میلگرد استیل نسوز(فولاد مقاوم در برابر حرارت)

مقاوم در برابر خوردگی، مقاوم در برابر حرارت بالا و مقاومت کششی عالی

فولاد نسوز یکی از انواع استنلس استیل است و در چند گرید خاص به اشکالی همچون میلگرد نسوز، توری و ورق نسوز در کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع از فولادها که خواصی همچون ضد‌زنگ بودن و استحکام سایشی در کنار مقاومت به حرارت مطرح است، برای کاربردهایی که ویژگی نسوز بودن مهم باشد، کروم حداقل چهار درصد و هر چقدر به سمت کاربرد با الویت ضد زنگ بودن پیش می‌رویم، حداقل درصد کروم ۱۱ است.

لازم به ذکر است، میزان کربن در این گروه حداکثر ۰/۲۰ درصد تعریف شده که برای کاربردهای ضد‌زنگ بودن این درصد کاهش یافته و برعکس برای مواردی که به اشکال مختلف در بلبرینگ و ابزار برش استفاده می‌شود، مقدار آن افزایش می‌یابد.

انواع میلگرد

زمانی که بنا یا ساختاری بتنی ساخته می شود، سازندگان از مقاومت بالای آن در برابر فشار، ضربه یا هر تهدید دیگری که سطح آن را به صورت عمودی و رو به داخل تهدید کند اطمینان دارند، اما در مورد نیروهای کششی و چرخشی نمی توان اطمینان داشت. شاید بتوان یکی از اصلی ترین عیوب بتن ها را همین عدم مقاومت بالای آن ها در مواجهه با نیروهای عمود به سمت خارج (کششی) سطح دانست.

در زمان وقوع زلزله که ساختمان ها از هر سو با چالش هایی روبرو شده و مورد تهاجم نیروهای نامتوازن قرار می گیرند، تنش و کرنش زیاد روی بتن باعث ترک، شکستگی و تخریب آن می شود. در نتیجه به عاملی نیاز دارند تا آن ها را در جای خود ثابت نگه داشته و مانع از حرکت های مخربشان شود.

با توجه به بیان مطالبی که در مورد معایب استفاده از بتنها به تنهایی در پروژه های ساختمانی مطرح شد به دنبال راهکاری مفید، استفاده از میلگردها بیان می شود و مورد توجه قرار می گیرد.

انواع میلگردهای نسوز

میلگردها به عنوان عوامل خارجی، با قرارگیری شبکه ای در دل قطعات بتنی سبب می شوند تا مواد بتنی به تکیه گاهی استوار چسبیده و بدین ترتیب دامنه زیادی برای حرکت و نهایتاً از هم گسیختگی نداشته باشند.
در مواردی که سازه ها در معرض حرارت زیادی قرار داشته و یا بخشی از سامانه ای گرما زاست (به عنوان مثال در کوره ها)، اهمیت استفاده از نمونه های مرغوب و مقاوم این نوع کالا افزایش می یابد. بدیهی است که با افزایش دمای محیط قرار گیری این ادوات، چنانچه میلگردهای مذکور مقاومت لازم را نداشته باشند، به مرور زمان عکس العملی منفی در برابر این افزایش دما از خود نشان داده و نهایتاً به تخریب سازه منتج می شوند.

در نتیجه اینکه استفاده از میلگردهایی از قبیل میلگرد نسوز ۴۸۴۱ می تواند به استحکام و مقاومت آن ها در بلند مدت کمک کند.

میلگردهای استیل به صورت رایج در بازار، به ۴ دسته تقسیم می شوند :

  • میلگرد استیل بگیر :

زمانی که درصد کربن آهن میلگرد در تولید میلگرد استیل، بالاتر می رود، درصد خاصیت مغناطیسی میلگرد نیز بالاتر می رود. به همین دلیل این متریال از میلگردها را، استیل بگیر نامگذاری کردند. این نوع از استیل نیز در برابر رطوبت ناپایدار بوده و زنگ میزند .

  • میلگرد استیل نگیر :

متریال استیل ۲۰۱ ، ۳۱۴ و ۳۱۶ از دسته از استیلی است که آهن ربا آن را جذب نمی کند. این میلگرد نسوز را میلگرد استنلس استیل می نامند که از خاصیت ضد مغناطیسی برخوردار است.

