میلگرد چیست؟

میلگرد ، یک میله یا کابل فولادی است که به منظور تقویت مقاومت سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیردمیلگرد طی مراحل ذوب، ریخته‌گری، تولید شمش و نورد ساخته می‌شود.

میلگرد چگونه ساخته میشود؟میلگرد به سه صورت ساخته میشود:1)فولاد گرم نوردیده، 2)فولاد سرد نور دیده،3)فولاد گرم اصلاح شده یا فولاد ویژه.

کاربرد میلگرد چیست؟ میلگرد کاربرد های زیادی در سخت ساختمان و دیگر پروژه های عمرانی دارد که میتوان به چند موارد اشاره کرد .در ساختمان= برای برای دیوار ، تیر، ستون ، دال و … .

در پل=پایه ، تکیه گاه، شاه تیر و عرشه .

در تونل=قاب ، سگمنت، راک بولت و…

در سد و دیگر سازه های بتنی نیز از میلگرد استفاده میکنند

به طور کلی میلگرد ها از نظر ظاهری به دودسته تقسیم میشوند : میلگرد ساده و میلگرد آجدار.

میلگرد ساده : بطور کلی ، میلگردی که دارای آج نباشد را میلگرد ساده میگویند.میلگرد ساده در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین بتن استفاده میشود این نوع میلگرد در صنعت و ساختمان سازی کاربرد دارد.

میلگرد آجدار:این نوع میلگرد ها به سه صورت آج مارپیچی، جناغی و مرکب در بازار یافت میشوداین نوع میلگرد یکی از مهم ترین مقاطع آهنی میباشد که در بسیاری از صنایع  از آن استفاده میکنند. این نوع میلگرد ها در انواع متفاوتی تولید میشوند.ویژگی مهم این میلگرد ها در این است که در این نوع میلگرد ها میتوانند قابلیت خم شدن تا 180 درجه را بدون ترک خوردگی یا شکستگی تحمل کنند .

تفاوت میلگرد ساده با میلگرد آجدار:جنس میلگرد ساده از فولاد نرم است.سطح فولاد نرم و صاف است و شکلی مدور داردکه در سایز های مختلفی در دسترس قرار میگیرند از این میلگرد ها برای اهداف خاصی مثل جوشکاری و آهنگری و در جاده ها  وباند فرودگاه ها استفاده میشود ولی میلگرد اجدار دارای بر امدگی هایی است که مشکل اساسی فولاد نرم در میلگردهای ساده را که باعث لغزندگی آن میشود را کاهش میدهد. خاصیت کششی میلگرد های آجدار نسبت به میلگرد های ساده  بالاتر است.

میلگرد های آجدار به 4 دسته آ 1، آ 2، آ 3 و آ 4 تقسیم میشوند که هرکدام کارایی خاص خود را دارند و میزان مقاومت کششی آنها بایکدیگر متفاوت است.

گفتیم که میلگرد ها به سه صورت ساخته میشوند :روش نورد گرم، نورد سرد و فولاد ویژه ، اما میلگرد ها علاوه بر این سه روش به دو روش دیگر هم نیز ساخته میشوند. روش ترمکس و روش آلیاژی.

روش ترمکس: در این روش هزینه تولید مقرون به صرفه میباشد همچنین میلگرد به دلیل وجود کربن کمتر شکل پذیر است.قابلیت جوشکاری خوب از دیگر مزیت های روش ترمکس میاشد.

روش آلیاژی:در این روش آلیاژ برخی عناصر مثل تیتانیوم و وانادیم را به آن اضافه میکنند در این روش خشک شدن شمش  در دمای محیط صورت میگیرد که همین امر سبب به وجود آمدن خواص مکانیکی و شیمیایی یکسان در سطح و مغز میلگرد میشود.

مقاومت تسلیم میلگرد ها:

مقدار تنشی که در آن بدون افزایش بار تغییر طول فولادی زیاد میشود تنش تسلیم یا مقاومت تسلیم  یا مقاومت جاری شدن میگویند.

فهرست