لوله و اتصالات چیست؟

لوله و اتصالات از آنجاییکه به ساخت و ساز و صنایع مختلف مرتبط است به عنوان یک اصل پایه در پروژه های مختلف صنعتی و سازه ای مورد استفاده های مختلف قرار می گیرند.انواع لوله و اتصالات را در زیر مرور میکنیم:

لوله و اتصالات پلی اتیلن: انعطاف پذیری، استحکام بالا، وزن کم، مقاومت در برابر خوردگی و سطح بالای نفوذ ناپذیری از ویژگی های این نوع لوله ها میباشند لوله و اتصالات یکی از جدیدترین اتصالات ساختمانی است که ویژگی های منحصربفردی دارد. این نوع از اتصالات از وزن کمی برخوردار بوده و نصب کردن آن ها نیز بسیار راحت تر از سایر لوله ها و اتصالات است. همچنین پوشش درونی لوله ها طوری طراحی می شود که رسوب کمتری به خود جذب کند.

لوله و اتصالات پلی پروپیلن: لوله ها و اتصالات پلی پروپیلن به صورت گسترده در صنعت وجود دارنداز ویژگی های آنها میتوان به وزن سبک، مقاوت در برابر سایش و جوشکاری، عایق حرارتی و الکتریکی خوب و همچنین مقاومت شیمیایی اشاره کرد.

لوله ها و اتصالات 5 لایه: این لوله ها در واقع از یک لایه آلومینیم،دولایه پلیمر و دولایه چسب تشکیل شده اند این نوع از لوله هااستحکام و دوام بیشتری نسبت به لوله های دیگر دارد.

لوله و اتصالات پوش فیت: از ویژگی های این سیستم میتوان به سرعت و سهولت در نصب، عدم نیاز به چسب و جوش دادن در نصب اولیه اشاره کرد.

در پوش لوله: ساده ترین نوع اتصالات ساختمانی هستند که برای انسداد لوله ها استفاده می شوند.

بوشن ها: بوشن یک نوع از اتصالات لوله کشی است که داخل آن به صورت کامل رزوه شده است بوشن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:بوشن معمولی، بوشن تبدیل، بوشن رو پیچ تو پیچ.

 

اتصالات مغزی:زمانی که دو لوله یا دوتا قطعه را هنگام لوله کشی بخواهیم به یکدیگر وصل کنیم از اتصالات مغزی استفاده میکنیم، مغزی ها بخاطر دنده ایی که دارند میتوان از آنها برای اتصال لوله ها استفاده کرد.کاربرد اصلی اتصالات مغزی کم و یا زیاد کردن قطر لوله هاست.

انواع فلنج و واشر:یکی دیگر از ابزار آلاتی که در اتصالات و لوله کشی از آن استفاده میشود فلنج است .فلنج ، خود یک صفحه چدنی میباشد که از آن برای بستن اتصالات لوله کشی استفاده می شود.واشر ها نیز برای آب بندی فلنچ استفاده میشوند.نکته مهمی که در اینجا مد نظر است این است که در نصب فلنچ ها باید دقتزیادی به کار برده شوددر غیر این صورت ممکن است به لوله کشی آسیب  وارد کند.

اتصالات سه راهی:این نوع اتصالات بسیار پر کاربرد است و در تمامی سیستم های لوله کشی ساختمانی از آن استفاده میشود کاربرد ویژه این نوع اتصالات ،ایجاد انشعاب های فرعی در مسیر لوله کشی اصلی  است.سه راهی ها براساس نوع طراحی به سه دسته تقسیم میشوند:سه راهی تبدیلی، سه راهی قائم، سه راهی45 درجه.

اتصالات چهارراهی:این نوع اتصالات نیز همان کاربرد اتصالات سه راهی را دارد تنها تفاوتی که بایکدیگر دارند این است که تعداد انشعاب در اتصالات چهار راهی از سه به چهار است که میتواند کاربرد بهتری داشته باشد...

فهرست