ورق استیل 316L

همانطور که میدانید دنیای فلزات بسیار پهناور است و مخصوصا در عصری که ما زندگی می کنیم هر روز شاهد فناوری های بروز تر از دیروز هستیم که به ما این قابلیت را می دهند که روز به روز آلیاژ های جدیدتری را کشف و تولید کنیم. امروز می خواهیم راجب یکی از پرطرفدار ترین فراورده های فلز استیل یعنی مدل ورق 316L صحبت کنیم. برای بسیاری از مشتریان عزیز این سوال پیش میاید که بین این همه ورق های مختلف و رنگارنگ بهترین انتخاب ممکن برای برطرف کردن نیاز کدام است؟ ما در سایت فولادآرکا به انواع ورق و فلز پرداخته ایم در ادامه با ما همراه باشید تا این مدل ورق استیل رو بررسی کنیم.

ورق استیل 316
مشخصات فنی ورق و لوله استیل

قبل از اینکه سراغ جزئیات ورق 316L برویم بهتر است بدانید اصلا این ورق چه فایده ای دارد. اصلی ترین تولیدات فلزات ضد زنگ در بخش ورق استیل است که از آلیاژ آهن و چندین عنصر دیگر به دست می آید.

عناصر بکار گرفته شده در این محصول به آن خاصیت ضد زنگی، انعطاف پذیری و استحکام بسیار بالایی را هدیه میدهد. اصلی ترین عناصر موجود در ورق استیل شامل کربن، کروم و نیکل است که با توجه به درصد بکار رفته تنوع محصولی در جنس استیل صورت میگیرد که هر کدام از آنها برای ساخت محصولات دیگری از استیل بکار میرود. برای مثال دو تا پر مصرف ترین و معروف ترین محصولات به دست آمده ورق 316L و 304L می باشند.

ورق استیل 316
استیل چگونه به دست می آید

به طور کلی هر فولادی یا از دسته ساده کربنی است یا در دسته استنلس آلیاژی یا همان ضد زنگ قرار میگیرد. فولاد ساده کربنی از عناصری مثل منگنز، سیلیسیم، گوگرد، فسفر و کربن تشکیل میشود.

اما در نوع استنلس یا آلیاژی عناصر دیگری نیز به فولاد زده میشود تا آن را به یک ابرقهرمان فولادی مثل ورق 316L تبدیل کنند. محصول نهایی در مدل های آلیاژی مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی های مختلف دارد. اما فرق این دو مدل به خاطر کرومی است که به نوع استنلس زده می شود که در فولاد ساده کربنی موجود نیست.

ورق استیل 316
ورق استنلس استیل صنعتی ورق 316L ضخامت ۶ ابعاد ۱۲۵۰*۲۵۰۰ …

اما دلیلی که باعث میشود استیل واقعا ضد زنگ باشد چیست؟ همانطور که ذکر کردیم کروم است که اصلی ترین دلیل ضد زنگ بودن فلز را فراهم میکند و برای این قصد حداقل به 10 درصد کروم در آلیاژ فولاد نیاز است. طرز کار کروم به این شکل است که این عنصر، وقتی با اکسیژن ترکیب شود لایه ای بر روی سطح استنلس استیل تشکیل میشود که با چشم غیر مسلح قابل شناسایی نیست.

این لایه سبب میشود که ارتباط فلز با هوا قطع شود و در نتیجه استیل برای مدتی زیادی از شر خوردنگی و زنگ زدن خلاص میشود. همچنین بد نیست بدانید که اضافه کردن نیکل و مولیبدن باعث تقویت بیشتر این لایه شده و حتی در بعضی موارد تا 15 درصد کروم نیز برای یک محصول سفارشی استفاده می شود.

ورق استیل 316ورق استیل نگیر ورق 316L

یکی از مقاوم ترین ورق های استیل مدل ورق 316L است که آن را با نام ضد اسید نیز می شناسند. این ورق ها از مقدار زیادی کروم و نیکل در آلیاژ خود بهره مند هستند که به شکل یک لایه اکسیدی بر سطح ورق 316L میچسبند و از نفوذ قوی ترین اسید ها جلوگیری می کنند.

همچنین بد نیست بدانید که ما دو نوع آلیاژ مشابه به نام های ورق 316L و ورق 316 «بدون ال» داریم که بسیاری از موارد خریداران فرق این دو را متوجه نمی شوند، در ادامه به اصلی ترین تفاوت های این دو استیل می پردازیم با ما همراه باشید.

تفاوت استیل 316 و 316L

قبل از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که استیل و ورق 316L یکی از زیر مجموعه های استیل 316 می باشد. این دو استیل به شدت بهم شباهت دارند اما واقعا تفاوت این دو در چیست؟

  1. استیل 316 کربن بیشتری نسبت به استیل یا ورق 316L دارد؛ از همین روی جالب است بدانید حرفه L مخفف واژه LOW انگلیسی به معنای کم می باشد که به کمتر بودن مقدار کربن اشاره دارد.
  2. با وجود اختلاف مقدار کربن در این دو، تفاوت زیادی بین آنها نیست، چرا که هر دو ضد زنگ هستند و در یک رنج قیمتی قرار دارند.
  3. ورق 316L در صورت نیاز به جوشکاری سهولت بیشتری نسبت به 316 دارد.
  4. هر دوی این مدل ها در مقابل خوردگی های جوشکاری مقاومت خوبی دارند برای همین در پروژه های سنگین به وفور از آنها استفاده می شود.

ورق استیل 316تفاوت استنلس استیل 304 و 316

اما مشکل مشتریان فقط در مورد قبل نیست و حتی بسیاری از مشتری های عزیز در تفاوت بین استیل 304 و 316 نیز گیر می کنند چرا که این دو نیز مانند مورد قبل شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. برای جواب به این سوال باید به خدمتتان برسانیم که استیل 316 از نیکل و مولیبدن باردار است که باعث می شود در برابر کلرید و اسید های خورنده بسیار مقاوم تر شود و همین امر باعث گران تر بودن آن نیز شده است.

به این موضوع توجه داشته باشید که هر دو محصول نام برده شده قابلیت ضد زنگ بودن دارند اما مدل 316 برای مواقع بسیار خاص ساخته شده است، مثلا اگر شما ورق 316L را برای مکان هایی مثل دریا که آب شور دارد یا مکان های به شدت شیمیایی استفاده کنید خرید بسیار منطقی ای محسوب می شود، اما اگر محل مورد نظر انقدر هم اسیدی نیست پیشنهاد می کنیم از مدل 304 استفاده کنید تا در هزینه های خود نیز صرفه جویی کرده باشید.

شما همچنین می تواند مقاله ورق 304L را در سایت فولادآرکا بررسی کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

قیمت ورق استیل | فروش ورق استیل در آلیاژهای مختلف

از انجایی که در کشور ما هرگز با ثبات قیمت مواجه نبوده ایم از درج قیمت برای شما عزیزان معذور هستیم، اما شما می توانید در هر لحظه با بخش پشتیبانی فولادآرکا تماس برقرار کنید تا قیمت روز آهن آلات را متخصصین این زمنیه به شما مشاوره لازم را بدهند.

 

فهرست