بازار آهن آلات جهانی طی هفته گذشته نوسانات زیادی داشته است. آمار منتشره گمرک ترکیه نشان می دهد که واردات قراضه به این کشور طی ماه نوامبر سال گذشته نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۶ کاهش ۱/۴۲ درصدی داشته و به ۱/۸۷ میلیون تن رسیده است. این در حالیست که با افزایش چشمگیر بهای قراضه وارداتی طی نوامبر، خرید این نهاده تولید توسط تولید کنندگان آهن آلات ترک در مقایسه با اکتبر تا ۱۲/۷۱ درصد افت کرده است.

در ۱۱ ماهه سال گذشته، کل واردات قراضه ترکیه برابر با ۱۸/۹۵ میلیون تن بوده و رشد ۱۸ درصدی را ثبت نموده است. جالب اینجاست که رشد چشمگیر بهای قراضه در ۲۰۱۷ باعث شده است تا ارزش واردات به این کشور ۵۴ درصد افزایش یابد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این موضوع که واردات قراضه ترکیه در ماه دسامبر نیز افت قابل توجهی داشته است. تحولات به وجود آمده در بازار قراضه باعث شده است تا تولید کنندگان آهن آلات ترکیه دست از خریدهای بیشتر کشیده و سفارشات خود را تا افت قیمت ها به تعویق بیاندازند.

اما خبرها حاکی از آنند که عرضه کنندگان قراضه، به دلیل رشد تقاضا برای میلگرد داخلی ترکیه، محموله های خود را به قیمت های بالاتری پیشنهاد نموده و حاضر به تخفیف دادن نیستند. تولیدکنندگان آهن آلات ترک نیاز دارند تا هفته جاری و یا اوائل هفته آتی معاملات جدیدی را برای قراضه ثبت نمایند، در حالیکه قیمت این ماده هنوز سطوح بالایی دارد.

بنا به اعلام منابع پلنر، خریداران بیلت در بازار داخلی ترکیه سیاست صبر و مشاهده را در پیش گرفته اند، چرا که از چگونگی روند بازار پس از تعطیلات چندان مطمئن نیستند. بهای بیلت داخلی ترکیه همچنان در محدوده ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه پیشنهاد می شود و نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است. گزارش شده که معامله ای در اسکندرون به قیمت ۵۵۰ دلار به ازای هر تن صورت پذیرفته است.

از طرفی، از آنجا که بسیاری از عرضه کنندگان منطقه سی آی اس در تعطیلات به سر می برند، خریداران در حال رصد تحولات بازار هستند تا بتوانند از حدود پیشنهادهای جدید عرضه کنندگان این منطقه مطلع شوند. آخرین معاملات بیلت سی آی اس برای ترکها در محدوده ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار به ازای هر تن نهایی شده اند.