آلیاژ برنج چیست؟ | همه چیز درباره ی برنج و کاربرد آن | فولادآرکا

 

آلیاز برنجی

 

آلیاژ برنجی سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد. بشر هزاران سال است که با توجه به نیاز خود از تمام عناصر موجود در طبیعت استفاده کرده است و این نیاز ها بنا به شرایط زمان و مکان با یکدیگر متفاوت بوده و هستند. یکی از پراستفاده ترین عناصری که در طبیعت یافت می شود و از گذشته تا به امروز بخش اعظمی از نیاز های ما را برطرف کرده است چیزی نیست جز فلز، چرا که این محصول بسیار با دوام است و همیشه از شکل پذیری خوبی نیز برخوردار بوده است.

همچنین فلزات به خاطر قابلیت ذوب شدن امکان بازیافت در آنها وجود دارد و به سختی نابود می شوند. یکی دیگر از بزرگترین فواید فلز قابلیت ترکیب آن با عناصر دیگر است که باعث تشکیل آلیاژ های مختلفی می شود که کاربردی بودن آن را نیز افزایش میدهد. ما در این مقاله می خواهیم به یکی از محبوب ترین آلیاژ های فلزی یعنی «برنجی» بپردازیم و مشخصات این محصول پراستفاده را با هم بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

ترکیبات فلز برنجی

آلیاژ برنجی

این آلیاژ محبوب با ترکیب «مس» و فلز «روی» به دست می آید و از قدمت بسیار بالایی نیز برخوردار است. این محصول حتی در زمانی که بشر با فلز روی آشنایی نداشت با ترکیب مس و کالامین تولید می شده است و در زمان های قدیم حتی از ارزش بالایی نیز برخوردار بوده تا جایی که از آن برای ساخت دکوری جات در قصر های سلطنتی استفاده میشد.

درجه ذوب این فلز حدود 900 تا 940 درجه است؛ از دیگر فواید این محصول برای تولیدکنندگان امکان پرس کردن، انعطاف پذیری ، نورد کردن، قابلیت شکل دادن و چکش خواری بالا این فلز می باشد. مواردی که نام بردیم تقریبا تمام چیزی است که برای ساخت اشکال مختلف از یک فلز نیاز داریم. همچنین فلز های برنجی با قیمت پایینی که دارند گزینه بسیار خوبی برای انواع کار های صنعتی هستند.

قیمت خرید و فروش انواع ورق های مسی و برنجی و فلزات

 

آلیاژ برنجی

 

نوع برنجی به طور کلی به دو مدل تقسیم بندی می شود که شامل برنجی معمولی و برنجی مخصوص است. برنجی معمولی با نسبت 1 به 2 روی به مس ساخته میشود تا مقاومت کششی بیشتری پیدا کند، رنگ این مدل معمولا در سفید نقره ای و زرد مایل به قرمز پیدا می شود که نسبت رنگش به مقدار آلیاژ استفاده شده وابسته است، به طوری که هر چقدر مقدار آلیاژ بیشتر باشد رنگ برنجی زردتر می شود.

برنجی معمولی برای استفاده های زیادی مثل لحیم کاری، ساختن پوکه برای فشنگ، روکش کاری و … به کار گرفته می شود. مدل مخصوص برنجی جدای از ترکیبات مس و روی حاوی دیگر فلزاتی می باشد که آن را سخت تر و مقاوم تر می کند.

بایگانی‌های تولیدکننده فلز برنجی

 

انواع آلیاژ برنجی

 

نحوه تولید این محصول به این شکل است که در ابتدا قراضه مس را با در نظر داشتن ناخالصی هایی که دارد به میزان استاندارد انتخاب می کنند.  چرا که در فرایند تولید برنجی به یکسری از ناخالصی های موجود در مس نیاز است – در مرحله بعد تولید کننده به فلز روی کار ندارد و ابتدا سراغ ذوب مس میرود چرا که نقطه ذوب فلز روی پایین تر از مس می باشد.

