قیمت تیرآهن

تیرآهن

قیمت تیرآهن و عوامل موثر بر قیمت آن
یکی از اصلی ترین اجزای یک ساختمان تیرآهن است که وظیفه دارد تنش هایی که از نیروی برشی و لنگر خمشی به آن وارد می شود را تحمل کند. تیر آهن نیز محصولی است که با نورد گرم تولید می شود و همانطور که گفته شده عمده ترین استفاده آن در ساختمان سازی می باشد. تیر آهن ها با توجه به نسبت بال و عرض تقسیم بندی می شوند و هر کدام از آنها مخصوص ساختمان به خصوصی است؛ هدف ما در این مقاله بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن است، اما قبل از این بد نیست نگاهی کوتاه به خود این محصول بی اندازیم.

قیمت روز تیرآهن

یکی از اساسی‌ترین المان‌ها برای ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی، تیرآهن است که وظیفه تحمل وزن و نیروی ساختمان را برعهده دارد.
تیرآهن از جمله اصلی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی است که حتی در پروژه‌های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تیرآهن با توجه به استانداردهای مختلفی از برندهای اروپایی، ایرانی، چینی و روسی یافت می‌شود.
بیشترین استفاده تیرآهن در اسکلت‌بندی ساختمان است که برای این کار از تیرآهن‌ها با قطرهای مختلفی متناسب با نوع سازه استفاده می‌شود.
یکی از علت‌های مهم استفاده از تیرآهن در اسکلت‌بندی، بهینه‌سازی در هنگام نصب است.

از آنجایی که تیرآهن می‌تواند استحکام‌سازی ساختمان را تا میزان بسیار زیادی افزایش دهد، به عنوان یک عنصر مهم ساختمان برای آن یاد می‌شود.
اسکلت‌بندی فولادی نسبت به سایر محصولات دارای مقاومت بیشتری است و در تمام سازه‌های مهندسی، از تیرآهن برای نقاط مهم ساختمان استفاده می‌شود.

همچنین تیرآهن در مواردی به عنوان لنگر خمشی و اهرم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امروزه تیرآهن‌های موجود در بازار به دو نوع استاندارد و سبک تقسیم می‌شوند.
تیرآهن تولید ذوب‌آهن اصفهان از مرغوب‌ترین محصولات داخلی محسوب می‌شود که وزن استانداردی دارد.
این محصول نسبت به سایر نمونه‌های داخلی، دارای قیمت بالاتری می‌باشد.

قیمت تیرآهن در بازار آهن

تیرآهن از مهم‌ترین پروفیل‌های ساختمانی محسوب می‌شود که به دلیل حجم بالای استفاده از این محصول در انواع ساخت و ساز، کوچک‌ترین تغییر در قیمت آن، می‌تواند باعث ایجاد یک اختلاف زیاد در زمان برآورد هزینه ساختمان شود.

به همین دلیل انتخاب درست آن می‌تواند تاثیر زیادی بر روی شکست یا موفقیت پروژه عمرانی داشته باشد.
تیرآهن‌ها در انواع پروژه‌های ساختمانی، عمرانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که با توجه به حجم و نوع سازه و همچنین میزان مصرف تیرآهن، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر هزینه تمام شده پروژه، قیمت آهن‌آلات مصرفی در آن به خصوص تیرآهن است.
در بازار ایران، بسته به نوع و برند تیرآهن‌ها، قیمت‌های مختلفی برای آن‌ها وجود دارد.
قیمت تیرآهن تولید شده توسط کارخانه ذوب‌آهن اصفهان نسبت به سایر کارخانه‌ها بلاتر است
و پس از آن محصولات کارخانه‌های تیرآهن آریان فولاد، تیرآهن یزد، تیرآهن اشتهارد، تیرآهن ناب تبریز، تیرآهن فایکو
و همچنین تیرآهن‌های ترک قرار میگیرند و به صورت‌های سنگین و سبک موجود هستند.

قیمت تیرآهن‌ “در بازار به صورت شاخه‌ای اعلام می‌شود و به صورت کیلویی نیز به فروش می‌رسد.
به طور کلی قیمت تیرآهن به عوامل مختلفی مانند ابعاد، کارخانه تولیدکننده، نوع تیرآهن و همچنین کیفیت تیرآهن بستگی دارد.
همچنین عوامل دیگری از جمله قیمت سنگ، میزان تقاضا برای تیرآهن، قیمت بازار جهانی آهن و هزینه‌های حمل و نقل نیز می‌تواند بر روی قیمت نهایی تیرآهن تاثیرگذار باشد.

قیمت تیرآهن‌های از نوع لانه زنبوری به صورت شاخه‌ای و قیمت تیرآهن‌های بال پهن یا هاش به شکل کیلویی تعیین می‌شود.
معمولا قیمت تیرآهن‌ها در سایت‌ فروش آهن‌آلات به صورت جدولی و به صورت روزانه قرار داده می‌شوند
که از طریق آن‌ می‌توان قیمت روز انواع تیرآهن را به دست آورد.
البته پیش از خرید تیرآهن برای پروژه‌های ساخت و ساز خود بهتر است ابتدا نوع، ابعاد و ضخامت مورد نیاز تیرآهن را مشخص کرده و سپس برای خرید آن اقدام نمایید.

 

 • نوسان قیمت تیرآهن

متاسفانه در این اواخر قیمت تیرآهن در ابعادی کلی تر بازار آهن، نواسانات بسیار زیادی را تجربه کرده است. برای بررسی قیمت تیرآهن مسائل زیادی مثل سیاست های مدیریتی در کلی و جزئی فروش های بازار، تحریم، قیمت ارز و… در کنار هم قرار گرفتند و تا حد زیادی این بازار را تحت تاثیر قرار دادند. در ادامه با هم بررسی می کنیم که دقیقا چه عواملی بر روی قیمت آهن تاثیر گذار است تا شاید با دانش بیشتر خرید منطقی تری انجام بدهیم.

