آلومینیوم برنز چیست ؟

آلومینیوم برنز (Aluminum Bronze) نام دیگر آلیاژهای مس – آلومینیوم است، اگر چه برنج‌ های آلومینیوم ‌دار نام بهتری برای آن ها می باشد. این آلیاژ ها کاملاً سخت بوده، استحکام کششی زیادی دارند و چقرمه هستند. آن ‌ها به سایش و خستگی مقاوم‌ اند و به علت لایه سطحی اکسید آلومینیوم مقاومت عالی به خوردگی دارند. این محصول به دلیل حضور آلومینیم نسبت به خوردگی و اکسیداسیون، مقاومت بالاتری دارد و مصرف عمده آن در تولید مطلس (پولک) برای ضرب سکه است و در ساخت سکه های پول خرد در کشورهای مختلفی استفاده شده اند.

رنگ طلایی آلومینیوم برنز آن را برای استفاده در جواهرات جذاب می کند. ورق و تسمه کاپرنیکل: به دلیل حضور نیکل، استحکام در دمای بالای این محصول بهتر از سایر آلیاژهای پایه مسی است و مقاومت به خوردگی آن مخصوصا در آب دریا زیاد است. این گروه از محصولات در صنایع دریایی، مخابرات و تولید مطلس (پولک) کاربرد دارد.

آلومینیوم برنز

کاربرد آلیاژ آلومینیوم برنز در صنعت

آلیاژهای آلومینیوم برنز، به دلیل استحکام و مقاومت به خوردگی بالاتر در مقایسه با آلیاژای برنز، مورد توجه هستند. این آلیاژها در شرایط اتمسفری، نسبت به لکه های خوردگی (تارنیش) مقاوم هستند و نرخ خوردگی پائینی دارند. این آلیاژها در دماهای بالا، نرخ اکسیداسیون کمی دارند و همچنین نسبت به ترکیبات فسفری و سایر محصولات خروجی سوختن، واکنش پذیری کمی دارند. آنها همچنین نسبت به خوردگی آب دریا مقاوم هستند.

آلومینیم برنزها گروهی از آلیاژهای پایه مس هستند که تقریبا شامل ۵ تا ۱۱ درصد آلومینیم، برخی شامل مقادیری آهن، نیکل، منگنز یا سیلیسیم می باشند. این آلیاژها مناسب برای تولید قطعات مختلف و با روشهای تولید متفاوت می باشند. خواص منحصر به فرد این آلیاژها باعث جذابیت و کاربرد روز افزون این آلیاژها شده است. مقاومت به خوردگی آلومینیوم برنزها از آلومینیوم آنها ناشی می شود.

این عنصر با ترکیب با اتمسفر محیط، یک لایه سطحی ضخیم و یخت از آلومینا(اکسید آلومینیوم) تشکیل می دهند که به عنوان سدی در برابر خوردگی آلیاژ غنی از مس عمل می نماید. افزودن قلع نیز می تواند مقاومت به خوردگی را افزایش دهد. از دیگر خواص، سهولت ریخته گری، قابلیت ریخته گری به روش های مختلف، استحکام بالا در حدود فولادهای ساده کربنی و بیشتر از فولادهای زنگ نزن متداول، قابلیت تغییر شکل مناسب قبل از شکست، قابلیت جوش پذیری مناسب بدون نیاز به عملیات حرارتی بعدی، مقاومت خوردگی عالی در محیط های دریایی(خوردگی عمومی و حفره ای)، خواص مطلوب خستگی، خستگی خوردگی، خوردگی تنشی، خستگی خزشی، خوردگی کاویتاسیون، سایش و … می باشد.

