میلگرد استیل 304 چیست؟

میلگرد استنلس استیل 304 و 304L که بدلیل نداشتن خاصیت مغناطیسی به اختصار استیل (نگیر) نامیده می شود، یک گرید مقرون به صرفه استیل است که برای تمام پروژه هایی که نیاز به قدرت و مقاومت به خوردگی زیادی است، گزینه فوق العاده ای محسوب می شود. میلگرد 304L را می توان به عنوان پرکاربرد ترین استیل نام نهاد. استیل 304 دارای فرم دهی و قابلیت جوشکاری بسیار عالی می باشد.

در واقع میلگرد 304L به علت مقاومت بسیار خوبی که در برابر اکثر مواد شیمیایی و محیط های صنعتی دارد، پر مصرف ترین گرید میلگرد استیل است که ضخامت های نازک و پر کاربرد آن از سایزهای 6/1– 2 – 5/2 و … تا 5 میل بصورت کلاف  و شاخه در بازار موجود است؛ و از سایز 5 میل تا 300 میل بصورت شاخه های 6 متری و یا 4 متری، بسته به سفارش مشتریان، در بازار موجود می باشد. آلیاژ میلگرد 304 سختی بالاتری از میلگرد استیل 316 و مقاومت بیشتر در ماشین کاری دارد.

گرید 304L  ورژن کم کربن استیل 304 است. به دلیل کربن پایین آن (ماکزیمم 03/0 درصد) قابلیت جوشکاری و فرم دهی فوق العاده ای دارد و پس از انجام جوشکاری نیازی به آنیل ندارد. ولی خواص مکانیکی استیل 340 L نسبت به استیل 304 پایین تر می باشد. استیل 304 H ورژن 304 با کربن بیشتر (ماکزیمم 1/0درصد) است. این گرید مقاومت به دماهای بالاتری نسبت به 304 دارد.

معروف ترین گریدهای استیل نگیر(استنلس استیل)، استیل 304 است که به دلیل حضور 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل به استیل 18-8 هم معروف است. برای ساخت ظروف، تجهیزات و لوازم آشپزخانه که نیاز به مقاومت به خوردگی دارند از این آلیاژ استفاده می شود.

 

میلگرد استیل

مقاومت میلگرد 304L استیل

 

  • استحکام بالا نسبت به ضربات و مقاومت کششی بهتر نسب به میلگرد 316
  • مقاومت بالاتر از میلگرد 316 در عملیات های جوشکاری و خطر تابیدگی

 

 میلگرد استیل 304 و کاربرد آن:

میلگرد استیل 304، قابلیت جوشکاری عالی دارد و در دمای بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد به همین دلیل برای تمام پروژه های ساخت و سازی که در معرض عناصر شیمیایی، اسیدها ، آب شیرین و آب شور هستند و پروژه هایی که نیاز به جوشکاری دارند، به طرز گسترده ای استفاده می شوند.
به همین خاطر امروزه خرید میلگرد استیل 304 و اطلاع از قیمت های آن بسیار رایج شده است.

با توجه به قابلیت استحکام و فرم پذیری بالا، برش خوب و قابلیت ماشینکاری عالی میلگرد استیل 304، از این گرید جهت انجام قاب بندی، مهاربند، تکیه گاه ها، شفت، ستون گذاری، کارهای دریایی، صنعت غذایی و غیره استفاده می شود. همچنین با توجه به قابلیت فرم دهی بالای میلگرد استیل 304، از این گرید جهت کاربردهای با کشش عمیق نظیر ساخت سینک، وان های حمام و لوازم آشپزخانه استفاده می شود.

 

 

فرمول محاسبه وزن میلگرد 304L :

با استفاده از این فرمول به راحتی می توانید وزن میلگرد استیل 304 یا هر گرید دیگر را با طول و قطر مختلف محاسبه کنید!

 

مقاومت در برابر حرارت میلگرد 304L:

فولاد 304 دارای مقاومت حرارتی تا 870 درجه سانتی گراد به صورت متناوب است و می تواند تا 925 درجه سانتی گراد را به طور مداوم تحمل کند. استیل 304L مقاومت بیشتری نسبت به کاربید بارش دارد و می تواند در محدوده دمای بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد. جایی که درجه حرارت بالا در آن مهم است، مقادیر بالاتر کربن مورد نیاز قرار می گیرد.

