ورق روغنی چیست ؟

 

ورق روغنی

 

به طور کلی ورق های فولادی هنگامی که در پروسه تولید قرار می گیرند به دو نوع نورد گرم و نورد سرد تقسیم می‌شوند.
اصولا ورق هایی که با نورد گرم تولید می شوند را ورق سیاه می نامند که بعد از تولید رنگی کدر به خود می گیرند و دلیل نام ورق سیاه نیز همین می باشد.
اما ورق روغنی همانطور که از اسمش پیداست به خاطر نوع براق و صیقلی داده شده آن به این اسم معروف است.

ورق روغنی از خانواده ورق های نورد سرد می باشد، در پروسه تولید، ورق هایی با ضخامت بالا تبدیل به ورق های نازک تر می شوند و در این مدل به علت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری آن برعکس ورق سیاه حفظ می شود.
همینطور ورق های روغنی به طور کلی به سه شاخه نیمه کششی، فوق کششی و معمولی تقسیم می شوند و از ضخامت های ۳ صدم میلی متر گرفته تا ۳ میلی متر نیز وجود دارد.

قیمت ورق روغنی

 

ورق روغنی

 

تکنولوژی هیدروفرمینگ یا به عبارتی شکلی دهی هیدرولیکی یکی از روش های پر استفاده و ارزان است که برای تغییر شکل دادن فلزاتی همچون فولاد، آلومینیوم و برنج که خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند استفاده می شود.

در این روش از یک سیال هیدرولیکی برای فشرده سازی ورق روغنی و انواع ورق های دیگر استفاده می شود.
این تکنولوژی پر کاربرد کمی قبل از جنگ جهانی دوم اختراع شد ولی تا قبل از سال ۱۹۸۰ به جزء موارد به خصوص از آن استفاده نمی کردند، اما بعد از سال ۱۹۸۰ رفته رفته این تکنولوژی پیشرفت بسیاری به خود دید که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم.

خرید و قیمت ورق روغنی | ورق روغنی – ورق گالوانیزه

 

ورق روغنی

نورد سرد دارای فواید زیادی می باشد، برای مثال در برخلاف نورد گرم که پوشش اکسیدی دارد در نورد سرد تلورانس کمتر و از طرفی هم با کیفیت بهتری حاصل می شود اما از دیگر دلایل حائز اهمیت استفاده از ورق روغنی در مقاومت بالای آن در فشارهای سنگین است، از این گذشته تنوع بالایی که در رنگ و سایز این ورق ها حاصل شده به طرفدار های این ورق افزوده است.
از دیگر فواید نورد سرد روغن کاری راحت آن است و همچنین می توان قابلیت در تولید ورق روغنی بسیار نازک را نام برد.

نقاط ضعف ورق روغنی

اما از طرفی هم این سیستم دارای معایب زیادی است
برای مثال این فرایند زمان زیادی را در بین کار می گرفت و گاهی باعث می‌شد ابتدا و انتهای ورق به خوبی نورد نشود.
همچنین گرم و سرد شدن غلتک ها به طور مکرر، به مرور زمان باعث از بین رفتن سطح این غلتک ها می‌شود.
اما امروزه دستگاه های بروز و جدیدی برای این امر ساخته شده است، اما کارخانه هایی که دستگاه های خود را بروز کرده باشند تقریبا این مشکلات را به طور کامل دور زده اند.

ورق روغنی در ضخامت های مختلف

 

 

به طور خلاصه اگر بخواهیم بیان کنیم ضخامت ورق های نورد سرد با یک دستگاه مخصوص رفت و برگشتی کاهش می یابد و در هر کدام از این دستگاه های یک قفسه نورد از چارچوب فولادی وجود دارد که غلتک ها به آن وصل هستند
و این چارچوب می تواند وزن این غلتک ها را حفظ کند، در نهایت این غلتک ها باعث کاهش ضخامت ورق می شوند و در مرحله آخر با یک روغن کاری مخصوص به شکل مدل های نام برده شده تولید می شوند.

 ورق های روغنی ST12: این نوع در دسته ورق های معمولی قرار می گیرد.
 ورق های روغنی ST13: از نوع در دسته ورق های نیمه کششی قرار می گیرد.
 ورق های روغنی ST12: این نوع از ورق جزء دسته فوق کششی ورق های روغنی است.

نورد را می توان یکی از کاربردی ترین روش های شکلی دهی برای انواع محصولات دانست که ماده مورد نظر را با عبور از بین غلتک ها تغییر شکل می دهد.

ورق روغنی در صنعت و معرفی انواع ورق روغنی

از ورق روغنی به خاطر مقاومت بالایی که در ضدخورندگی و ضد زنگی دارند در صنایع زیادی بهره می برند، برای مثال می توانیم به استفاده بسیار مهم ورق فوق کششی روغنی در تولید فیلتر اتومبیل و تولید اگزوز اشاره داشته باشیم. از مدل ورق روغنی فوق کششی در بدنه های اتومبیل نیز استفاده بسیاری میشود و از نوعی دیگر نیز برای فرایند ضد سایش قطعه های زیر اتومبیل استفاده می کنند. نوع دیگری از ورق های روغنی وجود دارد که آن را در صفحه فلزی اجاق گاز بکار میبرند.
از دیگر کاربرد های ورق روغنی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 استفاده در قسمت های مختلف لوازم خانگی
 استفاده های مختلف در صنعت خودرو
 ساخت مخزن و بشکه
رادیاتور سازی و …

انواع ورق روغنی در بازار

امروزه در کشور خودمان شرکت های بزرگی را داریم که در این زمینه فعالیت می کنند که مشهور ترین آنها عبارتند از :
فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد غرب، شرکت هفت الماس و … همچنین در این زمنیه صادرات و واردات بسیاری صورت می گیرد
که می تواند تاثیر بسزایی در قیمت داخلی ورق روغنی داشته باشد. کشور های مثل روسیه، چین و قزاقستان بیشتر واردات آهن آلات در ایران را در دست دارند که آنها نیز در ایران طرفداران به خصوص خود را دارند.

قیمت خرید  ورق روغنی

همانطور که می دانید در کشور ما هیچ وقت قیمت اجناس ثابت نبوده است و ورق روغنی نیز از این موضوع مستثنی نیست.
چند تا از تاثیر گذار ترین عوامل در تغییر مداوم قیمت آهن و ورق روغنی عبارت هستند از قیمت دلار، تصمیمات مدیریتی، وضعیت صادرات و واردات ورق و …
در این بین به شما پیشنهاد می کنم حتما قبل از خرید توجه داشته باشید که بهترین قیمت را انتخاب کنید. شما می توانید با پشتیبانی سایت فولادآرکا تماس بگیرید و از دقیق ترین و بروز ترین قیمت های آهن آلات آگاه شوید.