فسفر برنز ، فروش فسفر برنز

اگر تا به حال به سوکت های الکترونیکی توجه کرده باشید؛ ممکن است مجذوب حجم زیادی از ظرافت در عین حال کوچکی این محصول شده باشید. جنس این سوکت های شگفت انگیز از فسفر برنز است، این محصول همچنین در پروانه کشتی، سیم گیتار و … مورد استفاده قرار می گیرد.

فسفر برنز یک آلیاژ فوق العاده کاربردی با قیمت های پایین است که امروزه از آن در صنایع مختلف و متنوعی استفاده می کنند. در ادامه قصد داریم به بررسی این آلیاژ شگفت انگیز بپردازیم و مشخصات آن را با هم مرور کنیم؛ با ما همراه باشید.

ریخته گری فسفر برنز | فسفر برنز

فسفر برنز را با نام قلع برنز نیز می شناسند، این محصول یک آلیاژ از مس است، که دارای درصد زیادی قلع  که معمولاً از ۳.۵ تا ۱۰ درصد است می باشد و مقدار فسفر استفاده شده در آن ۰.۰۱ تا ۰.۳۵ درصد بیشتر نیست. موادی که نام بردیم عملیات ریخته گری را راحت تر می کند؛ چرا که باعث افزوده شدن سیالیت بیشتری به آلیاژ در حالت مذاب می شوند؛ در نتیجه آلیاژ به دست آمده را میتوان در شکل و قطعات متفاوت از هم درآورد.

فسفر برنز و موارد استفاده آن

این آلیاژ به دست آمده دارای ساختار ریز دانه است و همین باعث می شود که فسفر برنز میزان ارتجاعی بالایی در فنر داشته باشد. و اما خاصیت قلع در این آلیاژ این است؛ که آن را در مقابل خوردگی مقاوم سازد و هر چقدر میزان قلع یک فسفر برنز بیشتر شود مقاومت آن نیز در مقابل خوردگی یا زنگ زدگی افزایش پیدا می کند.
از طرفی اضافه کردن فسفر را داریم که باعث سفتی بیشتر محصول نهایی میشود؛ از فسفر برنز برای ساخت ورق، نوار، سیم، میله و صفحه استفاده می شود.

فسفر برنز ، آلیاژی برای همه کاربرد ها

این آلیاژ مخصوصاً به علت وجود قلع در آن مقاومت بسیار بالایی در مقابل ساییده شدن پیدا می کند، اما ماجرا همینجا به پایان نمیرسد، این محصول خواص و مزیت های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • رسانایی الکتریکی بالا: این خاصیت به علت الکترون های اضافی در ساختار آلیاژ می باشد.
 • الاستیسیته قوی: این به معنی تغییر شکل بازگشت پذیر آلیاژ می باشد.
 • مقاومت عالی در مقابل سایش و خستگی
 • استحکام بسیار بالا
 • اصطکاک پایین
 • ریز دانه بودن

فسفر برنز در صنعت بسیار کاربرد دارد. فسفر برنز یکی از …

یکی از معروف ترین قطعات مورد استفاده در صنایع الکتریکی فسفر برنز است و به عبارتی تمام بخش هایی که به کامپیوتر متصل می شوند جنسی از این آلیاژ مسی را دارا می باشند. یکی دیگر از محصولاتی که نیازمند این آلیاژ است فنر می باشد.

فسفر برنز این قابلیت را دارد که حرکت پیوسته ای را تحمل کند اما شکل اولیه خودش را نیز از دست ندهد؛ به همین علت فنر های ریز و درشت از جمله فنر های بزرگی که مخصوص ماشین های صنعتی می باشند نیز از جنس فسفر برنز ساخته می شوند.
همچنین این جنس از دیگر محصولات غیر آلیاژی مقاومت بیشتری در مقابل کرنش دارد به همین دلیل است که از فسفر برنز در تولید بست ها نیز استفاده می شود.

کرنش چیست:

تنش و کرنش را میتوانیم به عنوان یکی از ابتدایی ترین مفاهیم در مورد مقاومت مصالح دسته بندی کنیم. تعریف آن نیز به ساده ترین شکل ممکن به این صورت است که، وقتی به یک سازه یا ماده جامد نیرویی وارد بشود تنش و کرنش به وجود می آید. تنش در واقع نیروی وارده بر جسم است و کرنش نسبت اندازه و طول تغییر شکل یافته در اثر نیروی تنش می باشد.

 

از دیگر کاربرد های این آلیاژ می توانیم استفاده از آن در ساخت فنر، بست و مهره ها را مثال بزنیم. این ترکیب همانطور که الاستیسیته بالایی دارد مقاومت آن در برابر سایش و خستگی باعث می شود که یک گزینه عالی برای ساخت پیچ باشد.
پیچ هایی که با استفاده از این آلیاژ ساخته می شوند دارای رسانایی بالایی هستند و بیشتر در بست ها و سیستم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیب عالی همینطور در مقابل مواد شیمیایی نیز پایداری بالایی دارد، در نتیجه از آن در ساخت ماشین آلاتی که در محیط های شیمیایی درگیر هستند نیز به کار گرفته می شود.

مقایسه فسفر برنز با برنج – فسفر برنز

برنج و فسفر هر دو یک آلیاژ به دست آمده از مس هستند که در خیلی موارد بسیار به هم شباهت دارند، برای مثال از هر دوی آن ها در موارد زیر استفاده مشابهی می شود.

 • لوله کشی
 • مجسمه سازی
 • لوازم دکوری
 • آلات موسیقی
 • اتصالات الکتریکی

اما در ادامه چند تا از بزرگترین تفاوت های این دو آلیاژ را با هم بررسی می کنیم.
اول اینکه برنج از ترکیب زینک و مس به دست آمده، اما فسفر برنز از مس، فسفر و قلع است. مورد دوم اینکه مسی که در ساخت برنز استفاده می شود از برنج خیلی بیشتر است. مورد سوم در رنگ می باشد، برنج دارای رنگی نزدیک به زرد تیره است اما آن یکی بیشتر مایل به قرمز است.

 • مزایای برنج:

این آلیاژ بسیار راحت تر بازیافت می شود و نسبت به برنز خاصیت بیشتری در چکش خواری دارد، برنج همچنین درجه ذوب پایین تری نسبت به دیگری دارد.

 

 • مزایای برنز:

از نظر مقاومت بسیار سخت تر و مقاوم تر از برنج است و همچنین اصطکاک پایین تری دارد اما درجه ذوب بالاتری دارد.

 

چهار پهلو فسفر برنز

یکی از پرطرفدار ترین پروفیل های خامی که با استفاده از فسفر برنز ساخته می شود چهارپهلو نام دارد. این محصول همانطور که از اسمش پیداست شکل چهارگوشی دارد و در سایز های مختلف یافت می شود. این محصول در صنایع و ساختمان بسیار پرکاربرد است.
از دیگر خصوصیات این محصول میتوان به انواع آن از نظر جنس اشاره کرد چرا که این محصول را می توانید در مدل های فولادی، مس برلیوم و حتی از جنس برنج نیز پیدا کنید.

در آخر امیدواریم از این مطالب لذت برده باشید؛ جهت اطلاع از به روز ترین قیمت های این محصول فقط کافیست با بخش پشتیبانی سایت فولادآرکا تماس برقرار کنید.

فهرست