پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد؛ نبشی (angle bar) نام دارد که در سازه های متفاوت استفاده می شود. پروفیل نبشی فولادی را می توان به عنوان مهم ترین مقطع در سازه های فولادی به شمار آورد، که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی, ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد. علاوه بر این می توان از آن به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده نمود.
این محصول از لحاظ تولید به دو صورت پرسی و فابریک تولید شده و از لحاظ شکل ظاهری نیز دارای انواع بال مساوی و بال نامساوی می باشد.

نبشی در نقشه های ساختمان سازی، با حرف انگلیسی L نشان داده می شود؛ همان طور که سطح مقطع محصول نیز  L شکل می باشد. تفاوت نبشی ها در نحوه نام گذاری آن ها مشخص است. در نقشه های ساختمانی پس از قرارگیری حرف L سایز بال ها آورده می شود و چنانچه پس از این حرف تنها یک عدد آورده شود نشان دهنده محصول بال مساوی بوده و اگر با ۳ حرف روبرو شدید دارای بال های نامساوی می باشند.
سایز بال ها پس از حرف L در کنار یکدیگر به صورت ضربدر قرار می گیرند مانند دو نمونه نبشی بال مساوی L200 و نبشی بال نامساوی L100*200.

در نقشه‌ های ساختمان سازی، ضخامت و طول بال‌ها طبق استاندارد زیر نشان داده می‌شود (توجه داشته باشید که اندازه‌ها برحسب میلی‌متر است) :

طول بال دوم*طول بال اول*ضخامت بال‌ها

 

نبشی گالوانیزه

 

متوسط قیمت :

حجم مصرفی نبشی در صنعت ساختمان سازی (نبشی کشی) قابل توجه است؛ به همین دلیل قیمت نبشی در پیاده سازی پروژه‌های ساختمانی بسیار اهمیت پیدا می‌ کند. البته توجه داشته باشید در بخش‌های مختلف برای اتصال مقاطع مختلف و تقویت اتصالات از این مصالح استفاده می‌شود. کاربرد آن به ساختمان محدود نمی‌شود و ساخت بادبند‌ و خرپا در سازه‌های دیگر بر عهده این پروفیل است و همچنین از آن ها در ساخت قاب ماشین ‌آلات صنعتی به طور گسترده استفاده می‌شود.

 

 

فولادی و استیل

نبشی فولادی و استیل را می‌توان به دو صورت پرسی و فابریک تولید کرد، در تولید نبشی پرسی از ورق استفاده می‌شود در حالی که برای تولید نبشی فابریک از شمش استفاده می‌کنند. نبشی گالوانیزه، همان نبشی فولادی است که عملیات گالوانیزاسیون بر روی آن صورت گرفته است، و در این فرآیند از فلز روی استفاده می‌کنند.

 

فابریک:

محصول فابریک از ابتدای فرآیند تولید به صورت نبشی از خط تولید خارج می گردد. در شیوه تولید به روش فابریک، از شمش‌ استفاده می ‌کنند. به طور کلی ابتدا شمش ها داخل کوره های حرارتی قرار گرفته و حرارت داده می شوند، سپس از قفسه های نورد عبور کرده و مقطع آن ها کاهش و طول آن ها افزایش می یابد. پس از عبور از قفسه های نوردی میانی و پایانی، مقطع شمش‌ها کاهش یافته و به نبشی تبدیل می شوند. پس از تولید این محصولات به قسمت برش فرستاده شده و در سایزهای ۶ تا ۱۲ متری تولید می گردند.

 

پرسی:

در تولید نبشی پرسی، از دستگاه رول فرمینگ به منظور پرس کردن ورق‌های فولادی که برش خورده شده‌اند، استفاده می‌کنند. نوع پرسی از یک ورق با طول ۶ متر تولید می گردد که به آن شکل داده و به صورت نبشی در می آورند.
از آنجایی که این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار است، می‌تواند در طی زمان کوتاهی تعداد زیادی از این نوع از نبشی‎ها را تولید کند. به طور کلی در این روش ورق رول شده برش خورده، پرس شده و با استفاده از دستگاه رول فورمینگ به محصول نهایی تبدیل می گردد.

 

نبشی پرسی

 

اسپیرال:

این نبشی، نوعی نبشی بال مساوی است؛ که در تولید آن از روش گرم نوردی استفاده می‌شود و چون از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است، به راحتی می‌توان عملیاتی مانند جوشکاری و سوراخکاری بر روی آن ها انجام داد.

 

آلومینیومی:

این نبشی‌ها از جنس آلومینیوم هستند  و معمولاً در ابعاد ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر تولید می‌شوند، از جمله کاربرد آنها می‌توان به استفاده آنها در اتصالات بین پل‌ها با ستون‌ها یا اتصالات بین باربرها و تیرآهن‌ها اشاره کرد.

 

انواع آن ها :

نبشی‌ها به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند. همان طور که از اسم آنها مشخص است تفاوت آنها در اندازه بال‌ها است.

 

بال مساوی:

بال‌های این ها هم اندازه بوده، بر یکدیگر عمود شده است و از نظر شکل ظاهری شبیه V انگلیسی هستند. هر دو بال در این نوع محصول دارای طول یکسانی بوده و به طور مثال در نقشه های ساختمانی به صورت L400 نشان داده می شود. فرض کنید، ۵۰*۵۰*۵ داریم، دو پارامتر ۵۰*۵۰ اندازه دو بال و پارامتر ۵ ضخامت را نشان می‌دهند. زمانی که گفته می‌شود نبشی ۲۰ به معنای این است؛ که باید هر دو طول ۲۰ و ضخامت هم ۲ باشد.

 

بال نامساوی:

بال این نوع از نبشی‌ها برابر نیست، بلکه یکی از طول‌ها از دیگری بزرگتر است، به همین دلیل به این نوع از آنها، بال نامساوی می‌گویند و از نظر شکل ظاهری شبیه L انگلیسی هستند. البته بال مساوی رایج تر بوده ولی نوع بال نامساوی آن ها در صنایع خاص و ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند.
در صنایعی که امکان استفاده از نوع بال مساوی وجود ندارد از این محصولات استفاده می شود.

در نقشه های ساختمانی به طور مثال این محصول را به صورت L200*400 نشان می دهند که اعداد پس از L نشان دهنده طول بال ها می باشد. این محصول با استفاده از فولادهای مختلف اعم از ST37، ST52  و ST44 و در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید و روانه بازار مصرف می گردد. برای مثال بال نامساوی ۱۰*۸۰*۱۲۰، نشان می‌دهد اندازه بال بزرگتر ۱۲۰ و اندازه بال کوچکتر ۸۰ است.

 

 

نبشی بال نامساوی

 

کاربردها :

در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد این محصول، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از محصولات با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر برای اتصال پل ها به ستون ها، تیرآهن ها به بیم های باربر ، ستون ها به صفحات در فونداسیون استفاده می گردد.
  • ساخت ستون و خرپا
  • استفاده از نبشی لقمه در سازه های مرتبط با آسانسور ها
  • استفاده از تیرچه نبشی در سقف های کرمیت
  • استفاده برای اتصالات ساده در سازه
  • استفاده در بادبند و سازه های LSF
  • دکل انتقال نیرو
  • ماشین آلات صنعتی
  • مهار دیوار های سفالی

 

نبشی ال           

فهرست