میلگرد استیل ۳۰۴ چیست؟

میلگرد استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۰۴L که بدلیل نداشتن خاصیت مغناطیسی به اختصار استیل (نگیر) نامیده می شود، یک گرید مقرون به صرفه استیل است که برای تمام پروژه هایی که نیاز به قدرت و مقاومت به خوردگی زیادی است، گزینه فوق العاده ای محسوب می شود. میلگرد ۳۰۴L را می توان به عنوان پرکاربرد ترین استیل نام نهاد. استیل ۳۰۴ دارای فرم دهی و قابلیت جوشکاری بسیار عالی می باشد.

در واقع میلگرد ۳۰۴L به علت مقاومت بسیار خوبی که در برابر اکثر مواد شیمیایی و محیط های صنعتی دارد، پر مصرف ترین گرید میلگرد استیل است که ضخامت های نازک و پر کاربرد آن از سایزهای ۶/۱– ۲ – ۵/۲ و … تا ۵ میل بصورت کلاف  و شاخه در بازار موجود است؛ و از سایز ۵ میل تا ۳۰۰ میل بصورت شاخه های ۶ متری و یا ۴ متری، بسته به سفارش مشتریان، در بازار موجود می باشد. آلیاژ میلگرد ۳۰۴ سختی بالاتری از میلگرد استیل ۳۱۶ و مقاومت بیشتر در ماشین کاری دارد.

گرید ۳۰۴L  ورژن کم کربن استیل ۳۰۴ است. به دلیل کربن پایین آن (ماکزیمم ۰۳/۰ درصد) قابلیت جوشکاری و فرم دهی فوق العاده ای دارد و پس از انجام جوشکاری نیازی به آنیل ندارد. ولی خواص مکانیکی استیل ۳۴۰ L نسبت به استیل ۳۰۴ پایین تر می باشد. استیل ۳۰۴ H ورژن ۳۰۴ با کربن بیشتر (ماکزیمم ۱/۰درصد) است. این گرید مقاومت به دماهای بالاتری نسبت به ۳۰۴ دارد.

معروف ترین گریدهای استیل نگیر(استنلس استیل)، استیل ۳۰۴ است که به دلیل حضور ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل به استیل ۱۸-۸ هم معروف است. برای ساخت ظروف، تجهیزات و لوازم آشپزخانه که نیاز به مقاومت به خوردگی دارند از این آلیاژ استفاده می شود.

مقاومت میلگرد ۳۰۴L استیل

 

  • استحکام بالا نسبت به ضربات و مقاومت کششی بهتر نسب به میلگرد ۳۱۶
  • مقاومت بالاتر از میلگرد ۳۱۶ در عملیات های جوشکاری و خطر تابیدگی

 

 میلگرد استیل ۳۰۴ و کاربرد آن:

میلگرد استیل ۳۰۴، قابلیت جوشکاری عالی دارد و در دمای بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد به همین دلیل برای تمام پروژه های ساخت و سازی که در معرض عناصر شیمیایی، اسیدها ، آب شیرین و آب شور هستند و پروژه هایی که نیاز به جوشکاری دارند، به طرز گسترده ای استفاده می شوند.
به همین خاطر امروزه خرید میلگرد استیل ۳۰۴ و اطلاع از قیمت های آن بسیار رایج شده است.

با توجه به قابلیت استحکام و فرم پذیری بالا، برش خوب و قابلیت ماشینکاری عالی میلگرد استیل ۳۰۴، از این گرید جهت انجام قاب بندی، مهاربند، تکیه گاه ها، شفت، ستون گذاری، کارهای دریایی، صنعت غذایی و غیره استفاده می شود. همچنین با توجه به قابلیت فرم دهی بالای میلگرد استیل ۳۰۴، از این گرید جهت کاربردهای با کشش عمیق نظیر ساخت سینک، وان های حمام و لوازم آشپزخانه استفاده می شود.

 

 

فرمول محاسبه وزن میلگرد ۳۰۴L :

با استفاده از این فرمول به راحتی می توانید وزن میلگرد استیل ۳۰۴ یا هر گرید دیگر را با طول و قطر مختلف محاسبه کنید!

 

مقاومت در برابر حرارت میلگرد ۳۰۴L:

فولاد ۳۰۴ دارای مقاومت حرارتی تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد به صورت متناوب است و می تواند تا ۹۲۵ درجه سانتی گراد را به طور مداوم تحمل کند. استیل ۳۰۴L مقاومت بیشتری نسبت به کاربید بارش دارد و می تواند در محدوده دمای بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد. جایی که درجه حرارت بالا در آن مهم است، مقادیر بالاتر کربن مورد نیاز قرار می گیرد.