تاثیر تحریم ها بر روی قيمت تيرآهن

یکی از اصلی ترین دلایل تغییر قیمت به علت تحریم هایی است که باعث کاهش صادرات تیرآهن به خارج از کشور شد. این تحریم ها فعالان و بزرگان این صنعت را در ایران به شک انداخت که به خرید و تکمیل انبار های خودشان ادامه دهند یا نه، از همین رو خیلی از فعالان این زمینه موجودی های انبار خود را پایین اعلام کردند که در نتیجه این جریان باعث عدم جوابگویی عرضه در مقابل تقاضای بیشتر شد و تقاضای بیشتر برابر با افزایش قیمت است.

تاثیر افزایش قیمت ارز بر روی قیمت تیرآهن روز

یکی دیگر از اصلی ترین عوامل تغییر قیمت تیرآهن به خاطر افزایش قیمت ارز است که متاسفانه این جریان بر روی تمام اجناس در اصناف مختلف تاثیر منفی داشته است و بازار آهن نیز از این ماجرا مستثنی نبود. همین دو عامل قبل به تنهایی باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه جات شد و همین شرایط نامناسب بازار باعث کاهش عرضه محصول می شود و در نتیجه با افزایش تقاضا اجناس نیز گران می شود.

 

تیرآهن

 

 • چگونه قیمت روز آهن آلات در ایران را پیش بینی کنیم؟

تیرآهن

 

 •  عرضه و تقاضا: شما با بررسی روزانه محصولات می توانید عرضه و تقاضا را پیش بینی کنید. به این شکل همیشه کاهش تقاضا در یک محصول باعث ارزانی قیمت آن می شود؛ در نتیجه قبل از خرید با بررسی اخبار و غیره می توانید تشخیص دهید این محصول در آینده گران تر یا ارزان تر خواهد بود.
 • واردات و صادرات: همانطور که در تیتر های قبل اشاره کردیم تحریم ایران باعث کاهش رشد صادرات شده است پس در نتیجه قیمت های داخل افزایش پیدا کرده، شما با بررسی این روند می توانید در قیمت تیرآهن درنگ کنید.
 •  دلار: افزایش سرسام آور قیمت دلار نیز همیشه تاثیر مستقیم روی مواد اولیه محصولات دارد، شما با بررسی قیمت دلار نیز می توانید خرید مناسب تری انجام دهید و قیمت تیرآهن را زمانی که مناسب تر است خریداری کنید.

 

 •  محل تحویل: بد نیست بدانید که محل خرید و تحویل نیز اهمیت ویژه ای در قیمت باربری دارد پس در نتیجه بهتر است از مکان های نزدیک تر به خود خرید کنید.

 

فروش تیرآهن

تیرآهن یک فولاد بسیار پر کاربرد است که به طور معمول در دو نوع به شکل های H و I تولید شده که آن نیز در آلیاژ های مختلفی از پروفیل فولاد موجود است. این محصول در ساختمان سازی نقش مهمی از اسکلت را بازی می کند که مهم ترین وظیفه آن تحمل بار وارده بر سازه است. از تیرآهن در ساخت ستون، خرپا نیز استفاده بسزایی می کنند. به طور کلی یک تیرآهن از دو قسمت بال و جان تشکیل شده که بخش مرکزی و میانه جان، و به لبه های تیرآهن نیز بال گفته می شود. این محصول به علت استفاده و خرید های سنگینی که هنگام ساختمان سازی از آن می کنند یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده قیمت نهایی یک سازه محسوب می شود. که میخواهیم در ادامه به قیمت تیرآهن بپردازیم.

 

نمودار قیمت تیرآهن

فروش تیرآهن سبک و سنگین

 

انواع تیرآهن در بازار عبارت هستند از:

 •  تیرآهن IPE: این مدل از تیرآهن از مدل های معمولی و پراستفاده بازار است که به شکل I انگلیسی ساخته و تولید می شود. بال این مدل از تیرآهن ضخامت ثابتی دارد به این شکل که ضخامت ابتدای بال و انتهای آن مساوی می باشد. تولید این مدل با استاندارد های اروپا هماهنگی دقیق دارد.

 

 •  تیرآهن INP: این مدل نیز همانند قبلی به شکل آی انگلیسی طراحی می شود و طبق استاندار های چین و روسیه در خط تولید قرار می گیرد. بزرگترین تفاوت این مدل با قبلی در این است که ضخامت بال در این نوع هر چقدر که بال از جان فاصله بگیرد کمتر می شود.

 

 •  تیرآهن هاش: یکی دیگر از زیرشاخه های این محصول مدل هاش یا بال پهن است که در انواع سبک-سنگین و فوق سنگین تولید می شود.
  قیمت تیرآهن | تیرآهن کرمانشاه، 14 ذوب آهن اصفهان، فایکو | آهن …

به طور کلی مزیت های تیرآهن در موارد زیر خلاصه می شود:

 •  اجرا و نصب آن در زمان نسبتا کوتاهی به اتمام میرسد.
 • انواع مختلفی از آن برای هر استفاده ای موجود است.
 •  قابلیت اتصال چندین قطعه به هم را دارد.
 •  در ارتفاعات بلند نیز کاربرد زیادی دارد.

جهت کسب اطلاع از خدمات فروشگاه فولادآرکا کلیک کنید.

 

فهرست