آهن آلات صنعتی چیست؟

 

آهن آلات یکی از اجزا  جدا نشدنی در ساخت و ساز و همچنین تولید محصولات فلزی  در صنایع میباشد .آهن آلات کاربرد بسیار زیادی به عنوان فوندانسیون ساختمان و یا تولید محصولات فلزی دارند که به انواع مختلفی تقسیم میشوند.یکی از اساسی ترین آهن آلات در پروژه های ساختمانی تیر آهن است که نقش زیادی در ساختمان سازی دارد.یکی از انواع تیر آهن ها، تیر آهن لانه زنبوری می باشد که این نوع تیر آهن پی از آن که مورد جوش و برش قرار بگیرد شکلی شبیه به لانه زنبور پیدا خواهد کرد.

 

از چه روش هایی برای اتصال آهن آلات به یکدیگر استفاده میشود؟؟ از دو روش کلی و شناخته شده در جهان برای اتصال آهن آلات به یکدیگر استفاده میشود روش اول جوش و روش دوم پیچ و مهره است. در روش جوشکاری از انواع دستگاه های جوشکاری مناسب با نوع فلز استفاده میکنند .روش دیگر اتصالات به یکدیگر ، اتصال از طریق پیچ و مهره میباشد نکته مهمی که اینجا مد نظر این است که در روش قرار دادن پیچ و مهره ها به آهن آلات حتما باید تحت نظارت مهندسین این امر انجام شود.یکی  دیگر از آهن آلات مهم در مصالح ساختمانی، نبشی می باشد.نبشی یک نوع پروفیل فلزی میباشدکه سطح مقطع آن بصورت دو ضلع عمود بر هم میباشد نبشی ها به دو روش تولید میشوند که یک روش نبشی پرسی  و دیگری نبشی فابریک میباشد.نبشی پرسی که از ورق فولاد میباشد توسط دستگاه پرس به شل ها  وانواع گوناگون در می اید اما نبشی فابریک از خط تولید خارج میشود وبصورت آماده به فروش میرسد. یکی دیگر از انواع آهن آلات صنعتی پروفیل ها هستند ، پروفیل ها قطعاتی هستند که بیشتر در ساخت درب و پنجره های آهنی مورد استفاده قرار میگیرند. پروفیل ها دارای شکل و انواع مختلفی هستند  که از مربع و مستطیل برای پنجره ها ، و درب منازل  نرده کشی های اطراف دیوار و کنار راه پله ها استفاده میشوند.

 

نوع قوطی شکل پروفیل ها نیز بیشتر برای ساخت پایه های صندلی و میز و خودرو سازی استفاده میشوند . از پروفیل های نبشی هم برای ساخت انواع قالب های فلزی و چارچوب درب های بزرگ اهنی استفاده میشود..در مقاطع صنعتی نیز پروفیل کاربرد فراوانی دارد ، در ساخت خودرو و همچنین بخش های مختلف نظامی  از پروفیل های صنعتی نیز استفاده میکنند. نوع دیگر پروفیل ها ، پروفیل مبلی است که در صنایع و مجموعه های تولیدی برای ساخت وسایل و تجهیزات مختلف این پروفیل مورد استفاده قرار میگیرد.از جمله کاربرد های پروفیل مبلی میتوان برای تولید وسایل دوچرخه سازی، تولید لوازم خانگی،کانکس، کانتینر سازی اشاره کرد. پروفیل مبلی از قابلیت جوش پذیری برخوردار هستند سطوح پروفیل های مبلی چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ دوام در جایگاهی بالاتر  از دیگر پروفیل ها قرار میگیرند پروفیل های مبلی فرم پذیری بالایی دارند  که برای ساخت تجهیزات میتوان به راحتی به آن شکل و فرم داد .نکته مهمی که در اینجا مد نظر است این است که به طور کلی پروفیل ها به دلیل وزن کم و سبکی که دارند کاربرد زیادی نیز دارند.

فهرست