فواید فولاد ضد سایش

فواید فولاد ضد سایش فولادهای مقاوم به سایش : پیدایش آلیاژهای گوناگون مقاوم در برابر سایش، بدلیل تنوعی است که در پدیده های سایش وجود دارد. از نظر چقرمگی و مقاومت در برابر سایش، میتوان آلیاژهای فوق الذکر را به گروه های، فولادهای کم آلیاژپرلیتی و مارتنزیتی، فولادهای هادفیلد و چدنهای پرکم تقسیم بندی نمود. نکته مهم این است که هر آلیاژ مقاوم به سایشی نمیتواند کاربرد مناسبی در برابر انواع سایش، تنها با شناخت دقیق نوع سایش و آگاهی داشتن به خواص آلیاژ مورد نیاز امکان پذیر میباشد.

فواید فولاد ضد سایش

فولادهای هادفیلد و فولادهای کم آلیاژ پرلیتی و مارتنزیتی، هر دو در مقابل سایش از نوع کندگی مقاوم میباشند ولی اگر شدت ضربه های وارده به سطح در حال سایش زیاد باشد از فولادهای هادفیلد و اگر کم باشد از فولادهای کم آلیاژ پرلیتی و مارتنزیتی استفاده میگردد. ‏ ‏یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که در صنعت با آن مواجه بوده و رفع آن، داشتن اطلاعات کاربردی دقیقی را طلب میکند، پدیده سایش می‌باشد. لغزش یک ماده یا یک سطح روی سطحی دیگر که در واقع یک کار مکانیکی محسوب می‌شود، باعث کنده ‏شدن ذرات موجود در سطح کشته و سایش سطحی را بوجود می آورد.

ورق ضد سایش st52

پعوامل مؤثر سایش به دو دسته متالورژیکی وکاربردی تقسیم می‌شوند که ‏سختی، چقرمگی، ساختار میکروسکوپی و ترکیب شیمیایی را از عوامل متالورژیکی ، و نوع ساینده و مشخصات آن، سرعت، روشی و نوع بارگذاری را از عوامل کاربردی می‌توان نام برد. فولاد آستنیتی منگنزی (حاوی حدود ۱٫۲درصد کربن و ۱۲ ‏درصد منگنز) در سال ۱۸۸۲ ‏به وسیله رابرت هادفیلد (Robert Hadfield ‏Sir ‏) ابداع و معرفی گردید و به افتخار این ابداع به نام هادفیلد معروف شد.

آنالیز فولاد ضد سایش

این فولاد به دارا بودن ترکیبی مناسب از چقرمگی، انعطاف پذیری، قابلیت کار سختی ومقاومت عالی درمقابل سایش منحصر به فرد است و به عنوان یک ماده مهندسی دارای کاربرد وسیع در موارد ویژه است. انجام عملیات حرارتی روی فولاد هادفیلد باعث می شود که بتوان آن را با اطمینان کامل در محدوده بسیار وسیعی ازکاربردهای وبژه مهندسی به کارگرفت. با توجه به اینکه فولادهای منگنزی استنیتی در مقابل سایش، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند (بخصوص در سایش‌های کندگی) ولی استفاده از این فولادها در کلیه کاربردهای سایشی مناسب نمی‌باشد.

 

تسمه فولادی ضد سایش

همانطوریکه قبلاً ذکر شد، کار سختی و میزان استحاله آستنیت به مارتنزیت در حین کار، از عوامل مهم و تعیین کننده در کاربرد موفقیت آمیز این نوع فولادها می‌باشند. در بعضی کاربردها، استفاده از فولادهای کم الیاژ ، مقاومت به سایش بهتری را به همراه دارد. سهولت در تولید، قیمت تمام شده پائین تر و قابلیت ماشینکاری بهتر از جمله مزایای فولادهای کم آلیاژ نسبت به فولادهای منگنزی آستنیتی می‌باشد.

 

فولاد 2344

فولاد ابزارها به دو دسته گرمکار و سردکار دسته بندی می شوند. فولاد ابزار گرم کار برای پروژه هایی که دمای آنها بیش از 316 درجه سانتی گراد است طراحی شده اند. این در صورتی است که فولاد ابزارهای سردکار اگر در این دما قرار بگیرند نرم شده و استحکام خود را از دست می دهند. این فولاد ابزارها برای کار در دماهای پایین مناسب هستند.