آلومینیوم برنز

تنوع کاربردهای آلیاژ آلومینیوم برنز

هر ماده ای با توجه به خواصی که دارد کاربردهایی پیدا می کند. رایج ترین کاربردهای آلومینیوم برنزها در محل هایی است که مقاومت به خوردگی آنها موجب برتری آنها بر سایر مواد مهندسی می شود.
ترکیب ارائه شده توسط آلومینیم برنزها متشکل از استحکام بالا، مقاومت خوردگی بالا و در دسترس بودن در شکل های مختلف، باعث استفاده گسترده در شرایط مختلف و صنایع گسترده مختلفی شده است. در یاتاقان ساده، سیم گیتار، اجزای شیرآلات، اجزای موتور کشتیها، چفت و بست های تجهیزات درون دریا و پروانه های کشتی کاربرد دارد. زمینه اصلی استفاده در شرایط آب دریا، تامین آب، صنایع شیمیایی و پتروشیمی و کاربردهای مخصوص دمای بالا و اتمسفر خورنده می باشد.
یکی دیگر از خواص قابل توجه آلومینیوم برنزها اثرات بیواستاتیک (مهارگو بیو) آنها است. جزء مس آلیاژ موجب جلوگیری از کلونیزه شده (تجمع) ارگانیسم های دریایی مانند جلبک، گلسنگ، سرخاب و صدف سیاه می شود و در نتیجه به آنها نسبت به فولاد زنگ نزن و سایر آلیاژهای غیر مسی در کاربردهایی که این تجمع ها در آنها نامناسب است، برتری می دهد.

آلومینیم برنزها در مهندسی دریا برای ساخت عرشه و اتصالات زیر دریایی در گسترده اتصالات تا پروانه ها استفاده می شوند. پمپهای آب، شیرها و مبدل های حرارتی در کشتی و در روی زمین از آب دریا در تجهیزات خنک کننده با جنس آلومینیم برنز استفاده می شود.
در طی سالها، سهم نسبی استفاده از مواد مختلف جهت ساخت پروانه های دریایی تغییر کرده است. دو گروه مواد که سهم عمده ای در ساخت پروانه ها داشته اند عبارتند از برنج های با استحکام بالا و نیکل آلومینیوم برنزها. در اوایل دهه ۱۹۶۰ ، سهم استفاده از برنج های با استحکام بالا حدود ۶۴ درصد بوده است در حالیکه سهم نیکل آلومینیوم برنزها ۱۹ درصد و سهم منگنز آلومینیوم برنزها حدود ۱۲ درصد .

در حالیکه در اواسط دهه ۱۹۸۰ ، سهم نیکل آلومینیوم برنزها به ۸۲ درصد رسیده و سهم برنج های با استحکام بالا به کمتر از ۷ درصد و سهم منگنز آلومینیوم برنزها به حدود ۸ درصد کاهش یافته است و این روند تا زمان حال نیز ادامه داشته است. فولادهای زنگ نزن که در اواسط دهه ۱۹۶۰ تا اواسط دهه ۱۹۷۰ مقبولیت نسبی داشته اند، در مقابل آلیاژهای پایه مس مقبولیت خود را از دست داده اند تا جایی که سهم آنها به حدود ۳ درصد در دهه ۱۹۸۰ رسیده است.

استفاده از آلومینیم برنزها در صنایع روغن و پتروشیمی بطور گسترده منحصر است به پمپ ها، مبدل های حرارتی و شیرهایی که در سیستم های خنک کاری، عموما استفاده می شوند. پیچ های آلومینیم برنز اغلب بر روی پمپ های خنک کننده آب شناور در زیر آب بکار برده می شوند. لوله های آب دریا در گستره قطر حدود ۵۰ تا ۳۵۰ میلیمتر برای سکوهای نفت داخل آب، برای حمل آب خنک کننده و آب برای تزریق بداخل چاه استفاده می شود.
کاربرد آلومینیم برنزها در محیط های ویژه خورنده شیمیایی مورد توجه است.

سیاست عمومی در صنایع تولید مواد شیمیایی ساخت تجهیزات تا جایی که ممکن است از فولاد نرم و استفاده از فولادهای زنگ نزن برای قطعاتی که مقاومت خوردگی فولاد نرم ناکافی است، می باشد. تمایل به استفاده از آلیاژهای پایه مس در پمپ ها و شیرهای آب وجود دارد. آلومینیم برنزها همچنین برای قطعات کوچک در محیط های بسیار مختلف شیمیایی که نیاز به مقاومت خوردگی و سایش می باشد، استفاده می شوند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت روز آهن و دیگر آهن آلات با مجموعه فولادآرکا در ارتباط باشید.

فهرست