ورق گالوانیزه | قیمت ورق گالوانیزه | خرید ورق گالوانیزه

به نظر شما بزرگترین تهدید برای سازه هایی که از جنس فولاد هستند چیست؟ می تواند آتش سوزی، طوفان یا صدمات مختلف در ذهن شما باشد، اما هیچکدام از این موارد بزرگترین تهدید نیست؛ جالب است بدانید که همیشه خطرناک ترین تهدید برای یک محصول فولادی رطوبت است !

رطوبت برای سازه های فولادی مثل ماری در آستین می باشد و اگر به آن توجه نداشته باشید ممکن است سازه شما به مرور زمان دچار زنگ زدگی بشود. در این مرحله است که ورق گالوانیزه پا به میدان می گذارد و با پوشش مخصوص خود از زنگ زدگی سازه های فولادی جلوگیری می کند. ما  قصد داریم نگاهی کلی به ساختار ورق گالوانیزه بیندازیم و انواع آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم؛ با ما همراه باشید.

قیمت ورق گالوانیزه | ورق گالوانیزه در ضخامت و ابعاد مختلف

اکسید آهن یا زنگ زدگی یک واکنش طبیعی است که آهن یا فولاد در برابر اکسیژن و رطوبت بالا از خود نشان می دهد. این اتفاق به این صورت رخ می دهد که اکسیژن با اتم فلز به نوعی ترکیب میشود و باعث به وجود آمدن یک ترکیب جدید به نام اکسید میشود؛ این واکنش به مرور باعث ضعیف شدن پیوند های فلزی شده و زمانی که آب نیز با آهن درگیر شود باعث شکسته شدن مولکول های اکسیژن شده و در نتیجه به فرایند اکسید سرعت می دهد.

اگر بخواهیم به طور علمی تر به موضوع نگاه کنیم در ابتدا آهن است که الکترون های خودش را به اکسیژن داده و سپس یون های آهن به علت برخورد با آب از خود واکنش نشان داده و باعث تشکیل هیدروکسید آهن به همراه هیدروژن می شوند.
مرحله بعد این است که بعد از اکسایش سطح یک جسم آهنی، فرایند «آند» شکل می گیرد، و در بخشی دیگری که آب و اکسیژن درگیر است فرایند «کاتد» تشکیل شده و باعث شکل گیری یک پیل ولتایی می شوند، در آخر با حرکت کردن آند ها به سوی کاتد ها واکنش اکسید آهن رخ می دهد.

 

ورق گالوانیزه | قیمت و مشخصات ورق گالوانیزه اصفهان

وقتی عناصری مثل فولاد یا آهن دچار زنگ زدگی می شوند بعد از مدتی از درون ضعیف شده و فرو می ریزند. در عصر نوین متخصصان این زمینه راهکار های مختلفی را برای جلوگیری از این زنگ زدگی اختراع و ثبت کرده اند؛ که یکی از محبوب ترین روش های موجود استفاده از ورق گالوانیزه می باشد و تقریباً بهترین روش موجود نیز محسوب می شود.

اگر بخواهیم به طور خلاصه ورق گالوانیزه را توضیح دهیم میشود اینطور بیان کرد که اگر سطح یک ورق فولادی را با فلز «روی» بپوشانید این ورق ضد زنگ شده و حتی اگر این پوشش در ظاهر از بین برود باز هم تغییری در کاربرد آن ایجاد نخواهد شد. ورق گالوانیزه از قیمت چنان بالایی برخوردار نیست به همین علت می توانید آن را در نرده، چراغ، خیابان، سقف منازل، اتومبیل ها و استادیوم ها و … پیدا کنید.

لیست قیمت انواع ورق گالوانیزه

تغییر عناصر مولکولی در سطح بسیار ریز و ایجاد یک حفاظ یکنواخت برای جلوگیری از زنگ زدگی فولاد را فرایند گالوانیزه کردن می گویند. اما برای گالوانیزه شدن یک فولاد ما روش هایی داریم که در ادامه توضیحات مختصری را در این باره برای شما عزیزان آورده ایم.
به طور کلی برای این کار دو روش وجود دارد با اینکه هر دوی این روش ها هدفی یکسان را دنبال می کنند؛ اما در نهایت محصولی متفاوت از هم به وجود می آید.

روش حرارتی

روش حرارتی به این شکل است که آهن یا فولاد مورد نظر در مخزنی از فلز «روی» مذاب غوطه ور می شود؛ که به آن حمام فلز نیز می گویند؛ در نتیجه همین کار فرایند پوشش دهی نیز منعکس میشود. بعد از پروسه غوطه ور کردن آهن در مذاب و گذراندن پروسه سرد شدن شاهد آن هستیم که فولاد و فلز روی کاملا به یکدیگر چسبیده اند و حاصل آن یک پوشش محافظ بسیار کارامد می باشد.

در این روش «روی» به عنوان آند قربانی شده چرا که از فولاد فعال تر است و با اینکار سبب ساخت یک لایه محافظ بسیار قوی برای فولاد مورد نظر می شود. این یک روش قدیمی و کارامد برای گالوانیزه شدن ورق های آهنی بود که با هم بررسی کردیم حالا نوبت به روش دوم میرسد.

 

  • نکته: هنگام استفاده از این روش ضخامتی که فلز روی بر روی فولاد یا آهن میگذارد تاثیر مستقیمی در قیمت و ارزش نهایی آن ورق دارد. چرا که در این فرایند ما فقط با یک لایه از فلز روی طرف نیستیم و هر لایه اضافه تر چند سال در عمر ورق تاثیر می گذارد، همچنین توجه داشته باشید که عمر ورق گالوانیزه در محیط هایی که مدام با اسید یا آب دریا درگیر هستند کمتر از حضورشان در شرایط عادی است.

 

الکتروپلات

در این روش پوشش‌های الکتروگالوانیزه با استفاده از محلول فلز سولفات «روی» و در گاهی مواقع با سیانید بر روی ورق های آهن پوشیده می شوند. ضخامت پوشش تشکیل شده بر روی ورق تا حدی زیادی از روش حرارتی نازک تر است اما نکته مثبت این روش در این است که در آخر کار ما سطح بسیار صاف تری نسبت به روش حرارتی را شاهد خواهیم بود.

اما بزرگترین عیبی که در روش حرارتی وجود دارد این است که به علت ضخامت زیادی که روی ورق ایجاد می شود در بحث رنگ آمیزی، کار حاصل چندان تمیز و راحت از آب در نمی آید. اما در این روش آبکاری ورق به شکل براق و زیبایی حاصل میشود که رنگ پاشی آن نیز کار ساده تری خواهد بود. به همین علت است که ورق گالوانیزه ای که در خودرو استفاده می شود از نوع دوم است.

قیمت ورق گالوانیزه – خرید ورق گالوانیزه | فروشگاه فولادآرکا

در آخر امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید و نکات ذکر شده برای شما کاربردی بوده باشد. برای استعلام قیمت انواع ورق گالوانیزه و هر نوع از آهن آلات فقط کافیست با پشتیبانی سایت فولادآرکا تماس برقرار کنید تا متخصصین این زمینه به روز ترین اطلاعات و قیمت های بازار را در اختیار شما قرار بدهند.

فهرست