ورق سیاه ضد سایش

فولاد 2344 که بر اساس استاندارد آلمان شناخته شده است به فولاد H13 نیز معروف است ، یکی از پر فروش ترین فولاد ابزارهای گرمکار است که در ساخت انواع قالب های آهنگری ، قالب های حدیده کار و ریخته گری کاربرد دارد. ویژگی اصلی این گرید، ترکیب آلیاژی عناصر کروم، وانادیوم و مولیبدن است که مقاومت فولاد ابزار را نسبت به شوک و ضربه افزایش می دهد. فولاد ابزار گرم کار 2344 برای مقاومت حرارتی بسیار خوبی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ورق ضد سایش اصفهان

اگر قصد دارید از قیمت فولاد ۲۳۴۴ مطلع شوید کافی است با شماره تماس بالای صفحه تماس بگیرید و پس از مشورت با کارشناسان فولاد مارکت خرید فولاد ۲۳۴۴ خود را با خیال آسوده انجام دهید. برای تسهیل خرید شما در ادامه به بررسی بیشتر مشخصات فولاد ابزار 2344 می پردازیم
فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

 

خصوصیات فولادهای ضد سایش

ورق‌های ضد سایش همان ورق‌های فولادی مقاوم در برابر سایش هستند که در ساخت ماشین آلات پردازش سنگ، سنگ‌شکن‌ها و بیل های مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فولادهای ضدسایش، فولادهای آستنیتی هستند که حدود 1.2 درصد کربن و 12 درصد منگنز دارند. عنصر دوم یک تقویت کننده قوی است. یعنی استیل را در دمای اتاق نگه می‌دارد. فولادهای منگنز اغلب پس از اختراعشان توسط رابرت هادفیلد، فولادهای Hadfield خوانده می‌شوند.

انواع فولادهای ضدسایش به طورکلی، سه نوع سایش وجود دارد:

 • سایش کم ناشی از سنگ زنی، کشویی یا خراشیدن
 • سایش زیاد ناشی از ضربه، انفجار، خراشیدن
 • سایش زیاد ناشی از خرد شدن شدید یا فشرده سازی
 • برای کاهش ساییدگی و سایش، نیاز به سختی سطح و مقاومت در برابر برش، پارگی یا ترک خوردگی فولاد است.

سختی اولیه بالا

خصوصیات فولاد ضدسایش تنها با ترکیب شیمیایی (کربن، منگنز، بور، کروم و غیره) و عملیات حرارتی (هوا، آب، رفع روغن) حاصل می‌شود.
بیشتر فولادهای AR در هوا کوئنچ می‌شوند که منجر می‌شود ساختار بسیار ضعیفی را در معرض ترک و پارگی از خود نشان دهند. شیمی
آنها باعث می‌شود ماشینکاری یا فرم دهی آنها را بسیار دشوار شود. فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

مواد ضد سایش

مقاومت در برابر سایش ناشی از قابلیت‌های سخت کاری زیاد این فولادها است. این به نوبه خود در طول تغییر شکل سطح ایجاد می‌شود، هنگامی که تعداد زیادی از اختلالات و عیوب در شبکه‌های کریستالی این فولادها ایجاد می‌شود، به طور موثر جریان نابجایی‌ها را مسدود می‌کنند. به عبارت دیگر، هرچه فولاد ضربه بیشتری بخورد و تغییر شکل بیشتری انجام شود، قوی‌تر می‌شود.

نمونه‌هایی از فولادهای ضدسایش

گریدهای فولادی durostat 400، durostat 450 و durostat 500 از جمله‌ فولادهای مخصوص مقاومت در برابر سایش هستند که دارای سختی به ترتیب تقریباً 400 ، 450 و 500 برینل هستند. این فولادها مقاومت بالایی در برابر سایش مکانیکی ایجاد می‌کنند و مخصوصاً برای اجزایی که در معرض سایش قرار می‌گیرند، مناسب است.فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

ورق ضد سایش چیست

یکی دیگر از ورق‌های ضدسایش معروف، ورق CK45 بوده که نوع خاص و پرکاربردی از ورق آلیاژی است، که در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.چنین افزایش قابل توجهی در استحکام با انجام عملیات شکل‌دهی سرد نیز در تولید سیم با مقاومت بالا استفاده می‌شود. برای مثال، سیم پیانو که از فولاد کربن 0.8 درصد ساخته شده است، می‌تواند به قدرت کششی 275 کیلوگرم به ازای هر میلی متر مربع برسد.

