قیمت ورق استیل | فروش ورق استیل در آلیاژهای مختلف | فولادآرکا

در این مقاله می خواهیم در مورد ورق ۳۰۴L صحبت کنیم. برای اولین سال ۱۹۱۶ ما شاهد تولید نسلی جدید از آلیاژ فولاد بودیم که قدرت فوق العاده بالایی در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی از خود نشان میداد. نام این آلیاژ به دست آمده استیل بود که با استفاده از ترکیب چند عنصر دیگر فرایند ساخت آن طی میشد.

مهم ترین خاصیتی که آلیاژ استیل دارد قدرت بالای آن در برابر زنگ زدگی توسط آب است و همچنین به عنوان فلزی انعطاف پذیر، ارزان و قابل بازیافت شناخته شده است که این یک اصل ارزشمند برای تولیدکنندگان این عرصه محسوب می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم نگاهی کوتاه به استیل و یکی از پر استفاده ترین محصولات آن یعنی ورق ۳۰۴L بی اندازیم و ببینیم چه چیزی باعث شهرت بیش از اندازه این محصول شده است.

ورق  ۳۰۴L استیل

ورق ۳۰۴L که با اسم ورق نگیر نیز شناخته می شود یکی از محصولات ضد زنگ فولادی است که در دو نوع «ساده کربنی» و «استنلس یا همان ضد زنگ» در کارخانجات مختلف تولید می شود. این ورق ها از نظر درونی و بیرونی با هم تفاوت هایی دارند که حتی کاربرد آنها نیز با هم متفاوت است. از بین دو مدلی که نام برده شد نوع استنلس به علت میزان زیادی از کروم و نیکل از مقاومت فوق العاده بالایی در مقابل خوردگی برخوردار شده است که از آن برای ساخت محصولات به خصوصی استفاده می شود.

فروش این محصول در ایران نیز بسیار بالا است اما بد نیست بدانید یکی از معدود آلیاژ هایی که کارخانجات داخلی قادر به کار کردن بر روی آن نیستند استیل است، تقریبا بیشتر ورق های استیل در ایران نیز از کره و تایوان وارد می شوند.

ورق استنلس استیل

فولاد های استنلس بعد از اینکه از کوره های مخصوص گذشتند، با متد تختال ریخته گری را نیز رد می کند و سپس با استفاده از هوا برش به قسمت های مختلفی تقسیم می شوند. این تختال ها در دمای ۱۲۵۰ درجه به اصطلاح پیش گرم شده و سپس وارد مرحله نورد گرم می شوند. انواع ورق ۳۰۴L هفت خان رستم که دقیقا هفت مرحله نورد گرم می شود را رد می کنند سپس به ضخامت تقریبی و رنگ تیره برای شستشو به بخش آنیل فرستاده می شوند.

ورق استنلس استیل ۳۰۴L ضخامت ۰٫۳ ابعاد ۱۰۰۰ میلیمتر

عملیات آنیل در واقع به این شکل تعریف می شود که وقتی فلز در نورد گرم رد می شود یکسری تنش پسمانده از نورد روی آن باقی می ماند که ظاهر ورق ۳۰۴L یا به طور کلی تر هر محصول استیلی را خراب می کند، با آنیل کردن یا حرارت دادن آن بخش های به خصوص این مشکل را می توان برطرف کرد.

بعد از این سطح ورق ها را با استفاده از شات بلاست شستشو می دهند و آن را با اسید تمیز می کنند. سپس به عنوان آخرین مرحله ورق ۳۰۴L از یک نورد سرد نیز رد می شود و سپس بخش پولیش کاری فرا میرسد که در نتیجه آن سطحی صاف و براق بر روی ورق استیل ایجاد می شود.

