصنوعات استیل هستند. چرا که هم به عنوان یک ابزار کامل و آماده از آن در کارخانجات و تولیدی ها و در هر مکان دیگر کاربرد دارد و هم به عنوان مواد اولیه برای ساخت و ماشین کاری بسیاری از زیر مجموعه های استیل مانند بست ها، واشرها، اتصالات و کلی موارد دیگر به کار می رود .

اما پرکاربردترین موارد برای استفاده از انواع میلگرد استیل و میلگرد نسوز در صنایع غذایی، بعنوان همزن در کارخانجات بزرگ استفاده می شود. همچنین از این میلگرد ها در کارخانجات تولید انواع روغن هم استفاده می کنند. شرکتهای مربوط به گاز استفاده فراوانی از میلگرد استیل دارند و پترو شیمی یکی دیگر از صنایعی است که از این میلگردهای با کیفیت بالا در آن استفاده می شود. شرکت های نفتی و مشتقات نفت استفاده فراوانی از میلگرد استیل دارند و در نهایت تولیدیهای کوچک و نیروهای زمینی ارتش و وزارت دفاع از میلگردها استفاده فراوانی می برند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت روز آهن و یا میلگرد نسوز با مشاوران ما در فولادآرکا در تماس باشید.

فهرست