کاربردهای فولادهای ضدسایش

برخی از مهم‌ترین کاربردهای فولادهای ضدسایش در ادامه آورده شده است: دستگاه‌های بارگیری، بیل‌های چرخ‌لودرها، بدنه واگن‌های برقی، نوار نقاله‌ها، اجزای بیل مکانیکی، ماشین‌های جاده، سنگ شکن ها یک صفحه فولادی مقاوم در برابر سایش، دارای خواص بسیار مناسبی در برابر سایش است و برای استفاده در ماشین آلات ساختمانی، کشتی سازی، لوله فولادی، مهندسی عمران، ساخت و ساز و غیره مناسب است.

فولاد مقاوم به سایش

روشی برای ساخت آن وجود دارد. صفحه فولادی مقاوم در برابر سایش شامل یک ترکیب فولادی خاص است، که در آن DI *تعریف شده
توسط فرمول1حدود 100-250 است و دارای یک قسمت لایه سطحی است که حاوی 90٪ یا بیشتر با نسبت مارتنزیت، سختی برینل
450 HBW یا بیشتر و یک قسمت مرکزی در جهت ضخامت ورق آهن حاوی 70٪ یا بیشتر نسبت باینیت پایینی می‌باشد.
DI * = 33.85 × (0.1 × C) 0.5 × (0.7 × Si + 1) × (3.33 × Mn + 1) × (0.35 × Cu + 1) × (0.36 × Ni + 1) × (2.16 × Cr + 1 ) × (3 × Mo + 1) × (1.75 × V + 1) × (1.5 × W + 1)

 

جدول زیر ترکیبات شیمیایی فولاد ابزار گرم کار 2344 را نشان میدهد:

 • عناصر اجزا (درصد)
 • کروم 4.75-5.50
 • مولیبدن 1.10-1.75
 • سیلیکون 0.80-1.20
 • وانادیوم 0.80-1.20
 • کربن 0.32-0.45
 • نیکل 0.3
 • مس 0.25
 • منگنز 0.20-0.50
 • فسفر 0.03
 • سولفور 0.03

جدول زیر ویژگی های فیزیکی فولاد ابزار گرم کار 2344 را نشان میدهد:

 

 1. خواص اندازه گیری متری  اندازه گیری بریتانیایی
 2. چگالی  (@20°C/68°F) 7.80 g/cm3 0.282 lb/in3
 3. نقطه ذوب 1427°C 2600°F

 

عملیات حرارتی فولاد 2344

فرجینگ فولاد گرم کار ۲۳۴۴ گرمایش برای آهنگری باید به آرامی و یکنواخت انجام شود. فولاد گرمکار 2344 را در دمای 1040 تا -1090 درجه سانتی گراد غوطه ور کنید و تا زمانی که لازم است حرارت دهید، و هنگامی که درجه حرارت به کمتر از 900 درجه سانتی گراد رسید عملیات را متوقف کنید. بعد از آهنگری، به آرامی و به طور پیوسته آن را خنک کنید. فولاد گرم کار H13 همیشه باید بعد از آهنگری بازپخت یا آنیل شود.

 

دمای آنیلینگ فولاد 2344 ( Annealing)

 

فولاد گرمکار 2344 را به آرامی تا 840 – 900 درجه سانتی گراد حرارت دهید، و تا زمانی که تمام جرم آن گرم شود نگه دارید، و سپس آن را به آرامی تا 538 درجه سانتی گراد در کوره خنک کنید ( هر ساعت 4 درجه سانتی گراد)، سپس میزان خنک کننده ممکن است افزایش یابد. همچنین لازم است اقدامات احتیاطی لازم جهت جلوگیری از کربوریزاسیون بیش از حد و یا انحلال پذیری آن انجام شود.فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

 

تنش تسلیم فولاد 2344

برای از بین بردن فشارهای ماشینکاری، فولاد گرم کار ۲۳۴۴ را به آرامی تا 565-680 درجه سانتی گراد حرارت دهید، اجازه دهید تا حرارت در همه جای آن به طور مساوی پخش شود و سپس در هوای ساکن آن را خنک کنید.فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

 

دمای سختی پذیری فولاد گرمکار ۲۳۴۴

فولاد 2344، سختی پذیری بسیار بالایی دارد و بوسیله خنک شدن در هوای ساکن سخت می شود. استفاده از حمام نمک یا کوره اتمسفر کنترل شده برای کاهش دكربوره مطلوب است. دمای مورد استفاده معمولا بین 980 تا 1010 درجه سانتی گراد بسته به مقدار اندازه است.

