بازار آهن آلات جهانی طی هفته گذشته نوسانات زیادی داشته است. آمار منتشره گمرك تركيه نشان مي دهد كه واردات قراضه به اين كشور طي ماه نوامبر سال گذشته نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۶ كاهش ۱/۴۲ درصدي داشته و به ۱/۸۷ ميليون تن رسيده است. اين در حاليست كه با افزايش چشمگير بهاي قراضه وارداتي طي نوامبر، خريد اين نهاده توليد توسط تولید کنندگان آهن آلات ترك در مقايسه با اكتبر تا ۱۲/۷۱ درصد افت كرده است.

در ۱۱ ماهه سال گذشته، كل واردات قراضه تركيه برابر با ۱۸/۹۵ ميليون تن بوده و رشد ۱۸ درصدي را ثبت نموده است. جالب اينجاست كه رشد چشمگير بهاي قراضه در ۲۰۱۷ باعث شده است تا ارزش واردات به اين كشور ۵۴ درصد افزايش يابد. نكته اي كه بايد به آن توجه كرد اين موضوع كه واردات قراضه تركيه در ماه دسامبر نيز افت قابل توجهي داشته است. تحولات به وجود آمده در بازار قراضه باعث شده است تا تولید کنندگان آهن آلات تركیه دست از خريدهاي بيشتر كشيده و سفارشات خود را تا افت قيمت ها به تعويق بياندازند.

اما خبرها حاكي از آنند كه عرضه كنندگان قراضه، به دليل رشد تقاضا براي ميلگرد داخلي تركيه، محموله هاي خود را به قيمت هاي بالاتري پيشنهاد نموده و حاضر به تخفيف دادن نيستند. تولیدکنندگان آهن آلات ترك نياز دارند تا هفته جاري و يا اوائل هفته آتي معاملات جديدي را براي قراضه ثبت نمايند، در حاليكه قيمت اين ماده هنوز سطوح بالايي دارد.

بنا به اعلام منابع پلنر، خریداران بیلت در بازار داخلی ترکیه سیاست صبر و مشاهده را در پیش گرفته اند، چرا که از چگونگی روند بازار پس از تعطیلات چندان مطمئن نیستند. بهای بیلت داخلی ترکیه همچنان در محدوده ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه پیشنهاد می شود و نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است. گزارش شده که معامله ای در اسکندرون به قیمت ۵۵۰ دلار به ازای هر تن صورت پذیرفته است.

از طرفی، از آنجا که بسیاری از عرضه کنندگان منطقه سی آی اس در تعطیلات به سر می برند، خریداران در حال رصد تحولات بازار هستند تا بتوانند از حدود پیشنهادهای جدید عرضه کنندگان این منطقه مطلع شوند. آخرین معاملات بیلت سی آی اس برای ترکها در محدوده ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار به ازای هر تن نهایی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست