آلومینیوم برنز چیست ؟

آلومینیوم برنز (Aluminum Bronze) نام دیگر آلیاژهای مس – آلومینیوم است، اگر چه برنج‌ های آلومینیوم ‌دار نام بهتری برای آن ها می باشد. این آلیاژ ها کاملاً سخت بوده، استحکام کششی زیادی دارند و چقرمه هستند. آن ‌ها به سایش و خستگی مقاوم‌ اند و به علت لایه سطحی اکسید آلومینیوم مقاومت عالی به خوردگی دارند. این محصول به دلیل حضور آلومینیم نسبت به خوردگی و اکسیداسیون، مقاومت بالاتری دارد و مصرف عمده آن در تولید مطلس (پولک) برای ضرب سکه است و در ساخت سکه های پول خرد در کشورهای مختلفی استفاده شده اند.

رنگ طلایی آلومینیوم برنز آن را برای استفاده در جواهرات جذاب می کند. ورق و تسمه کاپرنیکل: به دلیل حضور نیکل، استحکام در دمای بالای این محصول بهتر از سایر آلیاژهای پایه مسی است و مقاومت به خوردگی آن مخصوصا در آب دریا زیاد است. این گروه از محصولات در صنایع دریایی، مخابرات و تولید مطلس (پولک) کاربرد دارد.

آلومینیوم برنز

آلومینیوم برنز

کاربرد آلیاژ آلومینیوم برنز در صنعت

آلیاژهای آلومینیوم برنز، به دلیل استحکام و مقاومت به خوردگی بالاتر در مقایسه با آلیاژای برنز، مورد توجه هستند. این آلیاژها در شرایط اتمسفری، نسبت به لکه های خوردگی (تارنیش) مقاوم هستند و نرخ خوردگی پائینی دارند. این آلیاژها در دماهای بالا، نرخ اکسیداسیون کمی دارند و همچنین نسبت به ترکیبات فسفری و سایر محصولات خروجی سوختن، واکنش پذیری کمی دارند. آنها همچنین نسبت به خوردگی آب دریا مقاوم هستند.

آلومينيم برنزها گروهي از آلياژهاي پايه مس هستند كه تقريبا شامل 5 تا 11 درصد آلومينيم، برخي شامل مقاديري آهن، نيكل، منگنز يا سيليسيم مي باشند. اين آلياژها مناسب براي توليد قطعات مختلف و با روشهاي توليد متفاوت مي باشند. خواص منحصر به فرد اين آلياژها باعث جذابيت و كاربرد روز افزون اين آلياژها شده است. مقاومت به خوردگی آلومینیوم برنزها از آلومینیوم آنها ناشی می شود.

این عنصر با ترکیب با اتمسفر محیط، یک لایه سطحی ضخیم و یخت از آلومینا(اکسید آلومینیوم) تشکیل می دهند که به عنوان سدی در برابر خوردگی آلیاژ غنی از مس عمل می نماید. افزودن قلع نیز می تواند مقاومت به خوردگی را افزایش دهد. از دیگر خواص، سهولت ريخته گري، قابليت ريخته گري به روش هاي مختلف، استحكام بالا در حدود فولادهاي ساده كربني و بيشتر از فولادهاي زنگ نزن متداول، قابليت تغيير شكل مناسب قبل از شكست، قابليت جوش پذيري مناسب بدون نياز به عمليات حرارتي بعدي، مقاومت خوردگي عالي در محيط هاي دريايي(خوردگي عمومي و حفره اي)، خواص مطلوب خستگي، خستگي خوردگي، خوردگي تنشي، خستگي خزشي، خوردگي كاويتاسيون، سايش و … مي باشد.