فولاد ۳۰۴ دارای چگالی بسیار عالی نسبت به دمای گازهای مایع است و میتواند تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد کاربرد داشته باشد.

جوشکاری میلگرد ۳۰۴L :

 

با توجه به ساختار آستنیتی فولاد ۳۰۴این استیل قابلیت جوشکاری به هردو روش ذوبی و مقاومتی را داراست. بخش های سنگین جوش داده شده در میلگرد ۳۰۴L ممکن است برای برخورداری از حداکثر مقاومت خوردگی، پس از جوشکاری به عملیات حرارتی آنیل نیاز داشته باشد.انجام عملیات جوشکاری آنیل برای فولاد ۳۰۴L لازم نیست.

فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل که به اختصار استیل نامیده می شوند خانواده ای از فولادهای آلیاژی است که حاوی ۳۰-۱۰ درصد کروم می باشد. استیل ها دارای دو مشخصه اساسی هستند:

مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدن، مقاومت در برابر حرارت.

بیش از صد گرید از استیل وجود دارد که به ۵ خانواده تقسیم می شوند. مهمترین دسته از این خانواده ها ، استیل های آستنیتی هستند که حدود ۲۶-۱۶ درصد کروم و بسته به نوع کاربردشان (محیط و دمای کاری) تا حدود ۲۶ درصد نیکل دارند و میزان کربن درآنها پایین است. این دسته از استیل ها که فاقد خواص مغناطیسی هستند در اصطلاح به استیل نگیر معروفند و قابلیت سختکاری با عملیات حرارتی را ندارند. از مهمترین آنها می توان به استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره نمود.

نکته مهم در جوشکاری میلگرد ۳۰۴L جلوگیری از ترک گرم، تشکیل کاربید و فاز فریت می باشد. جهت جوشکاری استیل ۳۰۴ از الکترود ۳۰۸ و برای جوشکاری استیل ۳۰۴L  از الکترود ۳۰۸ L استفاده می شود. در گرید ۳۰۴ چنانچه مقاطع جوشکاری شده ضخیم باشند، جهت دستیابی به حداکثر خواص و بیشترین مقاومت به خوردگی، معمولاً از جوشکاری عملیات حرارتی آنیل بر روی آن انجام می شود. همانطور که در بالا به آن اشاره شد انجام عملیات آنیل پس از جوشکاری برای گرید ۳۰۴ L لازم نیست.

 

مقاومت به خوردگی میلگرد ۳۰۴L:

استیل ۳۰۴ مقاومت به خوردگی مناسبی در اکثر محیط های اتمسفری و شیمیایی دارد لذا در صنایع گوناگونی نظیر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیرو، نساجی، مواد غذایی و … به کار گرفته می شود. از لحاظ مقاومت به خوردگی گرید ۳۰۴ و ۳۰۴L  تقریباً خواص یکسانی دارا می باشند.

 

مقاومت به اکسیداسیون میلگرد ۳۰۴L:

بیشترین حرارت یکنواختی که استیل ۳۰۴ می تواند تحمل کند (بدون پوسته و اکسید شدن) حدود ۹۲۵ درجه سانتی گراد است و چنانچه حرارت بصورت متناوب باشد این میزان درجه حرارت حدود ۸۷۰ درجه سانتی گراد می باشد.

عملیات حرارتی میلگرد ۳۰۴L:

با توجه به ساختار آستنیتی،میلگرد ۳۰۴L قابلیت سختکاری نداشته و فقط می توان عملیات حرارتی آنیل و تنش زدایی بر روی آن انجام داد:

  • آنیل:

حرارت دهی در بازه ۱۰۳۸-۱۱۲۱ درجه سانتی گراد و سپس سرد کردن سریع. برای مقاطع نازک و ورق ها می توان از هوا به عنوان خنک کننده استفاده کرد ولی برای مقاطع ضخیم میلگرد ۳۰۴L از آب به عنوان محیط خنک کننده استفاده می شود.

 

  • تنش زدایی:

معمولا زمانی که کار سرد بر روی میلگرد ۳۰۴L انجام می شود، از عملیات تنش زدایی استفاده می شود. دمای تنش زدایی ۴۰۰ درجه سانتی گراد و زمان آن بین ۳۰-۱۲۰ دقیقه است.

فهرست