  • میلگرد استیل نسوز

گونه ای دیگر از خانواده استیل، میلگرد استیل نسوز می باشد. این نوع میلگرد در درجه حرارت بالایی تولید می گردد. این میلگردها از استاندارد متریال ۳۰۹ ،۳۱۰ ، ۳۲۱ پیروی می کند .

  • میلگرد آلیاژی استیل :

میلگرد آلیاژی استیل را با افزودن عناصر دیگر به میلگرد بوجود می آورند. بهترین گزینه برای ماشین کاری با تلرانس بالا همین استیل می باشد که در عملیات ماشین کاری، سطحی بسیار شفاف با تلرانس بالایی را تحویل می دهد . سطح این میلگرد ها در
ماشین کاری بسیار صاف و براق می شوند.
میلگرد دابلکس، میلگرد آلیاژی مونل و میلگرد اینکونل از دسته میلگردهای آلیاژی هستند.

در اینجا با مواردی در مورد یکی از انواع میلگرد استیل نسوز آشنا می شویم:

میلگرد استیل نسوز ۳۱۰

استیل نسوز ۳۱۰ از دسته فولاد های نسوز یا استنلس استیل است که در استاندارد DIN آلمان، با نام فولاد ۱.۴۸۴۱ شناخته می شود دارای مشخصه X15CrNiSi25-20 در میان فولادها می باشد. همچنین این فولاد با نام فولاد نگیر ۳۱۰ در میان فروشندگان فولاد نام برده می شود. نگیر به این معناست که گرید ۳۱۰ دارای قابلیت مغناطیسی نبوده و جذب آهنربا نمی شود میلگرد استیل نسوز ۳۱۰ به علت دارا بودن کروم و نیکل بالا، دارای مقاومت نسبت به خوردگی، بسیار بالا حتی در دماهای بالا می باشد. خواص مکانیکی استیل ۳۱۰ به شرح زیر می باشد:
مقاومت کششی: ۵۲۰ مگاپاسکال
مدول الاستیسیته یا مدول یانگ: ۲۰۰ گیگاپاسکال
سختی ویکرز: ۲۲۵ HV

میلگرد نسوز 310

جدول آنالیز استنلس استیل ۳۱۰

استیل ۱.۴۸۴۱ در ترکیب شیمیایی خود شامل عناصر کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر، گوگرد، کروم و نیکل می باشد که در این میان کروم با میزان متوسط %۲۵ و نیکل با میزان %۲۲-۱۹ درصد دارای بیشترین مقادیر و گوگرد با %۰.۰۱۵ دارای کمترین مقدار می باشد. درصد بالای کروم و نیکل به کار رفته در استیل ۳۱۰ علاوه بر افزایش مقاومت در برابر حرارت در این فولاد، باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی در محیط های مرطوب نیز شده است.

میلگردهای استیل در صنعت یکی از پر کاربردترین مصنوعات استیل هستند. چرا که هم به عنوان یک ابزار کامل و آماده از آن در کارخانجات و تولیدی ها و در هر مکان دیگر کاربرد دارد و هم به عنوان مواد اولیه برای ساخت و ماشین کاری بسیاری از زیر مجموعه های استیل مانند بست ها، واشرها، اتصالات و کلی موارد دیگر به کار می رود .

اما پرکاربردترین موارد برای استفاده از انواع میلگرد استیل و میلگرد نسوز در صنایع غذایی، بعنوان همزن در کارخانجات بزرگ استفاده می شود. همچنین از این میلگرد ها در کارخانجات تولید انواع روغن هم استفاده می کنند. شرکتهای مربوط به گاز استفاده فراوانی از میلگرد استیل دارند و پترو شیمی یکی دیگر از صنایعی است که از این میلگردهای با کیفیت بالا در آن استفاده می شود. شرکت های نفتی و مشتقات نفت استفاده فراوانی از میلگرد استیل دارند و در نهایت تولیدیهای کوچک و نیروهای زمینی ارتش و وزارت دفاع از میلگردها استفاده فراوانی می برند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت روز آهن و یا میلگرد نسوز با مشاوران ما در فولادآرکا در تماس باشید.

فهرست