 

دمای برگشت فولاد گرمکار 2344 ( Tempering)

این عملیات ممکن است با توجه به سایز و کاربرد فولاد 2344 متفاوت باشد. اما معمولا در محدوده سختی حداکثر ثانویه یا بالاتر انجام می شود.
فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

 

خنک کردن فولاد گرم کار 2344 (Quench)

کوئنچ کردن فولاد 2344 در هوای خشک انجام می شود. اگر فرم های پیچیده تمایل به سخت شدن دارند، میتوان از یک روغن منقطع کوئنچ استفاده کرد. وقتی که رنگ خود را از دست بدهد بخشی از روغن را از بین می برد (538 -590 درجه سانتی گراد) . خنک شدن را در دمای کمتر از 50 تا 65 درجه سانتی گراد تمام کنید و سپس بلافاصله آن را آبدیده کنید.

کاربرد فولاد ۲۳۴۴

فولاد گرمکار 2344 به طور وسیعی در هردو عملیات گرم کار و سردکار مورد استفاده قرار میگیرند. در کارهای حرارتی فولاد گرم کار H13 میتواند برای ساخت چاقوهای برشی و اکستروژن های سرد شونده با روغن استفاده شود. در فرایند سردکاری، فولاد 1/2344 میتواند برای منگنه زنی و عملیات فرگینگ به کار برده شود. فولاد های ابزار گرم کار 2344 مقاومت در برابر حرارت و قدرت بالایی دارد ، از عدم آسیب پذیری به ترک خوردگی داغ برخوردار است و بدلیل وجود وانادیوم در هر دو درجه حرارت سرد و گرم، مقاومت سایشی خوبی دارد.

 

کاربردهای فولاد  گرم کار H13

همچنین یکی از اصلی ترین مشخصات فولاد 2344 ، میزان شکل پذیری و سختی زیاد این فولاد گرمکار است که آن را به یک متریال فوق العاده برای ریخته گری در عملیات سرد تبدیل کرده است .فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

فولاد 2344 کاربردهای بسیاری دارد که ما در اینجا به رایج ترین آنها اشاره می کنیم:

 • ماندرل های سوراخ کن قالب های آهنگری و شمش
 • قالب های پتک کاری
 • قالب های مهار کننده داغ
 • قالب های پتک کاری برنج
 • قالب های پلاستیکی
 • تجهیزات اکستروژن داغ
 • قالب های مورد استفاده برای تولید پیچ ، پرچ ، مهره و بولت و غیره

ورق هاردوکس

ورق ضدسایش هاردوکس از زده ورق های آلیاژی ضد سایش بوده که دارای مقاومت بالایی بوده که حتی تحت بارهای مکانیکی بسیار بزرگ مقاوم می باشند به همین دلیل از آنها در ساخت وسایل و قطعاتی که تحت سایش و فرسایش می باشند، مانند بیل های مکانیکی، استفاده فراوان می شود. ورق هاردوکس در انواع کاربردها به طور مثبت قابلیت خود را به کرات ثابت نموده است.

ورق ضد سایش اصفهان

به همین علت کاربران در سراسر جهان با اطمینان به ورق هاردوکس آن را بهترین راه حل برای سایش شناخته و این ورق را پر مصرف ترین ورق در جهان نموده اند. ورق ضدسایش هاردوکس در میان ضدسایش ها مقاومت بهتری از خودش نشان میدهد. ورق ضد سایش هاردوکس را با نام های دوروستات و دیلیدور نیز میشناسند. این نام ها توسط شرکت های تولیدی دیگر گذاشته شده است. ورق دوروستات توسط کشور اتریش تولید میگردد. کارخانه های مختلف نام تجاری خود را روی این نوع ورق میگذارند.

فولاد هادفیلد

شرکت تجارت آلیاژ ورق هاردوکس 400، هاردوکس 450، هاردوکس 500 و هاردوکس 600 را موجود دارد. این ورق اولین بار در کشور سوئد و کارخانه آساب (ASSAB) در سال 1974 – 1975 تولید و به کشور های آسیایی، آمریکایی و اروپایی ارسال گردید. این ورق توسط پروفسور یوهان اگوست برینل ساخته شده است و بلافاصله پس از تولید مورد توجه مهندسان راه سازی قرار گرفت.

ورق ضد سایش هاردوکس – ورق مقاوم به سایش هاردوکس

سختی این ورق به دلیل وجود کربن بالای آن است. ورق های ضد سایش در نورد سرد تولید میشود و با سختی بالا و کیفیت عملکرد بسیار بالا و همچنین ویژگی های عالی از جمله چقرمگی و شکل پذیری در دمای کم شناخته می شوند. از ورق هاردوکس 450 یا بالاتر در کامیونها و باکت و بیل لودرها ضمن کاهش وزن، میزان باربری و عمر موثر را اضافه می کند. در شوت ها بسته به طراحی از هاردوکس 400-500 استفاده می شود. ورق هاردوکس با استفاده از استخر آب خنک میشود.

