فولاد گرمکار

 

فولاد گرمکار

از فولاد گرمکار برای تولید ابزار آلاتی استفاده می شود که دمای تقریبی مورد نیاز آنها 316 درجه سانتی گراد است.
فولاد سردکار در این دما دچار نرمی زیادی می شود و امکان استفاده از آن وجود ندارد. فولاد تند بر هم در دمای بالا شاید دچار نرمی نشود
اما مقاومت خود را از دست می دهد و دیگر قابل استفاده نیستند.

فولاد گرمکار به دلیل مقاوت بالای خود کاربری زیادی در صنعت فولاد دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای بسیاری از فعالیت ها مثل پانچ زدن ، فرم دهی و برش زدن فلزات از فولاد گرم کار استفاده می شود. محبوبیت این فولاد باعث شده تا برای کاربری بیشتر و استفاده دقیق تر آن را به دسته بندی های مختلف تقسیم کنند.

ویژگی های فولاد گرمکار

 

1. مهم ترین ویژگی فولاد گرمکار در صنعت ساخت ابزار آلات مقاومت زیاد آن در برابر دمای بالا است.
2. یکی از ویژگی هایی که فولاد گرمکار را از بقیه جدا می کند مقاومت بالا در برابر بازگشت پذیری است.
3. این محصولات در برابر کشش های گرم و سایش های گرم ، استحکام نسبتا زیادی دارند.
4. اکثر فلزات در برابر شوک حرارتی مقاومت کمی دارند. اما استحکام در برابر شوک حرارتی از ویژگی های مهم فولاد گرمکارمحسوب می شود.
5. این محصولات در برابر ضربه هایی که در دمای بالا انجام می شود و به ضربه های گرم معروف است هم مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

کاربرد فولاد گرم کار در صنعت

فولاد ابزار گرمکار برای ساخت ابزار آلات و اجزا مصرفی در فرایند های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد از این موارد می شود به ریخته گری تحت فشار ، اکستروژن فلزات ، انواع روش های فروج گرم ، ساخت شیشه و لوازم شیشه ای ، تولید لوله ها ، تهیه رینگ های فشار دهنده ، فولاد مورد نیاز برای تیغه های قیچی ، ساخت قالب هایی برای پولک زنی ، ساخت ابزار آلات مورد نیاز برای مهره سازی ، ابزار و وسایل مورد نیاز برای سوراخ کردن، قالب‌های تزریق و … اشاره کرد.

آلیاژ فولاد گرمکار

آلیاژ گرمکار

آلیاژ فولاد ابزار گرمکار عموما از عناصری مانند کروم ، تنگستن و مولبیدن تشکیل می شود که این عاصر مقاومت آلیاژ را در برابر دمای زیاد ، می برند.
البته قابل ذکر است که به این آلیاژ درصد بسیار کمی کربن برای جلوگیری از نرم شدن اضافه می شود.
افزودن وانادیوم هم برای افزایش مقاومت سایشی این محصول از نکاتی که باید به آن اشاره شود.

  • انواع فولاد گرمکار

بر اساس نوع آلیاژی که برای ساخت فولاد ابزار گرمکار به کار رفته است آن را به دسته بندی های مختلفی تقسیم می کنند
که هر کدام ویژگی ها و خاصیت های مخصوص خود را دارد. عموما فولاد گرمکار را به سه دسته کلی تقسیم می کنند که عبارتند از:

1. فولاد گرمکار کرومی

 

فولاد گرمکار کرومی

2. فولاد گرمکار تنگستنی

فولاد گرمکار تنگستنی
3. فولاد گرمکار مولبیدینی

 

فولاد گرمکار مولبیدینی
برای آنکه بتوان این فولاد ها را از بقیه فلزات شناسایی کرد آن را با نماد H نشان می دهد. وجود اعدادی درکنار آن هم نشان دهنده دسته و در نهات ویژگی آن فلزگرمکار است. هر کدام از این دسته بندی ها با توجه به موادی که در آن به کار رفته است ویژگی های مهم زیاد و در نتیجه آن کاربرد های متنوعی در صنعت دارد. که مهم ترین آن ساخت ابزارآلات است.

ویژگی دسته های مختلف فولاد گرمکار

1. فولاد گرمکار کرومی
از ویژگی های مهم این گروه می شود به مقاوکن بالا در برابر حرارت و گرما اشاره کرد.
از آلیاژهای H1 تا H19 در این گروه قرار دارند و در این بین بشترین کاربری و محبوبیت را می شود به H11 ، H12 و H13 و در بعضی موارد کم هم به H19 اختصاص داد.

2. فولاد گرمکار تنگستنی
انواع این محصولات را با عنوان H20 تا H39 نشان می دهند که قابل ذکر است هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. فرق این گروه از فولادهای گرمکار با گروه اول مقاومت بسیار بالا و بیشتر آن در برابر حرارت و شکنندگی است. فقط به خاطر داشته باشید که این فلزات در برابر سرد شدن توسط آب ، سریعا سخت می شوند.

3. فولاد گرمکار مولبیدنی
در دسته بندی این فولاد از انواع H40 شروع می شود و تا H59 ادامه دارد. از ویژگی های این گروه می شود به مقاومت بیشتر در برابر گرما اشاره کرد. این دسته کربن بیشتری نسبت به بقیه دسته ها دارند و هنگام گرما دادن به این آلیاژ باید توجه کرد تا باعث آزاد شدن کربن موجود در آن نشود.

  • کیفیت محصولات ساخته شده از فولاد گرمکار

ابزار هایی که با فولاد گرمکار ساخته می شوند هم ممکن است کیفیت نسبتا پایینی داشته باشند و در هنگام خرید باید به آنها توجه کرد . کیفیت این محصولات بسته به نوع آلیاژ استفاده شده ، روش ساخت ، نوع سخت کاری ، انتخاب صحیح و متناسب فولاد ، طراحی هندسی مناسب ، انتخاب سختی مناسب باشرایط سرویس دهی وبالاخره استفاده ونگهداری اصولی ابزار متفاوت است .
با انتخاب درست و اصولی فولاد گرمکار می شود تمام خلوص مورد انتظار را از محصول نهایی دریافت کرد.

 

 

فهرست