فلزات رنگی چیست؟

 

فلزات رنگین یکی از انواع فلزات یافت شده در طبیعت می باشد که دارای انواع مختلف بوده که هریک از آنها دارای کاربرد های مختلفی در قسمت‌ها و مصارف مختلف صنعتی و یا عمومی می باشند.انواع فلزات رنگی که عبارتند از: مس ؛روی ،برنز ،برنج، آلومینیوم ،سرب ،نیکل ،قلع.

فلز مس:به عنوان یکی از پر کاربرد ترین انواع فلزات رنگی در طبیعت یافت می شود رنگ این فلز قرمز است.این فلز در مقابل پوسیدگی و خوردگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد، همچنین در مقابل زنگ زدگی بسیار مقاوم است.فلز مس یک رسانای بسیار عالی برای جریان برق میباشد.این فلز کاربرد بسیار زیادی داردمثل تولید انواع سیم ها ، لوله ها ،دستگیره ها در و پنجره ها و…

فلز روی: این نوع فلز از قدیم الایام بوده چرا که از این فلز برای ساخت ذره های جنگی استفاده شده است فلز روی به عنوان یکی از فلزات رنگی پرکاربرد به حساب می اید رنگ این نوع فلز مایل به آبی میباشد. فلز روی مقاومت بالایی در مقابل اکسید و زنگ زدگی از خود نشان می دهد.

 

فلز سرب:رنگ این فلز مایل به خاکستری میباشد فلز سرب به عنوان یک فلز بسیار نرم شناخته میشود این فلز نمیتواند مقاومت بالایی در برابر اکسید و زنگ زدگی از خود نشان دهد از این فلز برای ساخت لوله ها و سقف ها، طراحی و تزیین کاخ ها و … استفاده میشود.

فلز نیکل:این فلز به عنوان فلز نسبتا سخت شناخته شده است و رنگی مایل به سفید و نقره ایی دارد این فلز دمای ذوب بسیار بالایی دارد و در مصارفی مثل صنایع الکترونیک سیم ها کابل هاو… ازاین فلز استفاده میشود

فلز برنج:از دوفلز مس و روی به وجود می اید و نقطه ذوب پایینی دارد در بسیاری از ساز های موسیقی از این نوع فلز استفاده میشود.

فلز قلع:این نوع فلز در برابر فرسایش مقاوم بوده و در واکنش با هوا اکسید نمیشود. فلز قلع در مقایسه با دیگر فلزات  مقاومت خود را در برابر اسید های قوی از دست میدهد در ساخت سکه های برنزی از این فلز استفاده میشود.

 

فلز آلومینیوم:این نوع فلز استحکام بسیار خوبی نسبت به مس دارد و در صنایع حساسی مثل هواپیما سازی نیز ار ان استفاده میشود مهم ترین خاصیت این نوع فلز انقال جریان الکتریسیته و هم چنین انتقال دهنده گرما مهم ترین خاصیت این نوع فلز است.در  مقابل پوسیدگی و خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

فلز برنز:این نوع فلز مقاومت خوب در مقابل فرسودگی دارداین نوع فلز به راحتی قابل جوش دادن است این نوع فلز مقاومت بسیار بالایی در برابر دمای بالا دارداز این فلز برای وسایلی مثل وسایل تزیینی، لوستر ها،طروف ، مجسمه ها در وسایل و ابزار های سوار کاری و … استفاده میکنندرنگ این فلز طلایی میباشد و در زمان آبکاری لایه مناسبی برای نیکل و کروم می باشد برنز انواع مختلفی دارد: برنز آلفا ، برنزمگا ، برنزگاما.برنز آلفا در حالت سرد چکش خواری خوبی دارد برنز بتا در حالت گرم چکش خواری خوبی دارد و برنز گاما بسیار شکننده است

فهرست