آلومینیوم برنز

آلومینیوم برنز

تنوع كاربردهای آلیاژ آلومینیوم برنز

هر ماده ای با توجه به خواصی که دارد کاربردهایی پیدا می کند. رایج ترین کاربردهای آلومینیوم برنزها در محل هایی است که مقاومت به خوردگی آنها موجب برتری آنها بر سایر مواد مهندسی می شود.
تركيب ارائه شده توسط آلومينيم برنزها متشكل از استحكام بالا، مقاومت خوردگي بالا و در دسترس بودن در شكل هاي مختلف، باعث استفاده گسترده در شرايط مختلف و صنايع گسترده مختلفي شده است. در یاتاقان ساده، سیم گیتار، اجزای شیرآلات، اجزای موتور کشتیها، چفت و بست های تجهیزات درون دریا و پروانه های کشتی کاربرد دارد. زمينه اصلي استفاده در شرايط آب دريا، تامين آب، صنايع شيميايي و پتروشيمي و كاربردهاي مخصوص دماي بالا و اتمسفر خورنده مي باشد.
یکی دیگر از خواص قابل توجه آلومینیوم برنزها اثرات بیواستاتیک (مهارگو بیو) آنها است. جزء مس آلیاژ موجب جلوگیری از کلونیزه شده (تجمع) ارگانیسم های دریایی مانند جلبک، گلسنگ، سرخاب و صدف سیاه می شود و در نتیجه به آنها نسبت به فولاد زنگ نزن و سایر آلیاژهای غیر مسی در کاربردهایی که این تجمع ها در آنها نامناسب است، برتری می دهد.

آلومینیوم برنز
آلومينيم برنزها در مهندسي دريا براي ساخت عرشه و اتصالات زير دريايي در گسترده اتصالات تا پروانه ها استفاده مي شوند. پمپهای آب، شيرها و مبدل هاي حرارتي در كشتي و در روي زمين از آب دريا در تجهيزات خنك كننده با جنس آلومينيم برنز استفاده مي شود.
در طي سالها، سهم نسبي استفاده از مواد مختلف جهت ساخت پروانه هاي دريايي تغيير كرده است. دو گروه مواد كه سهم عمده اي در ساخت پروانه ها داشته اند عبارتند از برنج هاي با استحكام بالا و نيكل آلومينيوم برنزها. در اوايل دهه 1960 ، سهم استفاده از برنج هاي با استحكام بالا حدود 64 درصد بوده است در حاليكه سهم نيكل آلومينيوم برنزها 19 درصد و سهم منگنز آلومينيوم برنزها حدود 12 درصد .

در حاليكه در اواسط دهه 1980 ، سهم نيكل آلومينيوم برنزها به 82 درصد رسيده و سهم برنج هاي با استحكام بالا به كمتر از 7 درصد و سهم منگنز آلومينيوم برنزها به حدود 8 درصد كاهش يافته است و اين روند تا زمان حال نيز ادامه داشته است. فولادهاي زنگ نزن كه در اواسط دهه 1960 تا اواسط دهه 1970 مقبوليت نسبي داشته اند، در مقابل آلياژهاي پايه مس مقبوليت خود را از دست داده اند تا جايي كه سهم آنها به حدود 3 درصد در دهه 1980 رسيده است.

آلومینیوم برنز

آلومینیوم برنز

استفاده از آلومينيم برنزها در صنايع روغن و پتروشيمي بطور گسترده منحصر است به پمپ ها، مبدل هاي حرارتي و شيرهايي كه در سيستم هاي خنك كاري، عموما استفاده مي شوند. پيچ هاي آلومينيم برنز اغلب بر روي پمپ هاي خنك كننده آب شناور در زير آب بكار برده مي شوند. لوله هاي آب دريا در گستره قطر حدود 50 تا 350 ميليمتر براي سكوهاي نفت داخل آب، براي حمل آب خنك كننده و آب براي تزريق بداخل چاه استفاده مي شود.
كاربرد آلومينيم برنزها در محيط هاي ويژه خورنده شيميايي مورد توجه است.

سياست عمومي در صنايع توليد مواد شيميايي ساخت تجهيزات تا جايي كه ممكن است از فولاد نرم و استفاده از فولادهاي زنگ نزن براي قطعاتي كه مقاومت خوردگي فولاد نرم ناكافي است، مي باشد. تمايل به استفاده از آلياژهاي پايه مس در پمپ ها و شيرهاي آب وجود دارد. آلومينيم برنزها همچنين براي قطعات كوچك در محيط هاي بسيار مختلف شيميايي كه نياز به مقاومت خوردگي و سايش مي باشد، استفاده مي شوند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت روز آهن و دیگر آهن آلات با مجموعه فولادآرکا در ارتباط باشید.

فهرست