بعد از این که مس ذوب شده با روی و عناصر دیگری مثل آلومینیم، آرسنیک، سرب و سیلیکون مخلوط کردند مذاب به دست آمده در داخل یک قالب مخصوص ریخته می شود. بعد از این نوبت آخرین مرحله است که مواد را به طور اسلب یا بیلت تولید کنند.

کاربرد فلز برنجی

آلیاژ برنجی

برنج ها همچنین انواع مختلفی دارد که در ادامه به اصلی ترین مدل های آن اشاره کرده ایم.

1- برنجی دریا سالار: این نوع از 30 درصد روی و 1 درصد قلع ساخته می شود.
2- برنجی آلفا: این مدل کمتر از 35 درصد روی دارد و بیشتر برای کارهای سنگین و فشار بالا استفاده می شود.
3- برنجی بتا: این نوع نزدیک به 50 درصد روی دارد به همین ترتیب مقاومت بالاتری پیدا می کند.
4- برنجی آلومینیومی: از این نوع در ساخت سکه استفاده می شود و دارای عنصر آلومینیوم است.
 5- برنجی آرسنیکی: دارای آرسنیک و آلومینیوم است و مناسب استفاده در لوله کشی است.

آلیاژ برنجی ، آشنایی با تاریخچه و کاربردهای آن در زندگی ما

 

آلیاژ برنج

 

یکی از بهترین ویژگی های آلیاژ برنج در مقاومت بالای آن در برابر کدری و لکه دار شدن است. به همین خاطر از آن در ساخت وسایلی که جنبه زیبایی در آن ها ملاک است مانند ساز های موسیقی، زیورآلات، دکوراسیون و … استفاده زیادی می شود. از دیگر خواص با اهمیت این فلز خواص میکروب کشی بالا است که آن را مدیون وجود مس است از همین روی از برنج در تولید انواع دستگیره یا وسایلی بیمارستانی نیز بهره می برند.

از دیگر تولیدات ساخته شده از فلز برنجی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

1- ساخت قاشق/چنگال
2- سماور
3- قوری و کتری
4- مغزی قفل

مسلم است که تمام زیورآلات با فلز ساخته می شوند و این یکی از اصلی ترین کاربرد های تمام فلزات می باشد. این امر حتی موجب شده است تا نسل جدیدی از هنر ساخته شود تا هنرمندان این عرصه بتوانند یکدیگر را در طراحی این زیورآلات به چالش بکشانند. بعد از طلا که گرانترین و محبوب ترین فلز برای ساخت زیورآلات است، ما فلز برنجی را داریم که از آن نیز به علت قیمت پایین، نرمی و انعطاف پذیری بالا در این زمینه به وفور استفاده می شود.

برنز بهتر است یا برنجی؟

آلیاژ برنج

 

بد نیست بدانید بخش اعظمی از هر دوی این آلیاژ ها را مس تشکیل میدهد به همین دلیل در هر دوی آنها طیفی از رنگ زرد یا قرمز دیده می شود. اما از نظر ظاهری تفاوت آنها در این است که برنج سطح صیقلی و صاف تری نسبت به برنز دارد، اما برنز نه تنها کمی کدر تر است بلکه سطح ناهمواری بر روی آن نیز دیده می شود.

اما برنز نسبت به برنج در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالاتری از خود نشان میدهد. این دو محصول به خاطر وجود مس هر دو دارای خاصیت میکروب کشی هستند اما نظر قیمتی به علت مقاومت بالاتر، برنز قیمت بیشتری نسبت به برنج دارد.

امیدواریم این مقاله کوتاه آلیاژ برنجی برای شما کارآمد بوده باشد، شما می توانید به راحتی با بخش پشتیبانی سایت فولادآرکا ارتباط برقرار کنید
و برای مطلع شدن از قیمت روز آهن و قیمت آلیاژ برنجی با مشاوران ما تماس بگیرید.

فهرست