استنلس استیل ۳۰۴L آستنیتی، دارای خواص غیر مغناطیسی

ورق ۳۰۴L به علت نداشتن خواص مغناطیسی به اصطلاح به آن استیل نگیر نیز می گویند. این محصول کاربرد های زیادی دارد برای مثال می توان از آن در تولید ظروف و لوازم آشپزخانه، سینک های ظرفشویی، لوله ضدزنگ و … استفاده کرد. همچنین در فرایند ساخت ورق ها با ایجاد کمی تغییر در آلیاژ می توانید مدل های متفاوتی از آن را تولید کنید که متخصصان برای هر محصول و استفاده ای کد به خصوصی را تنظیم کرده اند.

چند تا از پراستفاده ترین مدل های ورق استیل عبارت هستند از:

  • ورق ۳۰۴L نگیر
  • ورق ۳۰۹ نسوز
  • ورق ۳۱۶ نگیر
  • ورق ۳۲۱ نگیر
  • ورق ۴۱۰ بگیر
  • ورق ۴۲۰ بگیر
  • ورق ۴۳۰ بگیر
  • ورق ۳۱۰

هر کدام از مواردی که نام بردیم در واقع دارای آلیاژ هایی با کمی تفاوت هستند و کد مختص به خود را دارند اما جا افتاده است که معمولا ورق های استیل را به طور کلی با نام ورق ۳۰۴L صدا می زنند، ورق ۳۰۴L همچنین به استیل ۱۸-۸ نیز معروف است چرا که به طور معمول ۱۸ درصد آن را عنصر کروم و ۸ درصد دیگر با عنصر نیکل ترکیب می شود. همچنین انواع کم کربن این فلز نیز وجود دارد که بر خلاف ورق ۳۰۴L برای جوشکاری بسیار مناسب هستند.

ورق استیل ۳۰۴L یا ۳۱۶

یکی از بزرگترین مشکلاتی که خریداران با آن مواجه هستند در تشخیص تفاوت این دو محصول است چرا که هر دو از خواص مشابهی برخوردار هستند و هر دو یک فلز مشهور برای مقابله با خوردگی می باشند. بزرگترین تفاوت این دو در مواد نوع ۳۱۶ است چرا که حاوی نیکل و مولیبدن بیشتری نسبت به نوع دیگر است، افزایش این دو عنصر در مدل ۳۱۶ باعث می شود که از نظر قیمتی نیز گران تر شود. مدل ۳۱۶ همچنین در برابر آب و کلرید بسیار مقاوم تر است و به یک فلز منحصر به فرد برای استفاده در مکان های زیر آب، مخصوصا آب های شور تبدیل شده است.

اگر شما ورق استیل را برای یک فضای بسیار خورنده مثل مکان هایی پر از کلرید بخواهید هزینه ای که برای مدل ۳۱۶ پرداخت می کنید تا حد زیادی منطقی است چرا که طول عمر بیشتری نسبت به ۳۰۴ دارد. اما اگر استیل مورد نیاز برای مکان هایی با آب بدون نمک یا با حضور اسید های ملایم است همان گزینه ۳۰۴ مناسب است و هزینه بیشتر از آن چندان ایده خوبی نیست.

خرید ورق ۳۰۴L

ورق نگیر ۳۰۴ در اکثر موارد به دو نوع کویل یا برش خورده در بازار یافت می شود و فروش آن بیشتر بر اساس وزن آن است. از دیگر موارد تعیین کننده قیمت، آنالیز و ضخامت آن است؛ ضخامت ورق ۳۰۴L از ۳ تا ۵۰ میلی متر در بازار موجود است و در عرض های ۱۰۰-۱۲۵-۱۵۰ سانت در سطح کشور به فروش می رسد.

امیدواریم این مقاله کوتاه ورق ۳۰۴L برای شما کارآمد بوده باشد، شما می توانید به راحتی با بخش پشتیبانی سایت فولادآرکا ارتباط برقرار کنید
و برای مطلع شدن از قیمت روز آهن و قیمت ورق ۳۰۴L با مشاوران ما تماس بگیرید.

فهرست