فولاد آلیاژی چیست؟

 

فولاد یکی از مهمترین فلزات در جهان است. فولاد ترکیبی از  حدود ۹۵ درصد آهن، ۲ درصد کربن است فولاد می ‌تواند خواص برخی از عناصر را جذب کند که به این نوع فولاد، فولاد آلیاژی گفته می ‌شود. فولاد آلیاژی در صنایعی مثل نفت، پتروشیمی، هواپیما سازی، خودروسازی، کشتی‌ سازی، ساخت قطعات مختلف و غیره کاربرد دارد. فولاد خود یک آلیاژ است که از ترکیب آهن و کربن به وجود می‌ آید این آلیاژ مهم به دلیل استحکام، مقرون به صرفه‌، ارزان و‌ در دسترس بودن،راحتی در استخراج و تولید پرکاربرد است به هنگام تولید فولاد ، عناصر مختلفی را به هدف تولید فولاد اضافه می‌ کنند. مهمترین این عناصر کربن بوده که تعیین کننده میزان سختی و نرمی آن است. هر چقدر میزان کربن بیشتر باشد حالت سختی، شکنندگی و جوش‌ ناپذیری آن نیز افزایش می ‌یابد علاوه بر کربن که در ساخت فولاد های آلیاژی ازآن استقاده میشود از عناصر دیگری مثلمنگنز، بور، وانادیم، کروم، منگنز، سیلیسیم، تنگستن و غیره نیز در تولید فولاد آلیاژی استفاده می شود.فولاد آلیاژی انواع مختلفی دارد که به دو دسته تقسیم میشود:فولاد کم آلیاژ و فولاد پر آلیاژ.فولاد کم آلیاژ در کل 8 درصد از عناصر آلیاژی را در خود دارد درصورتی که فولاد پر الیاژ بیشتر از 8 درصد عناصرآلیاژی را در خود دارد.فولاد ضد زنگ جزو فولاد های پر آلیاژ محسوب میشود. فولاد غیرآلیاژی که بسیار هم شناخته شده است چدن نام دارد. چدن در ساخت انواع ظروف آشپزخانه کاربرد دارد آهن، ساده ترین نوع فولاد است که با عنصر کربن آلیاژ شده است..

تفاوت فولاد آلیاژی و فولاد غیر آلیاژی در چیست؟

1.میزان کربن: فولاد غیرآلیاژی حدود فقط یک درصد کربن دارد و بسیارانعطاف ‌پذیراست در حالیکه فولاد آلیاژی میزان خیلی بیشتری و تا حدود ۲۵ درصد کربن میتواند داشته باشد.

2 .نحوه ذوب: فولاد آلیاژی در هنگام ذوب کردن با عناصر دیگری ترکیب می ‌شود. فولاد غیرآلیاژی به غیر از کربن با هیچ عنصر دیگری ترکیب نمی ‌شود.

3.خوردگی: فولاد غیرآلیاژی به دلیل درصد بالای آهن به راحتی با اکسیژن محیط  واکنش داده و اکسید می ‌شودولی فولاد آلیاژی دارای عناصری است که مقاومت فولاد را به خوردگی و زنگ ‌زدگی افزایش می‌ دهد.

 

کاربرد فولاد آلیاژی:

فولاد آلیاژی به دلیل داشتن ویژگی‌ های همچون سختی، ، مقاومت به سایش و خوردگی، شکل ‌پذیری و غیره برای ساخت موتور جت، پره ‌های توربین، رآکتورهای هسته ‌ای، فضاپیماها مورد استفاده قرار میگیرد.فولاد های الیاژی (ای 182 ) جزو فولاد های خاص و سوپر آلیاژ محسوب میشوند که به دلیل وجود کم بودن کربن در آن ، جزو دسته فولادهای کم کربن به شمار می ایند.

خواص فولاد آلیاژ:

براساس خواص فولاد آلیاژ ها به چند دسته تقسیم میشوند:فولاد های ساختمانی که جزو فولادهای ساده کربنی و کم الیاژ هستند، فولادهای قابل عملیات حرارتی که از ترکیب نیکل و کروم به وجود می ایند، فولاد های فنری که خاصیت ارتجاعی دارد و در برابر سایش وحرارت مقاوم هستند.فولاد های ابزاری سرد کار که سختی و مقاومت به سایش بالایی دارند و فولاد های تند بر که در ساخت ابزار های برشی نیز کاربرد دارند..

فهرست