فولاد 304 دارای چگالی بسیار عالی نسبت به دمای گازهای مایع است و میتواند تا 870 درجه سانتی گراد کاربرد داشته باشد.

 

میلگرد های 304L

 

جوشکاری میلگرد 304L :

 

با توجه به ساختار آستنیتی فولاد 304این استیل قابلیت جوشکاری به هردو روش ذوبی و مقاومتی را داراست. بخش های سنگین جوش داده شده در میلگرد 304L ممکن است برای برخورداری از حداکثر مقاومت خوردگی، پس از جوشکاری به عملیات حرارتی آنیل نیاز داشته باشد.انجام عملیات جوشکاری آنیل برای فولاد 304L لازم نیست.

فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل که به اختصار استیل نامیده می شوند خانواده ای از فولادهای آلیاژی است که حاوی ۳۰-۱۰ درصد کروم می باشد. استیل ها دارای دو مشخصه اساسی هستند:

مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدن، مقاومت در برابر حرارت.

بیش از صد گرید از استیل وجود دارد که به ۵ خانواده تقسیم می شوند. مهمترین دسته از این خانواده ها ، استیل های آستنیتی هستند که حدود ۲۶-۱۶ درصد کروم و بسته به نوع کاربردشان (محیط و دمای کاری) تا حدود ۲۶ درصد نیکل دارند و میزان کربن درآنها پایین است. این دسته از استیل ها که فاقد خواص مغناطیسی هستند در اصطلاح به استیل نگیر معروفند و قابلیت سختکاری با عملیات حرارتی را ندارند. از مهمترین آنها می توان به استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره نمود.

نکته مهم در جوشکاری میلگرد 304L جلوگیری از ترک گرم، تشکیل کاربید و فاز فریت می باشد. جهت جوشکاری استیل 304 از الکترود 308 و برای جوشکاری استیل 304L  از الکترود 308 L استفاده می شود. در گرید 304 چنانچه مقاطع جوشکاری شده ضخیم باشند، جهت دستیابی به حداکثر خواص و بیشترین مقاومت به خوردگی، معمولاً از جوشکاری عملیات حرارتی آنیل بر روی آن انجام می شود. همانطور که در بالا به آن اشاره شد انجام عملیات آنیل پس از جوشکاری برای گرید 304 L لازم نیست.

 

مقاومت به خوردگی میلگرد 304L:

استیل 304 مقاومت به خوردگی مناسبی در اکثر محیط های اتمسفری و شیمیایی دارد لذا در صنایع گوناگونی نظیر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیرو، نساجی، مواد غذایی و … به کار گرفته می شود. از لحاظ مقاومت به خوردگی گرید 304 و 304L  تقریباً خواص یکسانی دارا می باشند.

 

مقاومت به اکسیداسیون میلگرد 304L:

بیشترین حرارت یکنواختی که استیل 304 می تواند تحمل کند (بدون پوسته و اکسید شدن) حدود 925 درجه سانتی گراد است و چنانچه حرارت بصورت متناوب باشد این میزان درجه حرارت حدود 870 درجه سانتی گراد می باشد.

 

میلگرد 304L

 

عملیات حرارتی میلگرد 304L:

با توجه به ساختار آستنیتی،میلگرد 304L قابلیت سختکاری نداشته و فقط می توان عملیات حرارتی آنیل و تنش زدایی بر روی آن انجام داد:

  • آنیل:

حرارت دهی در بازه 1038-1121 درجه سانتی گراد و سپس سرد کردن سریع. برای مقاطع نازک و ورق ها می توان از هوا به عنوان خنک کننده استفاده کرد ولی برای مقاطع ضخیم میلگرد 304L از آب به عنوان محیط خنک کننده استفاده می شود.

 

  • تنش زدایی:

معمولا زمانی که کار سرد بر روی میلگرد 304L انجام می شود، از عملیات تنش زدایی استفاده می شود. دمای تنش زدایی 400 درجه سانتی گراد و زمان آن بین 30-120 دقیقه است.

 

فهرست