ورق استیل ۳۱۶L

همانطور که میدانید دنیای فلزات بسیار پهناور است و مخصوصا در عصری که ما زندگی می کنیم هر روز شاهد فناوری های بروز تر از دیروز هستیم که به ما این قابلیت را می دهند که روز به روز آلیاژ های جدیدتری را کشف و تولید کنیم. امروز می خواهیم راجب یکی از پرطرفدار ترین فراورده های فلز استیل یعنی مدل ورق ۳۱۶L صحبت کنیم. برای بسیاری از مشتریان عزیز این سوال پیش میاید که بین این همه ورق های مختلف و رنگارنگ بهترین انتخاب ممکن برای برطرف کردن نیاز کدام است؟ ما در سایت فولادآرکا به انواع ورق و فلز پرداخته ایم در ادامه با ما همراه باشید تا این مدل ورق استیل رو بررسی کنیم.

مشخصات فنی ورق و لوله استیل

قبل از اینکه سراغ جزئیات ورق ۳۱۶L برویم بهتر است بدانید اصلا این ورق چه فایده ای دارد. اصلی ترین تولیدات فلزات ضد زنگ در بخش ورق استیل است که از آلیاژ آهن و چندین عنصر دیگر به دست می آید.

عناصر بکار گرفته شده در این محصول به آن خاصیت ضد زنگی، انعطاف پذیری و استحکام بسیار بالایی را هدیه میدهد. اصلی ترین عناصر موجود در ورق استیل شامل کربن، کروم و نیکل است که با توجه به درصد بکار رفته تنوع محصولی در جنس استیل صورت میگیرد که هر کدام از آنها برای ساخت محصولات دیگری از استیل بکار میرود. برای مثال دو تا پر مصرف ترین و معروف ترین محصولات به دست آمده ورق ۳۱۶L و ۳۰۴L می باشند.

استیل چگونه به دست می آید

به طور کلی هر فولادی یا از دسته ساده کربنی است یا در دسته استنلس آلیاژی یا همان ضد زنگ قرار میگیرد. فولاد ساده کربنی از عناصری مثل منگنز، سیلیسیم، گوگرد، فسفر و کربن تشکیل میشود.

اما در نوع استنلس یا آلیاژی عناصر دیگری نیز به فولاد زده میشود تا آن را به یک ابرقهرمان فولادی مثل ورق ۳۱۶L تبدیل کنند. محصول نهایی در مدل های آلیاژی مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی های مختلف دارد. اما فرق این دو مدل به خاطر کرومی است که به نوع استنلس زده می شود که در فولاد ساده کربنی موجود نیست.

ورق استنلس استیل صنعتی ورق ۳۱۶L ضخامت ۶ ابعاد ۱۲۵۰*۲۵۰۰ …

اما دلیلی که باعث میشود استیل واقعا ضد زنگ باشد چیست؟ همانطور که ذکر کردیم کروم است که اصلی ترین دلیل ضد زنگ بودن فلز را فراهم میکند و برای این قصد حداقل به ۱۰ درصد کروم در آلیاژ فولاد نیاز است. طرز کار کروم به این شکل است که این عنصر، وقتی با اکسیژن ترکیب شود لایه ای بر روی سطح استنلس استیل تشکیل میشود که با چشم غیر مسلح قابل شناسایی نیست.

این لایه سبب میشود که ارتباط فلز با هوا قطع شود و در نتیجه استیل برای مدتی زیادی از شر خوردنگی و زنگ زدن خلاص میشود. همچنین بد نیست بدانید که اضافه کردن نیکل و مولیبدن باعث تقویت بیشتر این لایه شده و حتی در بعضی موارد تا ۱۵ درصد کروم نیز برای یک محصول سفارشی استفاده می شود.

ورق استیل نگیر ورق ۳۱۶L

یکی از مقاوم ترین ورق های استیل مدل ورق ۳۱۶L است که آن را با نام ضد اسید نیز می شناسند. این ورق ها از مقدار زیادی کروم و نیکل در آلیاژ خود بهره مند هستند که به شکل یک لایه اکسیدی بر سطح ورق ۳۱۶L میچسبند و از نفوذ قوی ترین اسید ها جلوگیری می کنند.

همچنین بد نیست بدانید که ما دو نوع آلیاژ مشابه به نام های ورق ۳۱۶L و ورق ۳۱۶ «بدون ال» داریم که بسیاری از موارد خریداران فرق این دو را متوجه نمی شوند، در ادامه به اصلی ترین تفاوت های این دو استیل می پردازیم با ما همراه باشید.

تفاوت استیل ۳۱۶ و ۳۱۶L

قبل از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که استیل و ورق ۳۱۶L یکی از زیر مجموعه های استیل ۳۱۶ می باشد. این دو استیل به شدت بهم شباهت دارند اما واقعا تفاوت این دو در چیست؟

  1. استیل ۳۱۶ کربن بیشتری نسبت به استیل یا ورق ۳۱۶L دارد؛ از همین روی جالب است بدانید حرفه L مخفف واژه LOW انگلیسی به معنای کم می باشد که به کمتر بودن مقدار کربن اشاره دارد.
  2. با وجود اختلاف مقدار کربن در این دو، تفاوت زیادی بین آنها نیست، چرا که هر دو ضد زنگ هستند و در یک رنج قیمتی قرار دارند.
  3. ورق ۳۱۶L در صورت نیاز به جوشکاری سهولت بیشتری نسبت به ۳۱۶ دارد.
  4. هر دوی این مدل ها در مقابل خوردگی های جوشکاری مقاومت خوبی دارند برای همین در پروژه های سنگین به وفور از آنها استفاده می شود.

تفاوت استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

اما مشکل مشتریان فقط در مورد قبل نیست و حتی بسیاری از مشتری های عزیز در تفاوت بین استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ نیز گیر می کنند چرا که این دو نیز مانند مورد قبل شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. برای جواب به این سوال باید به خدمتتان برسانیم که استیل ۳۱۶ از نیکل و مولیبدن باردار است که باعث می شود در برابر کلرید و اسید های خورنده بسیار مقاوم تر شود و همین امر باعث گران تر بودن آن نیز شده است.

به این موضوع توجه داشته باشید که هر دو محصول نام برده شده قابلیت ضد زنگ بودن دارند اما مدل ۳۱۶ برای مواقع بسیار خاص ساخته شده است، مثلا اگر شما ورق ۳۱۶L را برای مکان هایی مثل دریا که آب شور دارد یا مکان های به شدت شیمیایی استفاده کنید خرید بسیار منطقی ای محسوب می شود، اما اگر محل مورد نظر انقدر هم اسیدی نیست پیشنهاد می کنیم از مدل ۳۰۴ استفاده کنید تا در هزینه های خود نیز صرفه جویی کرده باشید.

شما همچنین می تواند مقاله ورق ۳۰۴L را در سایت فولادآرکا بررسی کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

قیمت ورق استیل | فروش ورق استیل در آلیاژهای مختلف

از انجایی که در کشور ما هرگز با ثبات قیمت مواجه نبوده ایم از درج قیمت برای شما عزیزان معذور هستیم، اما شما می توانید در هر لحظه با بخش پشتیبانی فولادآرکا تماس برقرار کنید تا قیمت روز آهن آلات را متخصصین این زمنیه به شما مشاوره لازم را بدهند.

فهرست