اتصالات مانیسمان

 

انواع اتصالات مانیسمان

 

بطور کلی اتصالات جوشی به دو دسته اتصالات جوشی درزدار و اتصالات جوشی مانیسمان (بدون درز) تقسیم می شوند. در زیر به اطلاعات مریوط به اتصالات جوشی مانیسمان می پردازیم.
اتصالات مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته می شوند در اصطلاح علمی به آنها سیمی لسSeamless گفته می شود. به آن دسته از اتصالات فولادی گفته می شود که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلزات استفاده نمی شود و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات می باشد.

اما در اتصالات درز دار فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک استفاده می شود ولی در تولید اتصالات مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده می شود که در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن بالاتر و با کیفیت بهتر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات مانیسمان دارای ضخامتها و سایزهای مختلفی تولید می شود.

ضخامت اتصالات فولادی بیشتر با عنوان رده شناخته می شود ودر جدول از واژه مخفف SCH که مخفف کلمه Schedule به معنای برنامه یا رده می باشد . رده های اتصالات فولادی مانیسمان عبارتند از رده ۱۶۰،۸۰،۴۰،STD،رده ۱۰،۲۰،۳۰ که از سایز ۱/۲ الی ۲۴ اینچ تولی می شود. از انواع اتصالات مانیسمان می توان به سه راه، سه راه تبدیل، تبدیل هم مرکز و غیر هم مرکز، کپ ، چهار راه ، زانو های ۴۵ و ۹۰ درجه و … اشاره نمود.

اتصالات مانیسمان یا اتصالات جوشی بدون درز از انواع اتصالات جوشی می باشند که به صورت فورج و یک تکه بدون کوچکترین درز جوش تولید و عرضه می شوند. هر چه رده اتصالات مانیسمان بالاتر باشد یعنی ضخامت آن نیز بیشتر می باشد. در نتیجه می تواند فشار کاری بالاتری را تحمل نماید.

مزایای اتصالات فولادی:

• دارای تحمل فشار بالایی می باشد
• قابلیت اتصال اسان با استفاده از چوش
• قابلیت اتصال به فلنج و لوله های فولادی
• قابلیت اسفاده در پرژهای نفت و گاز
• مقاوم در برابر زنگ زده گی
• دارای عمر طولانی
• دارای پوشش قیراندود

اتصالات درز دار و بدون درز

 

انواع اتصالات مانیسمان

 

اتصالات وسایل صنعتی به دو دسته درزدار و بدون درز (اتصالات مانیسمان) تقسیم می شوند. این مورد درست مانند لوله های به کار رفته از نوع لوله درزدار و بدون درز است. اتصالات مانیسمان مانند لوله های این مدل بدون هیچ درز و برشی هستند.

اتصالات مانیسمان یا همان اتصالات بدون درز که نام علمی آن سیم لسSeamless است، به وسیله شمش های فولادی و طی فرآیند خاصی به اتصالات مانیسمان تبدیل می شوند. یکی از عمده ترین تفاوت های اتصالات بدون درز با اتصالات درز دار در نوع مواد و متریال به کار رفته در آنهاست. جنس مواد به کار رفته در اتصالات مانیسمان بسیار مرغوب تر و بهتر از سایر اتصالات است. برای تولید اتصالات مانیسمان از شمش های فولادی استفاده می کنیم.

به این صورت که ابتدا آن ها را در کوره هایی با درجه حرارت بالا گرما می دهیم، سپس به وسیله کشش و عبور از زره و با نیروی گریز از مرکز این اتصالات بدون درز به دست می آیند. اما در اتصالات درز دار به وسیله برش ورق ها و جوشکاری آنها و غلطک استفاده می کنیم. مجموعه تولیدی و بازرگانی جاوید متال با استفاده از کادری مجرب در چند سال گذشته اقدام به ساخت انواع اتصالات در سایز و زوایای متفاوت طبق نقشه و نیاز مشتری نموده است. لذا در صورت نیاز از گالری تصاویر و نمونه کار های این مجموعه دیدن نمایید و جهت سفارش اقدام فرمایید .

 

اتصالات برای ادامه لوله کشی مورد استفاده قرار میگیرد و باتوجه به نوع آلیاژ و آرایش لبه های ابتدایی و انتهایی آن دسته بندی می شوند .اتصالات کاربرد های متفاوتی دارند که در ادامه به کاربردهای آن ها خواهیم پرداخت.

اتصالات قرار گرفته در دسته بندی این صفحه از آلیاژ کربن استیل بوده که آلیاژ ساخت آن طبق استاندارد های ASTM A234 WPB برای اتصالات مانیسمان با روش WROUGHT و استاندارد ASTM A105 با روش فورجینگ می باشد که آرایش لبه های ابتدایی و انتهایی آن به صورت پَخ خورده می باشد که روش جوشکاری این اتصالات به صورت بات وِلد (BUTT WELD) می باشد. روش ساخت این اتصالات به صورت بدون درز جوش در بدنه اصلی آن می باشد از این رو به اتصالات مانیسمان معروف می باشند .

 

اتصالات مانیسمان، برخلاف اتصالات سیاه درز دار، درز جوش نداشته و در فشار و دماهای بالا کاربرد دارد. انتهای اتصالات بدون درز به صورت V شکل بوده و به منظور جوشکاری پخ زده می شود. اتصالات مانیسمان بر اساس استاندارد ASME B16.9 ساخته می شوند. از جمله اتصالات بدون درز مانیسمان می توان به زانو ۹۰ درجه، زانو ۴۵ درجه، سه راهی نامساوی ، سه راهی مساوی، تبدیل صاف، تبدیل کج، کپ، بوشن و سردنده اشاره کرد. در سایت پایپ کالا لیست قیمت اتصالات مانیسمان بنکن رده ۴۰، STDوSGP ، ایران اتصال، ساخت ایران به همراه مشخصات فنی موجود می باشد.

اتصالات مانیسمان اتصالی محکم و قوی را ایجاد می‌کند. ساختار فلزی یکپارچه‌تری را ایجاد می‌کند و مقاوت ساختاری سیستم لوله کشی را افزایش می‌دهد. اتصالات مانیسمان در رده‌های ضخامتی پایین نیز وجود دارد که وزن سیستم را کاهش می‌دهد. اتصالات جوشی در مقایسه با اتصالات ساکت ولد و اتصالات دنده ای هزینه کمتری داشته و به صرفه تر هستند. اتصالات مانیسمان نیاز به سرویس‌های دوره‌ای بسیار کمتری دارند.

اولین عامل مؤثر در خرید اتصالات مانیسمان این است که این تجهیزات ساختاری یکپارچه داشته و بدون درز و جوش است. می توانید از این اتصالات برای تأسیسات و صنایعی مانند نفت و گاز استفاده کنید. دقت کنید که این اتصالات به علت شیوه ساخت که باعث می شود بتوانند فشار و دمای بیشتر را تحمل کنند. این اتصالات را به وسیله ی جوش به لوله های مانیسمان متصل می کنند. در هنگام خرید اتصالات مانیسمان توجه کنید بر اساس استاندارد ASME B16.9 ساخته شده باشد این استانداردها شامل قطر نامی(NPS) و رده ضخامت(SCHEDULE) است.

مانیسمان

امیدواریم این مقاله کوتاه اتصالات مانیسمان برای شما کارآمد بوده باشد، شما می توانید به راحتی با بخش پشتیبانی سایت فولادآرکا ارتباط برقرار کنید
و برای مطلع شدن از قیمت روز آهن و اتصالات مانیسمان با مشاوران ما تماس بگیرید.