ورق روغنی چیست ؟

 

ورق روغنی

 

به طور کلی ورق های فولادی هنگامی که در پروسه تولید قرار می گیرند به دو نوع نورد گرم و نورد سرد تقسیم می‌شوند.
اصولا ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند را ورق سیاه می نامند که بعد از تولید رنگی کدر به خود می گیرند و دلیل نام ورق سیاه نیز همین می باشد.
اما ورق روغنی همانطور که از اسمش پیداست به خاطر نوع براق و صیقلی داده شده آن به این اسم معروف است.

ورق روغنی از خانواده ورق های نورد سرد می باشد، در پروسه تولید، ورق هایی با ضخامت بالا تبدیل به ورق های نازک تر می شوند و در این مدل به علت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری آن برعکس ورق سیاه حفظ می شود.
همینطور ورق های روغنی به طور کلی به سه شاخه نیمه کششی، فوق کششی و معمولی تقسیم می شوند و از ضخامت های 3 صدم میلی متر گرفته تا 3 میلی متر نیز وجود دارد.

قیمت ورق روغنی

 

ورق روغنی

 

تکنولوژی هیدروفرمینگ یا به عبارتی شکلی دهی هیدرولیکی یکی از روش های پر استفاده و ارزان است که برای تغییر شکل دادن فلزاتی همچون فولاد، آلومینیوم و برنج که خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند استفاده می شود.

در این روش از یک سیال هیدرولیکی برای فشرده سازی ورق روغنی و انواع ورق های دیگر استفاده می شود.
این تکنولوژی پر کاربرد کمی قبل از جنگ جهانی دوم اختراع شد ولی تا قبل از سال 1980 به جزء موارد به خصوص از آن استفاده نمی کردند، اما بعد از سال 1980 رفته رفته این تکنولوژی پیشرفت بسیاری به خود دید که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم.

خرید و قیمت ورق روغنی | ورق روغنی – ورق گالوانیزه

 

ورق روغنی

نورد سرد دارای فواید زیادی می باشد، برای مثال در برخلاف نورد گرم که پوشش اکسیدی دارد در نورد سرد تلورانس کمتر و از طرفی هم با کیفیت بهتری حاصل می شود اما از دیگر دلایل حائز اهمیت استفاده از ورق روغنی در مقاومت بالای آن در فشارهای سنگین است، از این گذشته تنوع بالایی که در رنگ و سایز این ورق ها حاصل شده به طرفدار های این ورق افزوده است.
از دیگر فواید نورد سرد روغن کاری راحت آن است و همچنین می توان قابلیت در تولید ورق روغنی بسیار نازک را نام برد.

نقاط ضعف ورق روغنی

اما از طرفی هم این سیستم دارای معایب زیادی است
برای مثال این فرایند زمان زیادی را در بین کار می گرفت و گاهی باعث می‌شد ابتدا و انتهای ورق به خوبی نورد نشود.
همچنین گرم و سرد شدن غلتک ها به طور مکرر، به مرور زمان باعث از بین رفتن سطح این غلتک ها می‌شود.
اما امروزه دستگاه های بروز و جدیدی برای این امر ساخته شده است، اما کارخانه هایی که دستگاه های خود را بروز کرده باشند تقریبا این مشکلات را به طور کامل دور زده اند.

ورق روغنی در ضخامت های مختلف

 

 

به طور خلاصه اگر بخواهیم بیان کنیم ضخامت ورق های نورد سرد با یک دستگاه مخصوص رفت و برگشتی کاهش می یابد و در هر کدام از این دستگاه های یک قفسه نورد از چارچوب فولادی وجود دارد که غلتک ها به آن وصل هستند
و این چارچوب می تواند وزن این غلتک ها را حفظ کند، در نهایت این غلتک ها باعث کاهش ضخامت ورق می شوند و در مرحله آخر با یک روغن کاری مخصوص به شکل مدل های نام برده شده تولید می شوند.

ورق های روغنی ST12: این نوع در دسته ورق های معمولی قرار می گیرد.
ورق های روغنی ST13: از نوع در دسته ورق های نیمه کششی قرار می گیرد.
ورق های روغنی ST14: این نوع از ورق جزء دسته فوق کششی ورق های روغنی است.

نورد را می توان یکی از کاربردی ترین روش های شکلی دهی برای انواع محصولات دانست که ماده مورد نظر را ب

فهرست