قیمت ورق سیاه | انواع ورق سیاه فولاد مبارکه، اهواز، کاویان

ورق سیاه یکی از پر کاربرد ترین فلز های ساخته شده از آهن می باشد، که امروزه در صنایع مختلفی با استفاده های متفاوتی به کار گرفته می شود. این فلز به دلیل گرمای زیادی که بعد از ذوب شدن مواد اولیه به خود می گیرد به رنگ مات در آورده و صنعت گران به همین دلیل این مدل را فلز سیاه نامیدند.

امروز قصد داریم به طور مختصر به عوامل تاثیر گذار در قیمت ورق سیاه بپردازیم. اگر شما از هر طریقی مشتری ورق های سیاه باشید مطمئناً بار ها با تغییر قیمت این محصول مواجه شده‌‌ اید و خیلی وقت ها فروشنده ها اطلاعات دقیقی به شما نمی دهند؛ در ادامه با هم مهم ترین عامل تغییر قیمت ورق سیاه را بررسی می کنیم، اما قبل از آن می خواهیم نگاهی بسیار کوتاه به ورق سیاه و انواع آن در ایران بیاندازیم؛ با ما همراه باشید.

ورق سیاه , قیمت ورق سیاه , لیست قیمت ورق سیاه و انواع آن

ورق سیاه فلزی محبوب است که با یک تکنولوژی به خصوص به نام «نورد گرم» به خط تولید می رود؛ این فلز ابتدا در دمای به شدت بالا ذوب شده و پس از آن رنگ کدری به خود گرفته که همین دلیل شهرت نام ورق سیاه شده است.
به طور خلاصه ورق سیاه در نورد گرم به این شکل ساخته می شود که ابتدا مواد آن در 1200 درجه ذوب شده و به اصطلاح پوسته زدایی می شود، سپس بعد از اینکه سرد می شود به مرحله کلاف وارد می شود. در این بین با دستگاه های به خصوصی مواردی مثل خواص مکانیکی، وزن کلاف، تسطیح ورق و غیره اصلاح شده و در چیزی حدود 1 تا 12 متر برش داده می شود.

همچنین بد نیست بدانید نوع دیگری از خط تولید ورق سیاه نیز وجود دارد که اصطلاحاً به آن نورد سرد می گویند؛ در نورد سرد محصول به شکل متفاوتی تولید می شود، این ورق ها کاملاً صاف و صیقلی شده و نامش را معمولا با نام «ورق روغنی» می شناسند.
به طور کلی ورق سیاه در انواع مختلفی به فروش میرسد که در اولین بخش به دو نوع «رول» و «شیت» تقسیم بنده شده و این دو نیز به ورق های «نازک بار» و «ضخیم بار» تقسیم می شوند.

 

قیمت ورق سیاه

 

 

قیمت ورق ورق فولادی| قیمت انواع ورق سیاه

خب برویم سر اصل مطلب، در ادامه به سوال هایی مثل چگونه و از کجا به بررسی قیمت ورق سیاه بپردازیم یا رفتار بازار ورق سیاه چگونه است جواب خواهیم داد.
ابتدا باید بدانید که ورق سیاه در سایز های میلی متری تولید می شود که این سایز ها شامل 1 میلی متر تا 100 میلی متر می‌ باشد؛ حالا همانطور که گفتیم ما دو نوع نازک بار و ضخیم بار داریم که تفاوت این دو نوع معمولاً از 3 تا 6 میلی متر شروع می شود.

1-عرضه و تقاضا

ابتدایی ترین چیزی که نیاز به دانستن آن دارید اطلاعاتی راجع به  تولیدات داخل ایران است، ما در ایران کارخانجات بزرگی نظیر: فولاد مبارکه تهران، فولاد اکسین خوزستان، فولاد کاویان، فولاد گیلان و … داریم که به طور روزانه قیمت ورق های تولیدی خود را اعلام می کنند. حالا این را در نظر داشته باشید که ورق های سیاه نازک بار تا حد زیادی نبض بازار را در دست دارند چرا که کاربرد بیشتری نیز دارند؛ اما اهمیت این موضوع در چیست؟

برای مثال شما از طریق قیمت ورق سیاه نازک بار می توانید وضعیت بازار را بسنجید اگر تقاضا این محصول زیاد بود پس یعنی همچنان طرفدار زیادی در بازار دارد و قیمت مدل های دیگر حداقل به این دلیل بالا یا پایین نمی شوند. اما اگر عرضه این محصول به طور ناگهانی خیلی بیشتر از تقاضا شد ممکن است که تمرکز بازار روی محصول دیگری رفته باشد و شما اگر بتوانید این موضوع را زودتر پیش بینی کنید برنده اید.

 

2-واردات و صادرات

بد نیست بدانید که جدا از تولیدات داخلی در ایران ورق سیاه خارجی نیز بسیار به وفور یافت می شود، برای مثال کشور هایی مثل روسیه، قزاقستان و چین از وارد کننده های بسیار قوی در ایران می باشند؛ که مشتری های کمی هم ندارند. اصلی ترین دلیل فروش زیاد آن ها در تولیدات خاصی مثل ورق های 1.5 میلی متری است که در ایران موجود نیست و در کمترین حالت یک مارک ایرانی ورق 2 میلی متر را برای عرضه دارد.

این شرکت ها نیز می توانند تاثیر بسزایی در قیمت ورق سیاه بگذارند، برای مثال اگر یکی از این کشور ها روابط خودش را قطع کند مشتری های جنس داخلی افزایش می یابد و برای مدتی جنس های داخلی فروش بالایی کسب می کنند، شما با داشتن این اطلاعات ممکن است بتوانید قیمت ورق سیاه را پیش بینی کنید.

 

قیمت ورق سیاه در بازار

3-مشکل همیشگی دلار

سومین عامل تاثیر گذار که تقریبا هر جنس و مدلی در ایران به آن وابسته است قیمت دلار است؛ جدا از بحث تورم می توانیم به بحث مواد اولیه نیز ربطش دهیم، به این شکل که مواد اولیه برای تولید هر جنسی حداقل بخشی از آن از خارج وارد می شود پس در نتیجه روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. همچنین تغییر قیمت دلار باعث تشکیل یک جو روانی نیز می شود که این هم عاملی موثر است.

4-محل تحویل

شاید این مورد کمی عجیب برسد اما در مجموع در قیمت ورق سیاه به طور غیر مستقیم تاثیر گذار است. برای مثال اکثر ورق های وارداتی از بندر انزلی بار زده می شوند؛ اما تولیدات داخل معمولا از طریق بنگاه های معاملاتی در داخل شهر یا از خود مرکز تولید کننده ارسال می شوند. در نتیجه بهتر است روی این جریان نیز تامل داشته باشید تا برای جنسی با مشخصات یکسان چندین برابر هزینه بار ندهید.

5-اسلب یا تختال

اسلب یا همان تختال خودش یک محصول جدا در کالا های فولادی است که به صورت نیمه آماده به تولید و فروش میرسد، سپس این محصول نیمه آماده با اضافه شدن مراحل دیگر به ورق سیاه تبدیل می شود.
تختال به این علت که اصلی ترین ماده اولیه تولید ورق است با هر تغییر قیمت می تواند قیمت ورق سیاه را نیز به کلی تغییر دهد، برای مثال در همین اواخر ایران صادرات اسلب را نزدیک به 40 برابر بیشتر کرده و بازار این محصول در شک فرو رفته است.

 

ورق سیاه

فهرست