تیرآهن چیست و چگونه به شکل امروزی تولید شد؟

انواع تیرآهن و علامتهای اختصاری آن و استانداردهای صنعتی در مورد آن چیست؟

تیر آهن هاش H چگونه در صنعت فولاد ابداع و تولید شد؟
تیر آهن بال پهن IPB یا H شکل یا هاش برای اولین بار در شرکت (Bethlehem) تولید گردید و از مهمترین دستاوردهای این واحد تولیدی به شمار می رفت. با تولید این تیر آهن تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید و به سرعت بصورت مستقل جایگاه ویژه ای در این صنعت پیدا کرد و توانست از بخش های دیگر این صنعت فاصله بگیرد. شرکت (Bethlehem)و در واقع، این کارخانه تولیدی تیر آهن مدتها به دنبال ایجاد ابتکار و تحول در صنعت فولاد اوایل قرن بیستم بود و با این ابتکار و تولید تیر آهن هاش بال پهن توانست به این هدف خود دست یابد.

تیر آهن

تیرآهن چیست؟

در ابتدا تیر آهن ها به شکل تیر I شکل، قبل از تیرآهن بال پهن H، ابداع و تولید شده بودند. تیر آهن IPE یا همان تیر I شکل مدت ها به عنوان مصالح پایه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گرفت. تیرهای معمولی به طور عمده در قالب شاخه های بلند تولید می شدند و به دلیلی خاصیت ضد حریق بودنشان نسبت به چوب محبوبیت بالایی داشتند.

اما تیرآهن بال پهن بعنوان یک نوآوری بسیار مهم محسوب می گردید که حتی شکل آن در لوگوی این کمپانی نیز مورد استفاده قرار گرفت. اما به دلیل آنکه ابعاد تیرآهن بال پهن H، بسیار طویل بود بارها در مسیر تولید با شکست روبرو شدند.

اولین تیر مرغوب در ترنتو در سال ۱۸۵۶ برای ساختمان فدرال تولید گردید و دیگر از شکست های قبلی خبری نبود و این نقطه عطفی در تولید و نورد تیر آهن به شمار می آمد. جالب است بدانید، تیر آهن بال پهن H، در طول جنگ جهانی اول به عنوان مواد مورد نیاز در جنگ کاربرد بسیار فراوانی داشت.

تیر آهن بال پهن، با ورود موفقیت آمیز خود به بازار، در اوایل قرن بیستم توانست جایگاه بسیار مهمی را در میان سایر موارد مشابه پیدا کند و برای ساخت پل ها و آسمان خراش ها به میزان بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفت.

خط تولید تیر آهن بال پهن H، در این کمپانی بسیار بزرگ بود به طوری که قادر بود تا تیرآهن های بال پهن تا عمق ۳۶ اینچ یا ۴۴/۹۱ سانتی متر تولید نماید. قیمت تیر آهن بال پهن تولید شده این کمپانی، به دلیل تقاضای بالا و محبوبیت تیرآهن H، در سراسر ایالت متحده ی آمریکا بالا رفت.

تیرآهن و انواع آن

یکی از مهمترین انواع پروفیل های ساختمانی، تیرآهن است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و به همین خاطر است که خرید تیرآهن امری مهم در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود و عمده استفاده آن در این صنعت است. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می‌کنند.
تیرها از لحاظ ظاهر انواع مختلفی دارند که پر کاربردترین آنها را INP ، IPE، IPB می تواند نام برد که شکل آنها در زیر آمده است.

انواع تیرآهن :

تیر آهن IPE و INP ارتفاعی معادل ۸۰–۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB ارتفاعی برابر با ۱۰۰–۱۰۰۰ میلی متر دارد. تیر آهن معمولی و البته استاندارد I شکل در ایران موجود می باشد. این تیرآهن بر طبق استانداردهای اروپا تولید شده و ضخامت بال آن ثابت می باشد.

تیرآهن INP

تیر آهن I شکل طبق استاندارهای روسیه و چین ساخته می شود و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیر آهن کمتر می شود.

تیرآهن IPB

تیرآهن H شکل یا تیر آهن‌های عریض تر به گونه ای هستند که در آنها طول بال‌ ها نسبت به تیرآهن ‌های IPE بیشتر شده است.
نکته: علامت L نشان دهنده سبک بودن و علامت V نشان دهنده سنگین بودن تیر آهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده ی تیرآهن های عریض و سنگین و IPBL نشان دهنده ی تیر آهن های عریض سبک می‌باشد.

تیرآهن یکی از مهمترین ویژگی ها و اجزای یک ساختمان است و همانطور که قبلا هم گفته شد، تیر آهن ها داری سه نوع استاندارد جهانی می باشند. این استاندارد ها در هنگام خرید تیرآهن باید به سمع خریدار برسد.

تیر آهن IPE- این تیر آهن ها در ایران و کشور های اروپایی تولید می شود و شکل آن ها I مانند است همچنین ضخامت بال های آن هم تغییر پذیر نمی باشد.

تیر آهن INP- اغلب این تیر آهن ها در بازار های چین و روسیه تهیه و عرضه می شود. این تیر آهن ها I مانند هستند و هرچه ضخامت بال های آن ها نسبت به جان تیر آهن کمتر باشد، ضخامت بال های آن نیز کمتر میشود.
تیر آهن IPB- تیر آهن عریض یا بال پهن H شکل است که طول بال ها نسبت به تیر آهن IPE بزرگ تر می باشد.
هنگامی که کلمه ی لاتین V در کنار نام تیر آهن قرار می گیرد به معنای آن است که تیر آهن سنگین وزن می باشد IPBv و هرگاه که حرف L در کنار نام تیر آهن قرار گرفته باشد بدان معناست که تیر آهن سبک وزن می باشد.

انواع تیر آهن

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن در پروژه های ساختمانی:

تیر آهن در ارتفاع زیاد کاربرد فراوانی دارد. بعد از اتمام ساخت امکان تقویت تیرها وجود دارد و اتصال چندین قطعه توسط تیر آهن امکان‌ پذیر می باشد.

قطعات آن به صورت پیش ساخته در کارخانه‌ها موجود هستند و اجرا و نصب تیر آهن سرعت بالایی دارد. با توجه به تمامی این محاسن در استفاده از تیر آهن در پروژه های ساختمانی، استفاده از آن معایبی نیز دارد.

ضعیف شدن آن در دمای بالا مثل آتش سوزی ها، خوردگی فلز در برابر عوامل خارجی مثل رطوبت که البته این مورد را می توان به گونه ای رفع کرد، به این ترتیب که با رنگ آمیزی قطعات سازه اسکلت فلزی توسط رنگ های مناسب، باعث کاهش چشمگیر اثر مخرب رطوبت بر سازه اسکلت فلزی می شویم.

یکی دیگر از معایب یا نقطه ضعف های تیر آهن، تمایل قطعات فلزی به کمانش به ویژه در ستون های بلند است. مورد آخر را اینگونه مطرح می کنیم که با توجه به اتصال نامناسب قطعات فلزی که به ۳ روش اتصال جوشی، پیچی و پرچی صورت می گیرد و در کشور ما اغلب اتصالات با جوش صورت می‌گیرد که در این میان به دلیل عدم مهارت برخی از جوشکاران و عدم کنترل توسط مهندسین ناظر بعدها پس از بهره برداری از ساختمان اسکلت فولادی دچار مشکل خواهد شد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت روز آهن با مشاوران ما در فولادآرکا در تماس باشید.

فهرست