درباره ورق ضدسایش هاردوکس بیشتر بدانید

جدول آنالیز شیمیایی ورق مقاوم به سایش هاردوکس
ورق hardox را می توان حاصل ترکیب شیمیایی عناصر کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر، کروم، مولیبدن و نیکل دانست. منگنز و نیکل با %1.6 و %1 دارای بیشترین مقادیر در آنالیز شیمیایی این فولاد بوده و در طرف مقابل سیلیسیوم و فسفر با مقادیر %0.7 و %0.25 دارای کمترین مقدار عناصر موجود در این فولاد می باشند. ترکیبات این ورق مقاوم به سایش موجب افزایش قابلیت جوشکاری آن می شود.

وزن ورق هاردوکس

برای محاسبه وزن تقریبی ورق هاردوکس می توانید از محاسبه گر وزن فولادها استفاده کنید.
فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

 

سختی انواع ورق های هاردوکس

 1. ورق های ضد سایش را بر اساس میزان سختی برینل آنها نامگذاری می کنند.
 2. ورق ضد سایش هاردوکس 400، 400 برینل معادل 40 راکول سختی دارد.
 3. ورق ضد سایش هاردوکس 450، 450 برینل معادل 45 راکول سختی دارد.
 4. ورق ضد سایش هاردوکس 500، 500 برینل معادل 50 راکول سختی دارد.

 

کاربرد ورق هاردوکس (hardox)

از کاربرد های هاردوکس می توان به کامیون‌های دامپر، صفحه نمایش، دستگاه های خردکننده سنگ، بیل، نوار نقاله اشاره کرد. این ورق در صنعت راهسازی بسیار پرکاربرد است.فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

تسمه فولادی چیست | استاندارد و کاربرد تسمه

به مقطعی که اختلاف عرض با ضخامت آن زیاد باشد تسمه فولادی میگویند. از تسمه ها برای تولید و ساخت وسایل و ابزارهای گوناگون از جمله درب های آکاردئونی، نرده ، پنجره، کلاف، درب های آهنی، وسایل کشاورزی و انواع کمربند فلزی که برای نگهداری کپسول و لوله ها کاربرد دارند استفاده میشود.

تفاوت تسمه و ورق فولادی چیست؟

به مقطعی که اختلاف عرض با ضخامت آن زیاد باشد تسمه فولادی می گویند. تسمه از برش های یکنواخت و صاف بروی سطح ورق فولادی ایجاد می شود. تسمه های استیل ضد زنگ در برابر خوردگی مقاوم هستند و در درجه اول در صنایع شیمیایی، غذایی، تولید لاستیک و … کاربرد فراوان دارد.فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

انواع تسمه آهنی و کاربرد آن در صنعت

تسمه فولادی به مقطع آهنی که اختلاف عرض با ضخامت آن زیاد باشد و برای تولید و ساخت وسایل و ابزارهای گوناگون از جمله درب های آکاردئونی، نرده، پنجره و همچنین در صنعت حمل و نقل و بسته بندی محصولات استفاده می شود.فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

کارخانه های تولیدکننده تسمه فولادی

تسمه قطعه فلزی است که ضخامت کم و طول عرض زیادی دارد. تسمه فلزی از برش یکنواخت و صاف بروی سطح ورق فولادی ایجاد می شود. این تسمه ها برای تولید و ساخت ابزارهای گوناگون از جمله درب های آکاردئونی، نرده. فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش فواید فولاد ضد سایش

فولاد سیمولد

فولاد سیمولد (SIMOLD) شامل گروه فولادها، جهت ساخت قالبهای پلاستیک می باشد. فولاد ابزاز سیمولد جهت تولید انواع قالبهای پلاستیک، رزین های مصنوعی و قالبهای لاستیکی بکار میرود. قسمتهایی از قالبهای تزریق پلاستیک با فولاد سیمولد تولید میشود زیرا سیمولد به دلیل وجود سولفور باعت افزایش قابلیت ماشینکاری میشود. فولاد سیمولد دارای 12% و یا بیشتر، کرومیم میباشد که این باعث مقاومت در برابر خوردگی میشود و این موضوع این فولاد را در گروه فولادهای ضد خوردگی قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست